Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Dva watty na kilogram lidské váhy...

aktualizováno 
.. smí podle Evropské komise vyzářit mobilní telefon; Český Telecom propustil 1200 pracovníků a zaměstnává tak již jen na 16 tisíc lidí; jeho slovenský bratr, EuroTel Bratislava, si vydělal půl miliardy Kč; Oskar investoval sedmkrát méně než loni - přes 800 milionů Kč.

BRUSEL - Evropská komise stanovila limity, jichž smí dosáhnout hodnoty elektromagnetického záření vycházející z mobilních telefonů prodaných na území Evropské unie (EU). Váš Siemens či Nokia, Motorola nebo Sagem nebudou napříště smět vyzářit více než dva watty na kilogram lidské tkáně, praví toto nařízení, které prakticky nic nemění. "Všechny mobily, které se v unii prodávají, vyzařují kolem jednoho wattu na kilogram lidské tkáně," řekl včera expert na bezpečnost mobilních telefonů EU Mark Bogers, aniž by podal bližší vysvětlení, k čemu je tedy takové nařízení dobré. 

Regulace se totiž vztahuje pouze na tepelné záření. "Obyčejná mikrovlnka vyzáří zhruba 1000 wattů do nepatrného množství tkáně," dodal Bogers. Další možná zdravotní rizika, která vzbuzují mezi uživateli více obav než tepelné záření, zůstávají nepovšimnuta. "Je nemožné vědecky dokázat, že něco je nezávadné, pouze to, že něco je závadné," řekl Bogers na vysvětlenou. "Ale ohledně škodlivosti mobilů existuje tolik výzkumů, že pokud se dosud neobjevil žádný důkaz, jsme spokojeni," uvedl Bogers. Nařízení bude příští rok revidováno.

BRATISLAVA - Slovenský mobilní operátor EuroTel Bratislava zvýšil v druhém čtvrtletí letošního roku zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) o 24,7 procenta na 616,7 milionu korun. Čistý zisk společnosti za uvedené období byl 96,6 milionu korun proti ztrátě 250 milionů Sk v 2. čtvrtletí loňského roku. Výnosy EuroTelu meziročně vzrostly o 35 procent na 3,6 miliardy Sk. "Dobré finanční ukazatele jsou výsledkem převážně vysokých výnosů ze služeb mobilní komunikace, které v druhém čtvrtletí letošního roku dosáhly 1,54 miliardy korun," uvedla společnost v tiskové zprávě.  Slovenský EuroTel evidoval koncem června 664 555 aktivních zákazníků, což představuje 83,5procentní nárůst proti stejnému období loňského roku.  Mobilní operátor sítě GSM a NMT Eurotel pokrývá v současnosti 98 procent populace SR. Jeho akcionáři jsou Slovenské telekomunikace s 51procentním  balíkem akcií a Atlantic West B.V., který vlastní 49 procent akcií.

PRAHA  - Provozovatel sítě mobilních telefonů Oskar, společnost Český Mobil, letos v prvním pololetí investoval 21,46 milionu dolarů, tedy zhruba 815,4 milionu korun. Ve stejném období loni, kdy firma budovala svou síť GSM, investovala 173,78 milionu USD, tedy asi 6,6 miliardy Kč. Firma zahájila komerční provoz sítě Oskar loni v březnu a letos v polovině roku měla přes 540 000 zákazníků. Finanční výsledky za pololetí dosud nesdělila.  Síť Oskar pokrývá 98 procent populace ČR. Celkem 93 procent akcií Českého Mobilu ovládá kanadská TIW. Zbytek drží ČSOB a Priority Telecom. 

PRAHA - Celkem 1200 pracovníků propustil během prvních šesti měsíců letošního roku Český Telecom. Počet zaměstnanců firmy tak v červenci poklesl na 16 074 lidí. Do konce roku by se měl jejich stav dále snížit na zhruba 15 300. Mluvčí firmy Vladan Crha uvedl, že čísla odpovídají záměru, který firma oznámila na začátku roku. Pro propouštěné zaměstnance firma připravila sociální a právní poradenství, rekvalifikační programy i nadstandardní odstupné. To se pohybuje mezi šesti až desetinásobkem průměrného měsíčního platu. Telecom vykázal v prvním pololetí meziroční pokles čistého zisku o 13,5 procenta na 2,931 miliardy korun. Celkové výnosy firma zvýšila o 1,3 procenta na 28,196 miliardy Kč.
   

 

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz