Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Czech On Line a Český Telecom se dohodly...

aktualizováno 
...na výši poplatků za vzájemné propojení; latinskoamerická divize amerického telekomunikačního obra AT&T prodělala více, než se předpokládalo; slovenský Alcatel dá do pořádku telefony tamních železnic; nizozemský operátor KPN odepíše ze svých dluhů 632 milionů za prodej irského operátora Eircom; ruská firma Rostelekom za první tři čtvrtiny letošního roku (podle ruských účetních norem) zdvojnásobila svůj zisk.
PRAHA - Společnosti Czech On Line a Český Telecom podepsaly minulý týden dohodu o propojení svých telekomunikačních sítí. Propojení umožní ukončovat hovory v síti druhého operátora.

Uzavření propojovací dohody s dominantním operátorem umožní firemním i soukromým zákazníkům Czech On Line hlasovou a datovou komunikaci do pevných a mobilních sítí v ČR i v zahraničí. Firma nabízí účtování hovorů po vteřinách, kontrolu nákladů za uskutečněné hovory přes webové rozhraní na internetu a nepřetržitou zákaznickou podporu.

Telecom zatím letos uzavřel propojovací dohody se čtyřmi telekomunikačními operátory pevných sítí. Stalo se tak až poté, co po několikaměsíčním jednání o cenách volání mezi sítěmi musel maximální tarify vydat ČTÚ.

Czech On Line je nezávislým poskytovatelem komunikačních služeb Jet2Web a Volny. Firma vznikla v roce 1995 a jako první poskytovatel nabídla před dvěma lety přístup na internet zdarma. V červenci 2000 získal 100 procent společnosti Telekom Austria.

MIAMI - Společnost AT&T Latin America Corp., která je divizí americké AT&T a nabízí telekomunikační služby v pěti jihoamerických zemích, hospodařila ve třetím čtvrtletí letošního roku se ztrátou 79,7 milionu dolarů, což představuje 69 centů na akcii. Ve srovnatelném období loňského roku činila ztráta firmy 49,7 milionu USD; na jednu akcii připadlo 43 centů.

Důvodem rozšíření ztráty jsou především cenové tlaky a zhoršující se ekonomické podmínky v regionu. Analytici podle agentury Thomson Financial/First Call přitom odhadovali, že ztráta na jednu akcii dosáhne pouze 57 centů.

Nárůst zaznamenaly příjmy společnosti, které meziročně vzrostly na 39,3 milionu dolarů a výrazně se tak zvedly ze srovnatelných 21 milionů USD. Z celoročního pohledu společnost očekává, že její příjmy klesnou na dolní konec rozpětí 152 až 160 milionů dolarů.

AT&T na konci října varovala, že její výsledky budou horší, a zároveň oznámila, že hodlá zredukovat počet zaměstnanců o deset procent. Akcie společnosti v závěru pátečního obchodování klesly o pět procent na 1,54 dolaru. Od začátku roku přitom již klesly o 44 procent.

BRATISLAVA - Železnice Slovenské republiky (ŽSR) a společnost Alcatel Slovakia včera v Bratislavě podepsaly smlouvu o modernizaci teleinformačních sítí ŽSR. Zahájení stavby se předpokládá letos v prosinci a ukončení v prosinci 2004.

Hodnotu kontraktu slovenské dráhy nezveřejnily, podle tisku však náklady na modernizaci dosáhnou 2,6 miliardy korun. Evropská investiční banka přispěje v letošním roce na zlepšení sítí sumou 1,5 miliardy Sk.

Dráhy získaly letos od slovenského Telekomunikačního úřadu licenci na provozování veřejných telekomunikačních služeb, přenosové kapacity jako i provoz virtuálních sítí.

AMSTERDAM - Nizozemská telekomunikační společnost KPN získá prodejem 21procentního podílu v irské telekomunikační firmě Eircom 632 milionů eur. Oznámil to management firmy a dodal, že prodej je součástí plánu na snížení jejího dluhu.

Firma prodá tento podíl, který vlastní prostřednictvím společného podniku Comsource se švédskou firmou Telia, konsorciu Valentia, v jehož čele stojí irský mediální magnát Tony O'Reilly. Členem tohoto konsorcia je i investiční fond amerického finančníka George Sorose.

Tato transakce spolu s prodejem podílu ve společnosti Eircell firmě Vodafone za 572 milionů eur, který byl ohlášen v květnu, umožní KPN vykázat ve třetím čtvrtletí účetní zisk 44 milionů eur. KPN zveřejní své hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí 26. listopadu, napsala agentura Reuters.

MOSKVA - Ruská telekomunikační společnost Rostelekom zdvojnásobila za prvních devět měsíců čistý zisk podle ruských účetních standardů na 1,8 miliardy rublů (60,5 milionu dolarů) z 930 milionů rublů ve stejném období loni. Tržby firmy stouply na 14,29 miliardy rublů (480 milionů dolarů) z loňských 12,46 miliardy.

Zisk před zdaněním vzrostl na 3,14 miliardy rublů z 1,89 miliardy rublů v prvních devíti měsících loni. Provozní zisk činil 4,28 miliardy rublů ve srovnání s loňskými čtyřmi miliardami rublů.

Finanční ředitel společnosti Vladimir Androsik včera oznámil, že firma očekává za celý tento rok čistý zisk 2 až 2,5 miliardy rublů ve srovnání s loňským ziskem 1,03 miliardy, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Nové superodolné sklo zachrání mobily. Vydrží až 15 pádů

Corning Gorilla Glass 6 (ilustrační obrázek)

Firma Corning představila nejnovější verzi svého tvrzeného skla Gorilla Glass, konkrétně jeho šestou generaci. Oproti...

Spor mezi Evropskou komisí a Googlem trvá téměř osm let

Ilustrační snímek

Evropská komise ve středu oznámila rekordní pokutu pro společnost Google. Za zneužívání dominantního postavení Androidu...

Najdete na iDNES.cz