TELeKONOM: Ericsson vidí letošní trh černě...

... protože dosud nezaznamenal žádné oživení poptávky; Telecom hlásí, že ode dneška je jeho síť v Jihomoravském kraji plně digitální; Brusel viní ze zneužívání monopolního postavení několik evropských operátorů, nejen nizozemskou firmu KPN; na pomoc ohroženým dětem přispěli čeští mobilisté za týden téměř půlmilionem korun; druhý čínský operátor China Unicom zvýšil zisk o 38 procent.
STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson dosud nezaznamenal zřetelnější růst zakázek a zatím tak nevidí na trhu známky obratu k lepšímu. Řekl to na včerejší tiskové konferenci před výroční valnou hromadou firmy její generální ředitel Kurt Hellstrom.

Ericsson navzdory slabým podmínkám ponechává v platnosti cíl dosáhnout letos pětiprocentní provozní ziskové marže. Společnost která loni poprvé skončila v roční ztrátě, se chce letos vrátit k zisku, i když u tržeb za prodej mobilních systémů čeká stagnaci až desetiprocentní pokles.

Na valné hromadě budou jmenováni noví členové správní rady včetně nového předsedy Michaela Treschowa, dosavadního výkonného šéfa švédského výrobce elektrospotřebičů Electrolux. Ericsson je největším světovým producentem zařízení pro mobilní sítě a třetím největším prodejcem mobilních telefonů, které vyrábí ve společném podniku s japonskou Sony.

Ericsson registroval za loňský rok propad zakázek o 16 procent a jen v posledním čtvrtletí o plných 39 procent. Podobně jako další firmy z telekomunikačního odvětví byla švédská firma těžce postižena globálním útlumem a krizí technologického a telekomunikačního sektoru. Operátorům loni přešla chuť na nové výdaje, protože v předešlém roce investovali obrovské sumy do licencí na provozování třetí generace mobilních telefonů.

Cíl pětiprocentní marže pokládají analytici dotázaní agenturou Reuters za dosti optimistický, protože jejich odhady se pohybovaly kolem 2,3 procenta. "Naše pětiprocentní marže zůstává, její naplnění však bude záviset na tom, zda se trh bude vyvíjet tak, jak jsme předpovídali," řekl Hellstrom.

BRNO - Všech 420 000 telefonních stanic Českého Telecomu v Jihomoravském kraji bude od čtvrtka plně digitalizováno. Poslední 2000 analogových telefonních stanic přepojí na digitální ústředny technici v Brně. Včera to prohlásil Vladimír Sršeň z tiskového odboru Telecomu.

Zákazníky, kterých se týká změna čísla, informovala podle něj firma s měsíčním předstihem a nové číslo je rovněž uvedeno v telefonním seznamu. Jižní Morava je devátým krajem v ČR s plně digitální sítí. Telecom hodlá dokončit modernizaci linek v celé zemi letos do poloviny roku.

Mimo domácích a firemních stanic provozuje Český Telecom na jižní Moravě i 2525 veřejných telefonních automatů. Z nich 1370 je na čipové karty, zbytek na mince. V regionu je také největší počet, více než 9000, linek euroISDN a převážnou část sítě spojují optické kabely, doplnil Sršeň.

Digitální síť nabízí zákazníkům vedle lepší kvality spojení i řadu doplňkových služeb, jako záznamovou schránku Memobox, pevné směrování hovorů nebo upozornění na příchozí volání. Telecom má v tuzemsku téměř čtyři miliony telefonních stanic a prostřednictvím své dceřiné firmy Eurotel Praha se podílí i na trhu mobilních služeb.

BRUSEL/AMSTERDAM - Evropská komise včera potvrdila, že formálně obvinila nizozemskou telekomunikační společnost KPN z účtování příliš vysokých poplatků za volání do sítí mobilních operátorů. Upřesnila však, že ze stejného důvodu šetří i několik dalších telekomunikačních firem.

