Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Dražba UMTS může začít...

aktualizováno 
... za nevýhodných podmínek, které si stanovila sama vláda; soud první instance zatím nerozhodl zda Oskar žaluje svoji reklamní agenturu neprávem; Český Telecom a Philips budou vydělávat milion měsíčně na datových a hlasových službách; francouzský Avenir Telecom koupí podíl v české distribuční firmě GSM Partner; Aliatel si za letošní rok dosud připsal více než dvojnásobné tržby než loni, díky čemuž snížil ztrátu na polovinu.
PRAHA - Český telekomunikační úřad vyhlásí dnes podmínky aukce licencí pro sítě třetí generace UMTS. Učiní tak na svých internetových stránkách "http://www.ctu.cz". Po včerejším zasedání řídícího výboru pro výběrové řízení to oznámila tajemnice předsedy úřadu Pavla Krauskopfová.

Tři licence pro sítě třetí generace mobilních telefonních sítí UMTS (univerzální mobilní telekomunikační systém) se tak ČTÚ pokusí prodat už potřetí, tentokrát ve druhém stupni výběrového řízení. Dvacetimiliardový příjem do státní pokladny, o němž hovoří Zemanova vláda,  je však nejistý, neboť trojice českých mobilních operátorů již dvakrát podmínky prodeje odmítla.

RadioMobil, Český Mobil i Eurotel pokládají požadavek české vlády, která chce za každou licenci 6,7 miliard korun, za nepřijatelný. Návratnost investice do systému je prý pro české operátory reálná při ceně od jedné do tří miliard korun.  ČTÚ údajně registruje další čtyři zájemce, kteří by se do aukce přihlásili. Jejich jména ale nezveřejnil. Podle neoficiálních informací se o aukci zajímají Vodafone či Orange.

PRAHA - Městský soud v Praze v úterý odmítl návrh na nařízení předběžného opatření společnosti Český Mobil proti jeho dosavadní reklamní agentuře Young & Rubicam. Český Mobil požadoval, aby soud uložil agentuře povinnost zdržet se činností směřující ke sjednávání smluv s konkurenčním Eurotelem. Podle mluvčího Českého Mobilu Igora Přerovského si soud vyžádal doplňující údaje.

"Soud nerozhodl o předmětu návrhu a nezamítl předběžné opatření. Byli jsme soudem informováni o nezbytnosti doplnit některé informace. Toto bude učiněno v pátek," uvedl mluvčí firmy Igor Přerovský. Podle Českého Mobilu se reklamní agentura zavázala, že po dobu trvání smluvního vztahu nebude zastupovat některého z konkurentů mobilního operátora. Minulý týden Eurotel oznámil, že Young & Rubicam zvítězil v neveřejném výběrovém řízení na reklamní agenturu značky. Ředitel Young & Rubicam Petr Havlíček minulý týden uvedl, že firma se žádného protismluvního jednání neúčastnila.

PRAHA - Smlouvu o poskytování hlasových a datových služeb podepsali ve středu zástupci Českého Telecomu a firmy Philips ČR. Firma bude využívat program Business Silver, který předpokládá měsíční tržby do jednoho milionu Kč. Philips dosud využíval služeb konkurenčních operátorů.

Telecom bude na základě smlouvy poskytovat Philipsu komplexní datové služby. Prostřednictvím technologie Frame Relay propojí čtyři hlavní organizační jednotky v ČR včetně továrny v Hranicích na Moravě. Kromě kompletního telekomunikačního řešení dodá Telecom firmě moderní pobočkovou telefonní ústřednu, která znamená větší spolehlivost i úsporu výdajů.

Český Telecom, který v současné době uzavírá nové smlouvy s velkými firemními zákazníky, již podepsal exkluzívní smlouvy o poskytování kompletních telekomunikačních služeb například s Čedokem, Škodou Auto, Novou Hutí nebo Aholdem.   

PRAHA - Francouzský distributor mobilních telefonů Avenir Telecom koupí majoritní podíl v českém distributorovi mobilních telefonů GSM Partner.  K oficiálnímu oznámení dohody by mělo dojít na tiskové konferenci 8. listopadu.

Akciová společnost GSM Partner byla založena v červnu 1999 se základním jměním jeden milion korun. Jediným akcionářem byla společnost Sagem CS Agence. Firma vlastní síť prodejen po celé zemi a její obrat se v loňském roce ztrojnásobil na téměř jednu miliardu CZK.

PRAHA - Tržby 851 milionů korun, tedy o 104 procent více než ve stejném období loni, vykázala od ledna do září telekomunikační firma Aliatel. Ztráta firmy se zvýšila o 41 procent na 291 milionů Kč. Firma vykázala zisk před úroky a odpisy (EBITDA) pět milionů korun oproti loňské ztrátě 52 milionů. Aliatel do září investoval do infrastruktury a technologií 916 milionů korun, což je o 35 procent více než ve stejném období v roce 2000. Do konce roku společnost investuje celkem tři miliardy korun.

Od začátku října přestala být akcionářem firmy Středočeská energetická, která prodala všechny své akcie čtyřem elektrorozvodným společnostem. Akcionářskou strukturu Aliatelu nyní tvoří německá RWE s podílem 40 procent, Jihočeská energetika, Západočeská energetika, Jihomoravská energetika a Severomoravská energetika drží po 10,33 procenta a Severočeská a Pražská energetika po 9,33 procenta. Společnost poskytuje hlasové, datové a internetové služby a zaměstnává 359 osob. Je to o 127 lidí více než v září 2000.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Najdete na iDNES.cz