Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson versus Nokia - telefonů se prodá málo...

aktualizováno 
... i v příštím roce, tvrdí šéf Ericssonu; Český Telecom čeká, že mu 26 operátorských linek letos vynese zhruba tři čtvrtě miliardy korun; menší akcionář Českého Telecomu, konsorcium TelSource, navrhl výplatu zhruba jedenáctikorunové dividendy z loňského zisku; americký WorldCom možná propustí pětinu všech zaměstnanců.
STOCKHOLM - Poptávka po telekomunikačních zařízeních se možná nezlepší ani v příštím roce, i když někteří analytici dosud předpovídali, že zlepšení se možná dostaví již na přelomu tohoto a příštího roku. Řekl to šéf společnosti Ericsson Kurt Hellström. "Myslíme si, že trh se nezhoršil, ale oslabení má pouze delší trvání. Musíme se připravit na to, že příští rok k žádnému zlepšení nedojde," prohlásil šéf Ericssonu. Firma, která je největším světovým výrobcem telekomunikačních sítí, se v poslední době potýká se značnými ztrátami.

Hellström je zároveň šéfem společného podniku Sony Ericsson. V rozhovoru pro list Financial Times podotkl, že na celém světě se letos prodá možná jen něco málo přes 400 milionů mobilních telefonů proti 390 milionům v minulém roce. To je způsobeno tím, že lidé méně často nahrazují své staré telefony novými.

Hellströmův odhad je nyní pesimističtější než v dubnu, kdy šéf Ericssonu prohlašoval, že by se letos mohlo prodat 400 až 420 milionů mobilních telefonů. Největšími výrobci v tomto segmentu trhu jsou Nokia, Motorola, Samsung, Siemens a Sony Ericsson, píše agentura Reuters.

Vyjádření šéfa švédské firmy jde přímo proti prognóze Nokie. Finská společnost minulý týden vydala v Budapešti optimistické, byť nekonkrétní prohlášení, podle něhož měl v roce 2003 prodej mobilních telefonů opět začít rychle růst.

PRAHA - Český Telecom očekává, že služby jeho operátorských linek letos využije devět milionů volajících. Loni to bylo 5,3 milionu hovorů, což znamenalo výnosy 380 milionů korun, uvedl mluvčí Vladan Crha na včerejší internetové tiskové konferenci.

Firma v současnosti nabízí 26 automatických hlásek. Mezi nejnovější, které firma představila včera, patří hudba po telefonu na hlásce TOP 10 BONTONland. Ta nabízí poslech skladeb ze sedmi aktuálně nejprodávanějších CD a tří novinek. Další novinkou je turistická infolinka pro návštěvníky Prahy. Již na začátku roku představila firma zábavní linky vyprávějící vtipy a horoskopy. Mezi další služby patří konferenční hovory, přesný čas či předpověď počasí.

Služby zábavních linek stojí 5,20 koruny za první dvě minuty volání, každá další minuta pak přijde na 2,60 koruny. Z veřejných telefonních automatů se za každé dvě minuty účtují dva impulsy. Firma ještě letos připravuje zasílání vyhledaných telefonních čísel formou SMS nebo e-mailem. Pracuje také na rozšiřování databáze o ostatní operátory, včetně mobilních. Připravuje také službu, která pomůže s orientací na celém území České republiky, a další zábavní a herní hlásky.

PRAHA - Výplatu dividendy z nerozděleného zisku Českého Telecomu navrhl minoritní akcionář, konsorcium TelSource, které vlastní 27 procent akcií firmy. Řekl to mluvčí Telecomu Vladan Crha. Představenstvo společnosti dosud žádný návrh na rozdělení zisku na valnou hromadu 14. června nezveřejnilo. "Návrh na rozdělení zisku byl projednán a odsouhlasen představenstvem Telecomu, ale dle stanov jej ještě musí přezkoumat dozorčí rada," dodal Crha.

Telecom očekává, že pokud akcionáři rozhodnou o výplatě dividendy, bude podobně jako loni stanoven rozhodný den pro její získání zřejmě několik týdnů po konání valné hromady, dodal Crha. Telecom loni vyplácel historicky první dividendu 7,50 Kč na akcii. Pro letošní rok analytici odhadují její výši kolem deseti až 12 Kč. Za méně pravděpodobnou pak považují možnost výplaty tzv. superdividendy, která by řešila překapitalizovanost firmy snížením vlastního kapitálu. Ta by se mohla pohybovat kolem 100 až 150 Kč.

Podle analytika Wood&Company Jana Slabého by se výplatou vysoké dividendy snížila atraktivita pro budoucího kupce v privatizaci. "Atraktivita firmy spočívá v nízkých dluzích. Je ji tedy možné výrazně zadlužit, aniž by byla ohrožena její stabilita," vysvětlil. Valná hromada by měla rovněž schvalovat jednu či více emisí dluhopisů v rámci dluhopisového programu společnosti. Firma již dříve uvedla, že plánuje vydání registrovaných tříletých dluhopisů v předpokládaném objemu do čtyř miliard korun ke splacení starší emise. Vydání dluhopisů se uskuteční v rámci domácího dluhopisového programu Telecomu s maximálním možným objemem nesplacených cenných papírů za 2,5 miliard korun a dobou trvání deset let.

WASHINGTON - Přední americký poskytovatel telekomunikačního spojení na dlouhé vzdálenosti WorldCom Inc. uvažuje o tom, že sníží počet pracovníků o 16 000, což představuje 20 procent pracovní síly. Důvodem je snaha o snížení nákladů a zlepšení hospodaření, informoval včera americký list USA Today s odvoláním na osoby pracující na plánu.

Snížení počtu zaměstnanců by se týkalo převážně síťových operací, což by navázalo na nedávný plán firmy omezit kapitálové výdaje síťové divize. WorldCom během minulého a letošního roku již propustil 12 700 zaměstnanců. WorldCom se ke zprávě odmítl vyjádřit. "Samozřejmě směřujeme ke správné velikosti podnikání, ale spekulovat o detailech je prozatím předčasné," citovala agentura Reuters mluvčího společnosti Brada Burnse.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Nejvíce chytrých hodinek prodá Apple. Nejčastěji staré modely

Watch Series 3 jako první hodinky od Applu nabídly LTE modem

Apple vkročil do segmentu chytrých hodinek před čtyřmi lety a dnes mu jednoznačně kraluje. Jeho nadvláda pokračovala i...

EU chce dál bojovat za jednotnou nabíječku. Snaží se o to téměř deset let

Nabíječky mobilních telefonů

Dobrovolnou dohodu o sjednocení nabíječek podepsali hlavní mobilní výrobci už v roce 2009. A to včetně Applu, který...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Najdete na iDNES.cz