Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Dánské děti se terorizují esemeskami...

aktualizováno 
...lidé nechtějí pevné linky Českého Telecomu ani zadarmo; Telia International zprovoznila optickou síť mezi Prahou a Varšavou; americká firma Intelsat chce vydat cenné papíry, jejichž prodejem se zamýšlí finančně udržet nad vodou.
KODAŇ - Učitelé ve skandinávských zemích dnes bojují s novým fenoménem, jímž je týrání spolužáků mobilními textovkami, napsal německý týdeník Focus. Esemesky jsou stručné a vyvolávají strach: "Odprejskni!", "Nikdo tě už nesnáší!", "Ošklivá a blbá krávo, co tu pohledáváš?" nebo dokonce "Chcípni!".

Neblahá, byť ne vždy nepochopitelná poselství nečekaně problesknou na displeji mobilního telefonu. Po třídě už nepoletují psaníčka jako kdysi, dánské děti budí hrůzu moderními textovkami. Tento jev vyvolává mezi rodiči a učiteli ve Skandinávii stále větší starost. Varovali před ním i norští výzkumníci, kteří provedli anketu mezi 4700 dětmi. Dospěli k závěru, že zvláště dívky jsou vyděšené stále přibývajícími anonymními hláškami v mobilu.

Podle Helle Raböl Hansenové z dánské organizace na ochranu dětí mnohá volání o pomoc ukazují, že se objevil značný problém. "Na linku důvěry nám stále častěji volají děti, které jsou šokované a vyděšené nenávistnými zprávami v mobilu," říká právnička Hansenová. Nic netušící příjemci SMS propadají panice. "Esemesky přepadnou své malé oběti na gauči v obýváku a brutálně naruší bezpečí domova."

Místo blahopřání ke konfirmaci dostala jedna dívka z Jutska 25 zlomyslných zpráv. Nazítří nenašla odvahu jít do školy a rodiče ji museli odvést k psychologovi. Čtrnáctiletá Ann z Kodaně zase vypověděla, že někteří spolužáci posílali hrubé textovky její kamarádce, která pak nemohla spát a pomýšlela dokonce na sebevraždu.

Organizace na ochranu dětí v celém Dánsku teď zahájily vysvětlovací kampaň, při níž vyzývají mladé uživatele mobilů k umírněnosti a taktnosti. Předseda dánské rady pro záležitosti dětí Klaus Wilmann apeloval na učitele, aby v případě zastrašování žáků okamžitě zakročili. "Mobil se stal součástí každodenního života mládeže. Školáci se ale musejí naučit odpovědně s ním zacházet," říká učitelka Camilla Östergardová z Kodaně. Mnohé děti totiž vůbec netuší, jaké zlo by mohly svými esemeskami napáchat, píše Focus v článku, který kromě problému s esemeskami bezděky ukazuje i na vysokou míru choulostivosti dnešních dánských dětí.

PRAHA - S nevelkým zájmem se setkala iniciativa Českého Telecomu, který nabídl bývalým klientům, že jim bezplatně znovu zavede telefonní linku poté, co si ji lidé zrušili po prosincovém oznámení nových tarifů. Nabídky totiž využilo zhruba 1100 bývalých zákazníků Českého Telecomu. Žádost o zrušení telefonu přitom za poslední tři měsíce podalo zhruba 60 000 zákazníků, řekl mluvčí firmy Vladan Crha. Telecom bývalým zákazníkům nabídl, že jim telefon do konce dubna znovu zavede bez zřizovacího poplatku.

O převedení na tarif s nízkým paušálem Home Mini dosud požádalo asi 350 000 zákazníků. Internetový program si vybralo 22 000 klientů a program pro hodně volající Maxi či Maxi Plus zvolilo 24 000 klientů. Společnost má zhruba asi 3,8 milionu zákazníků.

Telecom od února zvýšil ceny v průměru o 3,7 procenta. Změna tarifu znamená snížení cen hovorného a výrazné zvýšení měsíčního paušálu. Firma zároveň rozšířila nabídku cenových programů, které kombinují různou výši paušálu, kreditu hovorného a cen za minutu volání pro domácnosti, a to ze tří na pět.

Paušální poplatek u dosud nejpoužívanějšího programu Standard vzrostl na 299 ze 175 korun. Zároveň obsahuje volně provolatelný kredit 90 korun. Pro málo volající firma připravila program Mini s paušálem 190 Kč, ale dvojnásobným hovorným. Dále firma nabízí programy pro uživatele internetu a hodně volající klienty.

Například u programu Standard zlevnilo minutové hovorné v místním styku ve špičce na 1,40 z 1,45 Kč a mimo špičku na 70 z 80 haléřů. Snížily se i ceny meziměstského a mezinárodního volání.

PRAHA - Společnost Telia International Carrier (IC) zprovoznila začátkem března optickou linku mezi Prahou a Varšavou. Pro partnery firmy v ČR se tak kromě dodávek kapacity z Prahy přes Drážďany do sítě Viking nabízí možnost poskytovat svým zákazníkům kapacitní služby nejprve do Varšavy a později i dalších polských měst, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Pro polskou Telii jde o druhou optickou linku, která připojuje zemi ke globální síti Viking Network. Provoz první linky, která Polsko spojuje s Berlínem, začal v září 2001. To znamená, stejně jako v případě ČR, že ani fyzické zničení jedné trasy nepřeruší přenosy z Polska.

Telia International Carrier je dceřiná společnost koncernu Telia. Poskytuje internetové a hlasové služby, přenosovou kapacitu, infrastrukturu a řešení nezávislá na operátorovi. Její stoprocentně vlastněná optická síť Viking Network poskytuje vysokou kapacitu přenosového pásma a nabízí připojitelnost po celém světě. Síť má délku tras v Evropě a USA zhruba 40 000 kilometrů a propojuje 120 přístupových bodů v 50 městech.

WASHINGTON - Americká společnost Intelsat by si prodejem nových akcií chtěla zajistit asi půl miliardy dolarů na další financování aktivit. Prodej se má uskutečnit ještě před koncem tohoto roku a to tak, že firma vydá akcie v rámci primární emise IPO.

Firma se sídlem ve Washingtonu podá žádost k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) zhruba v polovině roku a získané prostředky použije k běžným podnikatelským účelům a ke splátce části dluhu. Firma ale o podmínkách emise zatím ještě podrobněji neinformovala.

Intelsat nabízí služby převážně telekomunikačním společnostem a provozovatelům internetu z celého světa, k čemuž používá 21 spojových satelitů. Emise má být v souladu s pravidly ORBIT, což je zákon upravující fungování telekomunikací, uvedla agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Mazda 3 2.0 i 2015 · ČR,1.maj,...
Mazda 3 2.0 i 2015 · ČR,1.maj,...

r.v. 2015, naj. 37 763 km, benzín
360 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz