Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Ericsson prodává ztrátovou čipovou divizi...

aktualizováno 
... Microelectronics německé firmě Infineon; slovenský regulátor pozastavil tamnímu telekomu zkušební provoz ADSL; česká vláda chce letos za telekomunikační infrastrukturu utratit 4,2 miliardy korun; Indové si kupují mobily pomaleji, než se čekalo.
STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson prodá svou čipovou divizi Microelectronics německé společnosti Infineon. Oznámila to včera firma a dodala, že dohoda povede k dlouhodobému strategickému partnerství mezi oběma společnostmi.

Ericsson, který je největším světovým výrobcem mobilních sítí, se rozhodl prodat čipovou divizi, protože se mu při současné slabé poptávce po telekomunikačním zařízení nedaří vrátit zpět k zisku, napsala agentura Reuters.

Infineon koupí divize posílí své postavení na trhu telekomunikačních čipů a sníží svou závislost na vývoji trhu paměťových čipů, jejichž ceny jsou pod velkým tlakem. Získá také velké klienty jako Sony Ericsson, jenž je pátým největším výrobcem mobilních telefonů na světě.

Infineon, který je druhým největším evropským výrobcem čipů po francouzsko-italské společnosti STMicroelectronics, hospodařil v prvním čtvrtletí končícím v prosinci s čistou ztrátou 331 milionů eur ve srovnání se ziskem 280 milionů eur ve stejném období předchozího roku. Tržby společnosti klesly meziročně o 38 procent na 1,030 miliardy eur.

BRATISLAVA - Slovenský protimonopolní úřad (PMÚ) včera vydal předběžné rozhodnutí, kterým pozastavil společnosti Slovenské telekomunikácie (ST) zkušební provoz vysokorychlostního přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL. Řekla to mluvčí úřadu Vanda Zavadská.

Antimonopolní úřad tak vyhověl požadavku Asociace poskytovatelů internetu (API), která telekom obvinila ze zneužívání monopolního postavení. Společnost ST totiž členy API seznámila s detailními podmínky poskytování služeb ADSL pouze krátce před spuštěním zkušebního provozu. Poskytovatelé internetu kritizují také ceny, za něž jim telekom nabídl novou službu.

Telekom podá proti rozhodnutí rozklad. "Slovenské telekomunikácie se s rozhodnutím PMÚ neztotožňují. Rozhodnutí nás překvapilo, protože nikdo z představitelů ST nebyl oficiálně pozván na jednání s protimonopolním úřadem," reagoval v tiskovém prohlášení telekom, který chce nyní využít všechny právní kroky, aby mohl pokračovat v poskytování služeb ADSL.

Od začátku června, kdy se začala technologie ADSL zavádět, podepsal telekom smlouvy o poskytování služeb s 88 zákazníky. Ve čtyřměsíčním zkušebním provozu však chtěl i prostřednictvím dalších poskytovatelů internetu nabídnout vysokorychlostní přístup zhruba 500 zákazníkům.

PRAHA - Stát letos do budování komunikační infrastruktury úřadů investuje zhruba 4,2 miliardy korun. Další přibližně 3,2 miliardy představují provozní náklady na komunikaci úřadů, uvedla mluvčí Úřadu pro informační systémy Barbara Milbauerová.

Pětiletou zakázku na budování komunikační infrastruktury státních úřadů a poskytování s tím spojených služeb získal loni bez výběrového řízení od vlády Český Telecom. Firma již s jednotlivými subjekty uzavřela 140 prováděcích smluv, díky kterým by letos mohly ušetřit pětinu z odhadované miliardy provozních nákladů. Telecom úřadům poskytuje telefonní služby za zvýhodněný cenový program pro klíčové zákazníky Platinum Business Combi.

Telecom má do dvou let zajistit připojení a vzájemné propojení všech orgánů veřejné správy a současně jim zajistit bezpečnou a ekonomickou komunikaci včetně přístupu k informačním zdrojům. Celkově státní rozpočet letos počítá s výdaji na informační a komunikační technologie 11 miliard korun.

DILLÍ - Počet nových uživatelů mobilních telefonů v Indii klesl v květnu ve srovnání s předchozím měsícem o tři procenta na 275 393 osob z dubnových 283 939 osob, což prohloubilo obavy ze zpomalení v tomto sektoru. Oznámila to včera indická asociace mobilních operátorů, ale dodala, že celkový počet uživatelů stoupl meziročně o 80,5 procenta na 6,99 milionu.

Asociace rozděluje indický telekomunikační trh podle potenciálu zákazníků na skupiny "metro", "A", "B" a "C". Největší nárůst počtu zákazníků o 96 procent byl v květnu zaznamenán ve skupině "C", v lukrativní skupině "metro" přibylo 91 procent zákazníků, ve skupině "A" 76 procent a ve skupině "B" 67 procent.

Společnost Bharti Tele-Ventures, která je jediným soukromým veřejně obchodovaným mobilním operátorem v Indii, měla na konci května 1,48 milionu zákazníků, což ji zařadilo na první místo na domácím trhu, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Xiaomi ukázalo hezké hodinky a náramek s funkcí mobilního kardiologa

Xiaomi Amazfit Verge

Xiaomi představilo dvě novinky ze segmentu nositelné techniky pod hlavičkou dceřiné společnosti Huami. První jsou...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Najdete na iDNES.cz