Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson prodává ztrátovou čipovou divizi...

aktualizováno 
... Microelectronics německé firmě Infineon; slovenský regulátor pozastavil tamnímu telekomu zkušební provoz ADSL; česká vláda chce letos za telekomunikační infrastrukturu utratit 4,2 miliardy korun; Indové si kupují mobily pomaleji, než se čekalo.
STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson prodá svou čipovou divizi Microelectronics německé společnosti Infineon. Oznámila to včera firma a dodala, že dohoda povede k dlouhodobému strategickému partnerství mezi oběma společnostmi.

Ericsson, který je největším světovým výrobcem mobilních sítí, se rozhodl prodat čipovou divizi, protože se mu při současné slabé poptávce po telekomunikačním zařízení nedaří vrátit zpět k zisku, napsala agentura Reuters.

Infineon koupí divize posílí své postavení na trhu telekomunikačních čipů a sníží svou závislost na vývoji trhu paměťových čipů, jejichž ceny jsou pod velkým tlakem. Získá také velké klienty jako Sony Ericsson, jenž je pátým největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Infineon, který je druhým největším evropským výrobcem čipů po francouzsko-italské společnosti STMicroelectronics, hospodařil v prvním čtvrtletí končícím v prosinci s čistou ztrátou 331 milionů eur ve srovnání se ziskem 280 milionů eur ve stejném období předchozího roku. Tržby společnosti klesly meziročně o 38 procent na 1,030 miliardy eur.

BRATISLAVA - Slovenský protimonopolní úřad (PMÚ) včera vydal předběžné rozhodnutí, kterým pozastavil společnosti Slovenské telekomunikácie (ST) zkušební provoz vysokorychlostního přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL. Řekla to mluvčí úřadu Vanda Zavadská.

Antimonopolní úřad tak vyhověl požadavku Asociace poskytovatelů internetu (API), která telekom obvinila ze zneužívání monopolního postavení. Společnost ST totiž členy API seznámila s detailními podmínky poskytování služeb ADSL pouze krátce před spuštěním zkušebního provozu. Poskytovatelé internetu kritizují také ceny, za něž jim telekom nabídl novou službu.

Telekom podá proti rozhodnutí rozklad. "Slovenské telekomunikácie se s rozhodnutím PMÚ neztotožňují. Rozhodnutí nás překvapilo, protože nikdo z představitelů ST nebyl oficiálně pozván na jednání s protimonopolním úřadem," reagoval v tiskovém prohlášení telekom, který chce nyní využít všechny právní kroky, aby mohl pokračovat v poskytování služeb ADSL.

Od začátku června, kdy se začala technologie ADSL zavádět, podepsal telekom smlouvy o poskytování služeb s 88 zákazníky. Ve čtyřměsíčním zkušebním provozu však chtěl i prostřednictvím dalších poskytovatelů internetu nabídnout vysokorychlostní přístup zhruba 500 zákazníkům.

PRAHA - Stát letos do budování komunikační infrastruktury úřadů investuje zhruba 4,2 miliardy korun. Další přibližně 3,2 miliardy představují provozní náklady na komunikaci úřadů, uvedla mluvčí Úřadu pro informační systémy Barbara Milbauerová.

Pětiletou zakázku na budování komunikační infrastruktury státních úřadů a poskytování s tím spojených služeb získal loni bez výběrového řízení od vlády Český Telecom. Firma již s jednotlivými subjekty uzavřela 140 prováděcích smluv, díky kterým by letos mohly ušetřit pětinu z odhadované miliardy provozních nákladů. Telecom úřadům poskytuje telefonní služby za zvýhodněný cenový program pro klíčové zákazníky Platinum Business Combi.

Telecom má do dvou let zajistit připojení a vzájemné propojení všech orgánů veřejné správy a současně jim zajistit bezpečnou a ekonomickou komunikaci včetně přístupu k informačním zdrojům. Celkově státní rozpočet letos počítá s výdaji na informační a komunikační technologie 11 miliard korun.

DILLÍ - Počet nových uživatelů mobilních telefonů v Indii klesl v květnu ve srovnání s předchozím měsícem o tři procenta na 275 393 osob z dubnových 283 939 osob, což prohloubilo obavy ze zpomalení v tomto sektoru. Oznámila to včera indická asociace mobilních operátorů, ale dodala, že celkový počet uživatelů stoupl meziročně o 80,5 procenta na 6,99 milionu.

Asociace rozděluje indický telekomunikační trh podle potenciálu zákazníků na skupiny "metro", "A", "B" a "C". Největší nárůst počtu zákazníků o 96 procent byl v květnu zaznamenán ve skupině "C", v lukrativní skupině "metro" přibylo 91 procent zákazníků, ve skupině "A" 76 procent a ve skupině "B" 67 procent.

Společnost Bharti Tele-Ventures, která je jediným soukromým veřejně obchodovaným mobilním operátorem v Indii, měla na konci května 1,48 milionu zákazníků, což ji zařadilo na první místo na domácím trhu, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...Najdete na iDNES.cz