Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: David požral Goliáše = AT&T mění majitele...

aktualizováno 
... když největšího amerického operátora kupuje menší konkurenční firma; Evropa (rozuměj Brusel) žaluje členské státy EU za to, že údajně poskytují svým občanům nerovný přístup na internet; prodělávající italská společnost Marconi se snaží o poslední vzepětí sil.

NEW YORK - Americký telekomunikační gigant AT&T Corp. se definitivně dohodl na prodeji své divize kabelové televize AT&T Broadband do rukou svého menšího konkurenta Comcast Corp za zhruba 72 miliard dolarů v akciích a obligacích. Vznikl tím největší americký kabelový operátor s více než 22 miliony uživatelů.

Dohoda završuje pět měsíců vyjednávání od té doby, co Comcast v červenci předložil nevyžádanou nabídku na koupi AT&T Broadband za 44,5 miliardy USD v akciích s převzetím dluhu 13,5 miliardy USD. Comcast soutěžil o AT&T Broadband se společnostmi Cox Communications a AOL Time Warner, řekly zdroje agentuře Reuters.

Comcast zaplatí ve svých akciích asi 47 miliard dolarů a převezme dluh v sumě 20 miliard. Součástí dohody je i investiční nabídka softwarové společnosti Microsoft, která slíbila, že vymění své akcie AT&T v hodnotě pěti miliard dolarů za akcie nové společnosti.

Nově vzniklá firma AT&T Comcast bude mít roční tržby asi 19 miliard dolarů. Předsedou její správní rady se stane dosavadní šéf AT&T Michael Armstrong, pod jehož vedením investoval AT&T do budování svého kabelového impéria na 100 miliard dolarů. Generálním ředitelem bude nynější prezident Comcast Brian Roberts, jehož rodina bude držet třetinu akcií nové firmy. Většinový podíl akcií i hlasů budou mít na firmě akcionáři AT&T s 56 procenty.

BRUSEL - Evropská komise včera podala oficiální právní stížnost na Německo, Portugalsko a Řecko, protože se domnívá, že vlády těchto států znemožňují obyvatelům svých zemí volný přístup na internet. Komise tvrdí, že dotyčné země nerespektují evropský zákon o "domácích podmínkách", který má sloužit k otevření trhu novým internetovým providerům. Pokud se situace nezlepší, tvrdí EU, dostane se celý případ před Evropský soud, říká zmocněnec unie pro telekomunikace, Fin Erkki Liikannen.

Mnoho telekomunikačních společností,mezi nimi i ty, které by podle nových zákonů měly upravit své postupy, se však novým nařízením brání. Podle nich se Evropská komise příliš soustředí na literu zákona ve věci lokálního poskytování internetového přístupu a přeceňuje zájem zákazníků o služby tohoto typu.

Podle nového evropského zákona mají všichni telekomunikační operátoři otevřít své sítě konkurenci, což by mělo přinést zlevnění hovorného. Podůe britských průzkumů však širokopásmového přístupu na internet využívají jen tři procenta obyvatel Evropské unie.

ŘÍM - Italská telekomunikačnískupina Marconi včera patrně ve snaze snížit výši svého dluhu prodá polovinu své společnosti HotPoint. Firma si dodnes držela podíl v širokém spektru svých aktivit. Například Ital Vittorio Merloni kupuje podíl firmy Marconi ve výrobě  automatických praček.

Firma také oznámila, že se zbaví svých benzinových pump v ceně 225 milionů dolarů. Odborníci a investoří vidí tyto události jako první tah ve snaze vedení firmy o tolik potřebnou restrukturalizaci.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz