Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson si možná zachránil kůži...

aktualizováno 
...když investoři přivítali oznámení firmy o emisi nových akcií v poměru jedna ku jedné; smrtelně zadlužený polský Elektrim uvažuje, že se zbaví telekomunikací; TransgasNetu letos asi klesnou tržby pod miliardu, ale firma stále počítá s černými čísly; čínský operátor China Unicom překonal odhady analytiků, když v prvním pololetí vydělal 271 milionů dolarů.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson vydá nové akcie za zhruba 30 miliard švédských korun. To je v přepočtu asi 3,2 miliardy dolarů, přičemž zájem o emisi vysoko převyšuje nabízený počet akcií.  Společnost tak bude schopna pomocí emise výrazně snížit zadlužení. 

Ericsson bude akcie vydávat v poměru jedna ku jedné. To znamená, že každý, kdo vlastní akcie firmy, za každou stávající akcii může dostat jednu akcii novou. Cena nových akcií činí 3,80 SEK, což je výrazně pod tržní hodnotou nynějších akcií, podotýká agentura Reuters.

Úspěch emise byl ale zaručen už dříve, protože firma získala podporu u dvou největších akcionářů. Těmi jsou firmy Investor a AB Industrivarden, obě ze Švédska. Zájem o emisi vyjádřili také další institucionální investoři, takže Ericsson může financovat i restrukturalizaci.

"My si myslíme, že telekomunikační trh je z dlouhodobého hlediska trhem růstovým. S touto nabídkou akcií máme důvěru i jistotu v posílení naší finanční pozice," prohlásil šéf Ericssonu Michael Treschow. Firma ještě před rokem zaměstnávala asi 107 000 lidí, do konce příštího roku jich ale bude ve firmě pracovat méně než 60 000.

Na oznámení o vysokém zájmu o nové akcie reagovaly mimořádně silným růstem už akcie stávající. Ty na burze ve Stockholmu hned na začátku obchodování vzrostly o více než čtyři procenta. Silný zájem o nákup nových akcií mají podle bankovních zdrojů i švédští drobní akcionáři.

VARŠAVA - Polský konglomerát Elektrim začal zvažovat, zda neprodá aktiva v telekomunikačních společnostech, aby mohl získané peníze použít na splátky dluhů vůči věřitelům. Pokud by firma své podíly v telekomech prodala věřitelům, mohla by se dočkat alespoň částečného odpisu dluhů.

Elektrim je nyní na pokraji bankrotu, protože v pondělí odstoupil od smlouvy o restrukturalizaci dluhů. Tu měl  uzavřenou s držiteli dluhopisů v hodnotě asi 480 milionů eur. Firma se k tomuto kroku rozhodla proto, že si nebyla jista, zda bude schopna všechny závazky včas vyrovnat.

"Existuje i taková možnost, že bychom prodali podíl ve firmě Elektrim Telekomunikacja," prohlásil výkonný ředitel společnosti Maciej Radziwill. Podíl by byl prodán buď za hotové, nebo výměnou za to, že věřitelé část dluhů odepíší. Podle Radziwilla však bude obtížné stanovit správnou hodnotu firmy.

Elektrim byl kdysi jednou z nejoblíbenějších emisí na burze ve Varšavě, firma ale doplatila na svou expanzivní  strategii. Jen od začátku minulého týdne se tržní hodnota firmy snížila asi o 50 procent a v pátek se její akcie začaly prodávat za 1,20 zlotého. To je nejnižší cena za dobu existence firmy.

Společnost Elektrim Telekomunikacja je společným podnikem Elektrimu a francouzské firmy Vivendi; nyní ovládá asi 51 procent akcií v další polské společnosti PTC. Ta je největším provozovatelem sítě mobilních telefonů v zemích východní Evropy, připomíná agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační firma TransgasNet letos očekává pokles výnosů pod miliardu korun z loňských 1,5 miliardy. Zároveň by měla zůstat u ziskového hospodaření. Podle generálního ředitele Josefa Anděla byl loňský rok ovlivněn jednorázovou spoluprací s evropskými a globálními telekomunikačními operátory, kteří rozšířili své sítě do České republiky. Tento projekt letos nepokračuje.

Společnost v letošním prvním pololetí vykázala tržby 460 milionů korun a provozní zisk EBITDA 111,3 milionu korun. Tyto výsledky jsou rovněž nižší než v loňském roce. Od letošního března se firma stala členem Sdružení poskytovatelů internetových služeb NIX a zároveň začala nabízet vysokorychlostní připojení k internetu. Společnost také dotváří vlastní optickou síť, která by letos měla pokrýt všechna krajská města.

Firma je poskytovatelem komplexních internetových, datových a hlasových služeb, zajišťuje služby bezpečné elektronické pošty, prodej a pronájem kabelovodů na své vlastní optické páteřní síti a pronájem optických vláken. V nejbližší době připravuje službu virtuálních privátních sítí pro klientelu z řad korporací. V rámci služby chce společnost nabízet i meziměstské a mezinárodní telefonní hovory velkým a středním podnikům.

Telekomunikační služby v rámci společnosti Transgas zajišťovala TransgasNet již od 70. let minulého století. V roce
1999 se přeměnila na akciovou společnost, která má 130 zaměstnanců. TransgasNet poskytuje služby 100 až 200 firemním zákazníkům.

HONGKONG - Čínský mobilní operátor China Unicom vytvořil v prvním pololetí čistý zisk 2,25 miliardy jüanů, což je
v přepočtu asi 271 milionů dolarů. Výsledek je lepší než odhady analytiků a firma zároveň sdělila, že se jí podařilo zvýšit podíl na světovém trhu mobilní komunikace.

V Číně působí dva dominantní provozovatelé mobilních sítí a China Unicom je menším z nich. Tím větším je China Mobile, oba z nich ale již sdělili, že výsledky hospodaření jim dovolí vyplatit vůbec první dividendu. To by podle analytiků mohlo podpořit cenu jejich akcií, podotýká agentura Reuters. 

Vedle mobilních služeb China Unicom provozuje i pevné linky a paging. Tržby za prvních šest měsíců roku se firmě zvýšily zhruba o 32 procent na 17,99 miliardy jüanů. Analytici nicméně tvrdí, že i přes výplatu dividendy budou akcie firmy pod zvýšeným tlakem, a to z důvodu nedobré situace v telekomunikačním sektoru. 

Čínským provozovatelům mobilních sítí zatím stále roste počet nových zákazníků, a to dost svižným tempem, což firmám na Západě většinou chybí. V případě společnosti China Unicom ale investorům dělá starosti nová služba CDMA, o kterou zatím není takový zájem, jak si firma původně představovala.

 

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.Najdete na iDNES.cz