Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson si možná zachránil kůži...

aktualizováno 
...když investoři přivítali oznámení firmy o emisi nových akcií v poměru jedna ku jedné; smrtelně zadlužený polský Elektrim uvažuje, že se zbaví telekomunikací; TransgasNetu letos asi klesnou tržby pod miliardu, ale firma stále počítá s černými čísly; čínský operátor China Unicom překonal odhady analytiků, když v prvním pololetí vydělal 271 milionů dolarů.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson vydá nové akcie za zhruba 30 miliard švédských korun. To je v přepočtu asi 3,2 miliardy dolarů, přičemž zájem o emisi vysoko převyšuje nabízený počet akcií.  Společnost tak bude schopna pomocí emise výrazně snížit zadlužení. 

Ericsson bude akcie vydávat v poměru jedna ku jedné. To znamená, že každý, kdo vlastní akcie firmy, za každou stávající akcii může dostat jednu akcii novou. Cena nových akcií činí 3,80 SEK, což je výrazně pod tržní hodnotou nynějších akcií, podotýká agentura Reuters.

Úspěch emise byl ale zaručen už dříve, protože firma získala podporu u dvou největších akcionářů. Těmi jsou firmy Investor a AB Industrivarden, obě ze Švédska. Zájem o emisi vyjádřili také další institucionální investoři, takže Ericsson může financovat i restrukturalizaci.

"My si myslíme, že telekomunikační trh je z dlouhodobého hlediska trhem růstovým. S touto nabídkou akcií máme důvěru i jistotu v posílení naší finanční pozice," prohlásil šéf Ericssonu Michael Treschow. Firma ještě před rokem zaměstnávala asi 107 000 lidí, do konce příštího roku jich ale bude ve firmě pracovat méně než 60 000.

Na oznámení o vysokém zájmu o nové akcie reagovaly mimořádně silným růstem už akcie stávající. Ty na burze ve Stockholmu hned na začátku obchodování vzrostly o více než čtyři procenta. Silný zájem o nákup nových akcií mají podle bankovních zdrojů i švédští drobní akcionáři.

VARŠAVA - Polský konglomerát Elektrim začal zvažovat, zda neprodá aktiva v telekomunikačních společnostech, aby mohl získané peníze použít na splátky dluhů vůči věřitelům. Pokud by firma své podíly v telekomech prodala věřitelům, mohla by se dočkat alespoň částečného odpisu dluhů.

Elektrim je nyní na pokraji bankrotu, protože v pondělí odstoupil od smlouvy o restrukturalizaci dluhů. Tu měl  uzavřenou s držiteli dluhopisů v hodnotě asi 480 milionů eur. Firma se k tomuto kroku rozhodla proto, že si nebyla jista, zda bude schopna všechny závazky včas vyrovnat.

"Existuje i taková možnost, že bychom prodali podíl ve firmě Elektrim Telekomunikacja," prohlásil výkonný ředitel společnosti Maciej Radziwill. Podíl by byl prodán buď za hotové, nebo výměnou za to, že věřitelé část dluhů odepíší. Podle Radziwilla však bude obtížné stanovit správnou hodnotu firmy.

Elektrim byl kdysi jednou z nejoblíbenějších emisí na burze ve Varšavě, firma ale doplatila na svou expanzivní  strategii. Jen od začátku minulého týdne se tržní hodnota firmy snížila asi o 50 procent a v pátek se její akcie začaly prodávat za 1,20 zlotého. To je nejnižší cena za dobu existence firmy.

Společnost Elektrim Telekomunikacja je společným podnikem Elektrimu a francouzské firmy Vivendi; nyní ovládá asi 51 procent akcií v další polské společnosti PTC. Ta je největším provozovatelem sítě mobilních telefonů v zemích východní Evropy, připomíná agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační firma TransgasNet letos očekává pokles výnosů pod miliardu korun z loňských 1,5 miliardy. Zároveň by měla zůstat u ziskového hospodaření. Podle generálního ředitele Josefa Anděla byl loňský rok ovlivněn jednorázovou spoluprací s evropskými a globálními telekomunikačními operátory, kteří rozšířili své sítě do České republiky. Tento projekt letos nepokračuje.

Společnost v letošním prvním pololetí vykázala tržby 460 milionů korun a provozní zisk EBITDA 111,3 milionu korun. Tyto výsledky jsou rovněž nižší než v loňském roce. Od letošního března se firma stala členem Sdružení poskytovatelů internetových služeb NIX a zároveň začala nabízet vysokorychlostní připojení k internetu. Společnost také dotváří vlastní optickou síť, která by letos měla pokrýt všechna krajská města.

Firma je poskytovatelem komplexních internetových, datových a hlasových služeb, zajišťuje služby bezpečné elektronické pošty, prodej a pronájem kabelovodů na své vlastní optické páteřní síti a pronájem optických vláken. V nejbližší době připravuje službu virtuálních privátních sítí pro klientelu z řad korporací. V rámci služby chce společnost nabízet i meziměstské a mezinárodní telefonní hovory velkým a středním podnikům.

Telekomunikační služby v rámci společnosti Transgas zajišťovala TransgasNet již od 70. let minulého století. V roce
1999 se přeměnila na akciovou společnost, která má 130 zaměstnanců. TransgasNet poskytuje služby 100 až 200 firemním zákazníkům.

HONGKONG - Čínský mobilní operátor China Unicom vytvořil v prvním pololetí čistý zisk 2,25 miliardy jüanů, což je
v přepočtu asi 271 milionů dolarů. Výsledek je lepší než odhady analytiků a firma zároveň sdělila, že se jí podařilo zvýšit podíl na světovém trhu mobilní komunikace.

V Číně působí dva dominantní provozovatelé mobilních sítí a China Unicom je menším z nich. Tím větším je China Mobile, oba z nich ale již sdělili, že výsledky hospodaření jim dovolí vyplatit vůbec první dividendu. To by podle analytiků mohlo podpořit cenu jejich akcií, podotýká agentura Reuters. 

Vedle mobilních služeb China Unicom provozuje i pevné linky a paging. Tržby za prvních šest měsíců roku se firmě zvýšily zhruba o 32 procent na 17,99 miliardy jüanů. Analytici nicméně tvrdí, že i přes výplatu dividendy budou akcie firmy pod zvýšeným tlakem, a to z důvodu nedobré situace v telekomunikačním sektoru. 

Čínským provozovatelům mobilních sítí zatím stále roste počet nových zákazníků, a to dost svižným tempem, což firmám na Západě většinou chybí. V případě společnosti China Unicom ale investorům dělá starosti nová služba CDMA, o kterou zatím není takový zájem, jak si firma původně představovala.

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...



Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Najdete na iDNES.cz