Komise uvedla, že společnost porušila pravidla hospodářské soutěže EU a je podezřelá ze zneužití dominantního postavení v Nizozemsku. Komise tuto problematikou sleduje už delší dobu a poukazuje na to, že poplatky při volání z pevné sítě na mobilní telefon jsou v průměru asi desetkrát vyšší než při volání v síti pevných linek, píše agentura Reuters.

Komise tentokrát jedná na popud společnosti WorldCom, která si v roce 1999 stěžovala na praktiky ve třech evropských zemích, a to v Nizozemsku, Německu a Švédsku. Komise ale neuvedla, jakých dalších operátorů se její vyšetřování týká. KPN proto nepovažuje za vhodné, aby komise zmiňovala pouze ji.

KPN je spolu se švýcarskou společností Swisscom součástí konsorcia TelSource, které drží zhruba 27 procent akcií Českého Telecomu. Většinový podíl je stále v rukou státu, který se však s konsorciem dohodl na společném postupu při prodeji akcií Telecomu některému ze zahraničních zájemců.

PRAHA - Na konto veřejné sbírky "Pomozte dětem" přišlo prostřednictvím mobilních telefonů za první týden fungování této služby zhruba půl milionu korun. Znamená to, že lidé odeslali přibližně 50 000 tisíc esmesek s textem NAD KURE.

Každou zprávou "NAD KURE" přispěje odesílatel deseti korunami na účet konta ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí. V síti Eurotel je třeba, aby dárce poslal SMS na číslo 999600, v síti Paegas na číslo 4616 a v síti Oskar na číslo 3355. Na sbírku Pomozte dětem symbolizovanou žlutým kuřetem s červenobílým záchranným kruhem lze přispívat celoročně na číslo konta 666999666/0300.

Sbírka, kterou vyhlásila Nadace rozvoje občanské společnosti společně s Českou televizí, se koná již čtyři roky a každoročně vrcholí na Velikonoční pondělí, kdy ČT 1 vysílá zábavný pořad, v jehož průběhu telefonují diváci a oznamují, jakou částku na konto pošlou. Dosud organizátoři rozdělili mezi neziskové organizace, které trvale pomáhají dětem a mládeži, 21 milionů korun.

HONGKONG - Čistý zisk společnosti China Unicom, která je druhým největším mobilním operátorem v Číně, v loňském roce vzrostl o 38 procent na 4,46 miliardy jüanů (538,6 milionu dolarů). Oznámila to včera firma a dodala, že rovněž zvýšila svůj podíl na domácím trhu.

Zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 4,23 miliardy jüanů. Příjmy vzrostly o 24,1 procenta na 29,39 miliardy jüanů a zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) se zvýšil o 23,4 procenta na 13,53 miliardy jüanů.

Společnost získala v loňském roce 14 milionů nových zákazníků a její tržní podíl stoupl na 28,5 procenta z předchozích 22 procent. Průměrný měsíční příjem na jednoho uživatele však klesl o 30,6 procenta na 86,3 jüanu. Na konci března poskytovala firma služby GSM 29,21 milionu zákazníků.

Čínská mobilní jednička China Mobile již dříve oznámila, že její zisk v loňském roce vzrostl o 55 procent na 28 miliard jüanů (3,4 miliardy dolarů) a tržby se zvýšily o 54 procent na 100,3 miliardy jüanů. Průměrný příjem na jednoho uživatele však rovněž klesl, a to na 145 z předloňských 221 jüanů za měsíc.

Počet uživatelů mobilních telefonů v Číně dosáhl na konci minulého roku 145 milionů a země tak potvrdila pozici největšího světového trhu mobilních telefonů. Navzdory tomu je nasycenost trhu nadále nízká a mobil v Číně nemá ani deset procent populace ve srovnání s více než 50 procenty v evropských zemích včetně České republiky.

Čínský telekomunikační regulátor odhaduje, že během letošního roku stoupne v Číně počet uživatelů mobilních telefonů o 55 milionů na 200 milionů, napsala agentura Reuters.