Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Do roka budou všechny ústředny digitální...

aktualizováno 
... tvrdí Český Telecom; Češi, Slováci, Maďaři a Chorvati se dohodli na společném satelitním vysílání; Ericsson a Lucent v Saúdské Arábii porazili Motorolu a Nokii; japonský operátor DoCoMo v říjnu naplno spustí první síť třetí generace; Deutsche Telecom spolkl chorvatského monopolistu pevných linek.

PRAHA - Český Telecom přepojí svou telekomunikační síť na digitální ústředny do poloviny roku 2002. Kvůli instalaci nového softwarového vybavení bude v následujících 12 měsících u každé hlavní telefonní ústředny jednorázově přerušen provoz po dobu asi třiceti minut. Práce na ústřednách se budou provádět v nočních hodinách. Zástupci Policie, Záchranné služby, Požárního sboru a dalších důležitých institucí budou o probíhajících pracích vždy předem informováni. Linky tísňového volání budou v době výluky telekomunikačního povozu dostupné z mobilních telefonů bez přerušení, uvedla společnost. Telecom se současně připravuje na zavedení nového číslovacího plánu tak, jak mu uložil Český telekomunikační úřad. Informace o nových telefonních číslech, která začnou platit 22. září 2002, budou k dispozici od září 2001 na internetové adrese www.telecom.cz, napsala agentura ČTK.

PRAHA - Česká republika, Slovensko, Chorvatsko a Maďarsko zahájí do konce letošního srpna realizaci společného projektu na digitální družicové vysílání. Rozhodli o tom minulý týden zástupci pracovní skupiny na jednání v Praze, kde zároveň připravili společné prohlášení. Jeho podpisem ministři jednotlivých zemí do dvou měsíců projekt zahájí. Hlavním cílem společného projektu bude na základě mezinárodního výběrového řízení vybrat zkušeného družicového operátora, který zabezpečí vyslání a provoz družice na orbitální pozici 12.8°W určené pro digitální družicové vysílání (BSS - Broadcasting Satellite Service) za výhodných podmínek.

V této souvislosti se předpokládá oslovení všech významných družicových operátorů včetně tuzemských. O umístění na družici budou mít pravděpodobně zájem i čeští provozovatelé televizního vysílání. Společný postup čtyř zemí byl zvolen proto, že pro jednotlivé země není ekonomicky efektivní nést vysoké náklady na vyslání a provoz vlastní družice.

RIJÁD - Švédská telekomunikační společnost Ericsson a americká firma Lucent získaly společně zakázku za 600 milionů dolarů na rozšíření mobilní sítě v Saúdské Arábii. Ericsson získal 60 procent kontraktu a Lucent zbývajících 40 procent, napsal včera deník Arab News. Dohoda zvýší kapacitu mobilní sítě o více než 1,1 miliónu zákazníků.

O kontrakt usilovala také finská společnost Nokia a americká Motorola. V Saúdské Arábii je v současnosti více než dva miliony mobilních telefonů a jejich počet podle odhadů poroste měsíčně o deset procent. Minulý týden udělila společnost Saudi Telecommunications Company (STC) kontrakt na 450 000 nových pevných telefonních linek, ale nezveřejnila, kdo a za jakou částku dohodu podepsal. O smlouvu, jejíž hodnota se odhaduje na 320 milionů dolarů, se ucházely mimo jiné společnosti Lucent, německý Siemens a kanadská SR Telecom.

TOKIO - Síť pro třetí generaci mobilních telefonů japonské společnosti DoCoMo je stále stabilnější a její plný provoz bude zahájen prvního října tohoto roku. Uvedla to včera firma a dodala, že do stanoveného termínu bude mít možnost vyřešit softwarové potíže své sítě. Síť pro třetí generaci mobilních telefonů společnosti DoCoMo je první službou svého druhu na světě. Zkušební provoz sítě byl zahájen 30. května tohoto roku a využívá ho 2000 soukromých osob a 2500 společností.

K hlavním nedostatkům sítě, které zkušební uživatelé nahlásili, patřilo vybíjení baterií v telefonech během jediného dne, náhlá přerušení spojení a to, že se telefony dostávaly mimo dosah sítě i v oblasti určené pro zkušební provoz. Firma oznámila, že hlavní nedostatky sítě již byly odstraněny. Zájem o síť společnosti DoCoMo je vysoký, protože mnoho společností po celém světě investovalo značné částky na nákup licencí pro třetí generaci mobilních telefonů a bude nyní také muset vybudovat novou infrastrukturu, napsala agentura Reuters.

ZÁHŘEB - Chorvatská vláda v pondělí oznámila, že prodá 16 procent akcií domácího telekomunikačního operátora Hrvatski Telekom německé firmě Deutsche Telekom za 500 milionů eur a umožní jí tak zvýšit podíl na kontrolních 51 procent. Společnost Deutsche Telekom vlastní v současnosti 35 procent akcií firmy Hrvatski Telekom, které koupila za 850 milionů dolarů koncem roku 1999. Částka zahrnuje prémii deset procent nad cenu, kterou Deutsche Telekom za podíl zaplatil v roce 1999. Zbylé akcie společnosti si stát prozatím ponechá, ačkoliv se dříve zavázal, že předá jejich část zaměstnancům a válečným veteránům a zbytek umístí na burzu.

Společnost Hrvatski Telekom je držitelem monopolu na pevné telefonní linky do roku 2003. V roce 2000 její čistý zisk vzrostl o 30 procent na 106,4 milionu eur. Prodej podílu ve firmě Hrvatski Telekom zajistí téměř polovinu příjmů státního rozpočtu z privatizace, které chorvatská vláda plánuje pro letošní rok, a sníží tak tlak na zvyšování chorvatského státního dluhu, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Chceme mobil od Microsoftu. Příznivci podepisují petici

Údajný chystaný Surface phone od Microsoftu

Ačkoliv to vypadá, že dlouho očekávaný návrat Microsoftu na trh s mobily ve formě modelu Surface Phone je už spíše jen...

Najdete na iDNES.cz