Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson se postupně propadá do...

aktualizováno 
... hlubin ve vlastním hospodaření i v ratingu; britská společnost Cable & Wireless chce koupit svého konkurenta, firmu Colt; British Telecom a nizozemský operátor KPN jednají o sdílení holandských sítí UMTS; Czech On Line zvýšila přístupovou kapacitu na internet o téměř polovinu na 9930 modemů.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson hospodařil ve třetím čtvrtletí s hrubou ztrátou 5,8 miliardy švédských korun (asi 549 milionů USD, tedy přibližně 20 miliard Kč). To je zásadní změna proti stejnému období loňského roku, kdy Ericsson vytvořil nezdaněný zisk 4,1 miliardy SEK.   Ztráta za třetí čtvrtletí je tudíž výraznější, než činily odhady analytiků, kteří předpokládali, že ztráta bude činit jen 4,5 miliardy korun. Firma se totiž potýká s poklesem poptávky a předpovídá pokles trhu v segmentu, kde má silné pozice, tedy v mobilních sítích.

"Zpomalení v sektoru telekomunikačních systémů se ve třetím čtvrtletí ještě prohloubilo. Proto nyní předpokládáme, že obtížné podmínky na trhu přetrvají až do příštího roku," řekl k výsledkům firmy její výkonný ředitel Kurt Hellström. Čtvrtletní tržby firmy klesly o 19 procent na 54,6 miliardy švédských korun, ačkoliv trh čekal pokles jen na 59,1 miliardy SEK.

Ratingová agentura Moody's Investors Service v reakci na zveřejněné výsledky snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ericssonu na stupeň Baa1. Moody's zároveň ponechala výhled ratingu negativní, píše se ve sdělení, které zveřejnila agentura Reuters. Analytici agentury uvedli, že ve snížení ratingu se odráží vyšší závislost firmy na zařízení pro infrastrukturu sítí pro bezdrátový přenos. Moody's zároveň podotýká, že v tomto segmentu se dá očekávat další zpomalení doprovázené konkurenčními tlaky na snížení cen.

BRUSEL/LONDÝN - Britská telekomunikační skupina Cable & Wireless vede rozhovory o koupi svého konkurenta COLT Telecom Group. Závěrečné dohody by obě strany mohly dosáhnout během šesti týdnů, informoval belgický list De Financieel Economische Tijd s odvoláním na zdroje ze společnosti.

Podle listu C&W v současnosti provádí v COLT hloubkovou kontrolu, tzv. due diligence. Pro C&W je výhodné, že COLT by měl do konce roku provozovat sítě ve 32 evropských městech. Ty by mohl C&W využít při svých aktivitách v oblasti firemních dat a internetu, když kontinentální Evropa zatím k celkovému zisku společnosti přispívá velmi malou částkou. Mluvčí C&W Peter Eustace se ke zprávě z tisku odmítl vyjádřit, ze společnosti COLT nebyl nikdo k zastižení.

Spekulace o možném převzetí COLT se objevily na počátku září, kdy list The Observer napsal, že nízká cena akcií COLT může proti sobě postavit nabídky C&W, British Telecomu a japonského operátora NTT DoCoMo. C&W je v současnosti pod tlakem investorů, aby využil své vysoké finanční rezervy šest miliard GBP (8,6 miliardy USD). Podle listu vede C&W rozhovory také s americkým stavitelem sítí z optických vláken Level 3 a internetovou společností Exodus.    

LONDÝN - British Telecommunications Plc. vede rozhovory s nizozemskou telekomunikační společností KPN Telecom NV o sdílení infrastruktury mobilních sítí třetí generace UMTS v Nizozemsku. Informoval o tom list Sunday Business s odvoláním na zdroje blízké jednání.

Dohoda by umožnila mobilní síti mmo2, patřící BT, sdílet výdaje na výstavbu sítě s KPN Mobile, což by mohlo přinést úspory téměř jednu miliardu GBP (1,4 miliardy USD, cca 55 miliard Kč). Podle zdrojů je jednání již ve významné, stále však citlivé fázi. Mluvčí KPN Marinus Potman agentuře Reuters potvrdil, že společnost
vede rozhovory o sdílení nákladů na výstavbu sítě třetí generace v Nizozemsku s několika společnostmi, mezi které patří i BT.

BT minulý měsíc podepsala dohodu o spolupráci v oblasti výstavby mobilní sítě třetí generace v Německu a Británii s německou Deutsche Telekom. Dohoda může vést k úspoře až 30 procent odhadovaných nákladů na výstavbu nákladné sítě třetí generace. Německá divize KPN Telecom, E-Plus, pak podobnou dohodu o sdílení nákladů na výstavbu sítě v Německu uzavřela se společným podnikem mezi finskou Sonerou a španělskou Telefónica Móviles, Group 3G. 

PRAHA - Společnost Czech On Line zvýšila přístupovou kapacitu pro telefonický přístup na internet prostřednictvím bezplatné služby Volný o 42 procent na 9930
modemů. Do konce října se pak kapacita zvýší o 50 procent. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Firma investovala nejen do rozšíření sítě pro přístup na internet, ale i zvýšila bezpečnost a stabilitu e-mailových serverů služby Volný. Společnost, která začala v ČR působit na konci roku 1995, v současnosti registruje necelých 500 000 uživatelů bezplatného přístupu na internet.  Czech On Line začala jako první před dvěma lety v ČR nabízet bezplatný přístup na internet přes telefon. 

 

 

 

 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...

Najdete na iDNES.cz