Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Deutsche Telekom prodal 100 miliónů akcií T-Online...

aktualizováno 
...a snížil tak svůj dluh o 610 miliónů; vláda definitivně zastavila prodej Českého Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC; japonský operátor J-Phone komerčně spustí do konce tohoto svou síť třetí generace; France Telecom udělal první krok k záchraně zadluženého německého operátora Mobilcom.

FRANKFURT - Telekomunikační společnost Deutsche Telekom včera prodala 100 miliónů akcií své internetové odnože T-Online, což tvoří zhruba osm procent akcií. Firma za ně chtěla původně získat šest eur za kus, nakonec se jí však podařilo cenné papíry prodat za cenu 6,10 eura.

Akcie od telekomu koupili institucionální investoři, kteří tak Deutsche Telekomu pomohli snížit zadlužení. Prodej akcií neměl jiný cíl než alespoň částečně snížit obrovský dluh, s kterým se největší evropský provozovatel pevných linek v současné době potýká.

Výtěžek z prodeje akcií je prvním krokem ke snížení zadlužení pod vedením nového šéfa. Tím je Kai-Uwe Ricke, který ve funkci nahradil bývalého výkonného ředitele Rona Sommera. Ten se funkce výkonného ředitele Deutsche Telekom vzdal v červenci, kdy ustoupil tlaku akcionářů, toužících po jeho odvolání.

Akcie Deutsche Telekom kvůli obrovskému zadlužení delší dobu výrazně oslabovaly. Na dnešní úspěšný prodej ale reagovaly růstem a dostaly se přes 13 eur. Tržní kapitalizace tak rázem poskočila o více než 4,5 miliardy eur a kurs je nejvyšší od května. Deutsche Telekom má dluhy kolem 64 miliard eur, chtěl by je ale do konce příštího roku snížit asi na 50 miliard.

PRAHA - Vláda včera rozhodla o definitivním zastavení prodeje 51,1 procent akcií Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Ministři tak rozhodli na doporučení privatizačního poradce JP Morgan poté, co se kupec nedohodl na podmínkách odkupu akcií minoritního akcionáře TelSource. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vláda uložila ministrům financí, dopravy a informatiky, aby do konce ledna 2003 předložili nový návrh prodeje Telecomu. Podle Sobotky si příprava nového prodeje vyžádá delší období než rok. Vláda zároveň pověřila Fond národního majetku, aby ukončil spolupráci s privatizačním poradcem.

Prodej ztroskotal na požadavku vlastníka 27 procent akcií TelSource získat za svůj podíl cenu srovnatelnou s 55 miliardami Kč za 51 procent státu. Deutsche Bank však na vyplacení konsorcia neměla dostatek peněz a nabídla cenu nižší. Stát a TelSource přitom mají od poloviny roku 2001 tříletou dohodu o společném postupu při prodeji. Dohoda garantuje srovnatelnou cenu či participaci jedné strany při prodeji akcií druhé.

"Deutsche Bank nepředložila pravděpodobně realistický model celé transakce. Ten model nebyl realistický právě proto, že nepočítal s požadavky TelSource a s velmi silnou pozicí, kterou TelSource v privatizačním procesu má," vysvětlil Sobotka.

Vláda se včera zatím nezabývala dodatečnými návrhy JP Morgan, jak dál v prodeji pokračovat. Ty obsahovaly možnost využití akciových derivátů či zástavního práva za akcie. JP Morgan rovněž nabídla státu poskytnutí půjčky ve výši prodejní ceny do doby prodeje Telecomu. "Rolí poradce není plnit roli nabyvatele," uvedl Sobotka.

JP Morgan nyní přijde o prémii, kterou by získala za úspěšný prodej. Ta se podle odhadů odborníků mohla pohybovat až do 1,5 procenta prodejní ceny.

TOKIO – Již dvakrát odložil japonský mobilní operátor J-Phone komerční spuštění své sítě třetí generace. Tentokrát by to však již mělo vyjít, síť bude k využívání nabídnuta zákazníkům do měsíce. Vodafone, který vlastní podíl v J-Phonu, se na provoz japonské sítě dívá jako na dobrý test schopností 3G sítí. Podle výsledků pak bude uvažovat o spuštění sítě v Británii.

Operátor J-Phone je v Japonsku až třetí, také síť 3G spouští až po prvních dvou. Oproti nim by chtěl hned po spuštění sítě nabízet jejím zákazníkům i mezinárodní roaming. Analytici však předpokládají, že zájem o 3G bude stejně velmi nízký. Ukazují to i výsledky NTT DoCoMo, které spustilo síť třetí generace jako první a nyní nabízí videotelefony a rychlý přístup k internetu. Do konce března by NTT chtělo mít 320 tisíc uživatelů 3G sítě, i když původně počítalo se čtyřnásobným zájmem zákazníků. Velkým problémem jsou stále telefony. Jejich výdrž je totiž dost omezená – videotelefon například nevydrží déle než den v pohotovosti, používání ho vybije ještě mnohem rychleji.

PAŘÍŽ – France Telecom se dohodl na odkoupení dluhů německého mobilního operátora Mobilcom ve výši 6,1 miliard eur. Jde o součást plánu na záchranu německého operátora. France Telecom tak chce pokrýt bankovní půjčky společnosti Mobilcom a dluhy, které má vůči dodavatelům – Nokii a Ericssonu. Za půjčky zaplatí svými nově vydanými akciemi v ceně 46,7 dolarů za jednu. France Telecom tak udělal první krok ve snaze zachránit zadluženého německého operátora, o jehož budoucnost se začínali strachovat všichni akcionáři.
Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pro otisk prstu k iPhonu mrtvoly šla policie do pohřebního ústavu

iPhone 6s

Policisté z města Largo na americké Floridě potřebovali přístup k iPhonu muže, který byl v březnu zastřelen. Jeho...

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz