Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Dánské děti se terorizují esemeskami...

aktualizováno 
...lidé nechtějí pevné linky Českého Telecomu ani zadarmo; Telia International zprovoznila optickou síť mezi Prahou a Varšavou; americká firma Intelsat chce vydat cenné papíry, jejichž prodejem se zamýšlí finančně udržet nad vodou.
KODAŇ - Učitelé ve skandinávských zemích dnes bojují s novým fenoménem, jímž je týrání spolužáků mobilními textovkami, napsal německý týdeník Focus. Esemesky jsou stručné a vyvolávají strach: "Odprejskni!", "Nikdo tě už nesnáší!", "Ošklivá a blbá krávo, co tu pohledáváš?" nebo dokonce "Chcípni!".

Neblahá, byť ne vždy nepochopitelná poselství nečekaně problesknou na displeji mobilního telefonu. Po třídě už nepoletují psaníčka jako kdysi, dánské děti budí hrůzu moderními textovkami. Tento jev vyvolává mezi rodiči a učiteli ve Skandinávii stále větší starost. Varovali před ním i norští výzkumníci, kteří provedli anketu mezi 4700 dětmi. Dospěli k závěru, že zvláště dívky jsou vyděšené stále přibývajícími anonymními hláškami v mobilu.

Podle Helle Raböl Hansenové z dánské organizace na ochranu dětí mnohá volání o pomoc ukazují, že se objevil značný problém. "Na linku důvěry nám stále častěji volají děti, které jsou šokované a vyděšené nenávistnými zprávami v mobilu," říká právnička Hansenová. Nic netušící příjemci SMS propadají panice. "Esemesky přepadnou své malé oběti na gauči v obýváku a brutálně naruší bezpečí domova."

Místo blahopřání ke konfirmaci dostala jedna dívka z Jutska 25 zlomyslných zpráv. Nazítří nenašla odvahu jít do školy a rodiče ji museli odvést k psychologovi. Čtrnáctiletá Ann z Kodaně zase vypověděla, že někteří spolužáci posílali hrubé textovky její kamarádce, která pak nemohla spát a pomýšlela dokonce na sebevraždu.

Organizace na ochranu dětí v celém Dánsku teď zahájily vysvětlovací kampaň, při níž vyzývají mladé uživatele mobilů k umírněnosti a taktnosti. Předseda dánské rady pro záležitosti dětí Klaus Wilmann apeloval na učitele, aby v případě zastrašování žáků okamžitě zakročili. "Mobil se stal součástí každodenního života mládeže. Školáci se ale musejí naučit odpovědně s ním zacházet," říká učitelka Camilla Östergardová z Kodaně. Mnohé děti totiž vůbec netuší, jaké zlo by mohly svými esemeskami napáchat, píše Focus v článku, který kromě problému s esemeskami bezděky ukazuje i na vysokou míru choulostivosti dnešních dánských dětí.

PRAHA - S nevelkým zájmem se setkala iniciativa Českého Telecomu, který nabídl bývalým klientům, že jim bezplatně znovu zavede telefonní linku poté, co si ji lidé zrušili po prosincovém oznámení nových tarifů. Nabídky totiž využilo zhruba 1100 bývalých zákazníků Českého Telecomu. Žádost o zrušení telefonu přitom za poslední tři měsíce podalo zhruba 60 000 zákazníků, řekl mluvčí firmy Vladan Crha. Telecom bývalým zákazníkům nabídl, že jim telefon do konce dubna znovu zavede bez zřizovacího poplatku.

O převedení na tarif s nízkým paušálem Home Mini dosud požádalo asi 350 000 zákazníků. Internetový program si vybralo 22 000 klientů a program pro hodně volající Maxi či Maxi Plus zvolilo 24 000 klientů. Společnost má zhruba asi 3,8 milionu zákazníků.

Telecom od února zvýšil ceny v průměru o 3,7 procenta. Změna tarifu znamená snížení cen hovorného a výrazné zvýšení měsíčního paušálu. Firma zároveň rozšířila nabídku cenových programů, které kombinují různou výši paušálu, kreditu hovorného a cen za minutu volání pro domácnosti, a to ze tří na pět.

Paušální poplatek u dosud nejpoužívanějšího programu Standard vzrostl na 299 ze 175 korun. Zároveň obsahuje volně provolatelný kredit 90 korun. Pro málo volající firma připravila program Mini s paušálem 190 Kč, ale dvojnásobným hovorným. Dále firma nabízí programy pro uživatele internetu a hodně volající klienty.

Například u programu Standard zlevnilo minutové hovorné v místním styku ve špičce na 1,40 z 1,45 Kč a mimo špičku na 70 z 80 haléřů. Snížily se i ceny meziměstského a mezinárodního volání.

PRAHA - Společnost Telia International Carrier (IC) zprovoznila začátkem března optickou linku mezi Prahou a Varšavou. Pro partnery firmy v ČR se tak kromě dodávek kapacity z Prahy přes Drážďany do sítě Viking nabízí možnost poskytovat svým zákazníkům kapacitní služby nejprve do Varšavy a později i dalších polských měst, uvedla společnost v tiskové zprávě.

Pro polskou Telii jde o druhou optickou linku, která připojuje zemi ke globální síti Viking Network. Provoz první linky, která Polsko spojuje s Berlínem, začal v září 2001. To znamená, stejně jako v případě ČR, že ani fyzické zničení jedné trasy nepřeruší přenosy z Polska.

Telia International Carrier je dceřiná společnost koncernu Telia. Poskytuje internetové a hlasové služby, přenosovou kapacitu, infrastrukturu a řešení nezávislá na operátorovi. Její stoprocentně vlastněná optická síť Viking Network poskytuje vysokou kapacitu přenosového pásma a nabízí připojitelnost po celém světě. Síť má délku tras v Evropě a USA zhruba 40 000 kilometrů a propojuje 120 přístupových bodů v 50 městech.

WASHINGTON - Americká společnost Intelsat by si prodejem nových akcií chtěla zajistit asi půl miliardy dolarů na další financování aktivit. Prodej se má uskutečnit ještě před koncem tohoto roku a to tak, že firma vydá akcie v rámci primární emise IPO.

Firma se sídlem ve Washingtonu podá žádost k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) zhruba v polovině roku a získané prostředky použije k běžným podnikatelským účelům a ke splátce části dluhu. Firma ale o podmínkách emise zatím ještě podrobněji neinformovala.

Intelsat nabízí služby převážně telekomunikačním společnostem a provozovatelům internetu z celého světa, k čemuž používá 21 spojových satelitů. Emise má být v souladu s pravidly ORBIT, což je zákon upravující fungování telekomunikací, uvedla agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz