Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Čtyřiadvacet tisíc korun na hodinu...

aktualizováno 
... bude v přepočtu plat muže, který bude dohlížet na rozpad WorldComu; cena akcií švédského Ericssonu včera přestala stoupat; technici začali odpojovat síť zkrachovalého KPNQwest; na britském Vodafonu leží podezření z účetních nesrovnalostí; Slovenské Telekomunikácie vyplatí 1,71 miliardy tamních korun na dividendy z loňského zisku; španělská Telefónica Móviles si v prvním čtvrtletí připsala dvacetiprocentní meziroční nárůst počtu klientů.
NEW YORK/NEWARK - Bývalý šéf americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Richard Breeden bude mít dohled nad společností WorldCom, která po skandálu s účetnictvím začala mít existenční problémy. O Breedenově jmenování rozhodl soud, který se případem defraudace zabývá.

Breeden se má podle soudce Jeda Rakoffa zaměřit na to, aby se WorldCom vyvaroval ničení dokumentů a nesnažil se z účetnictví vyvést zbylá aktiva. Stejně tak by měl managementu firmy zabránit v tom, aby byly ředitelům ještě dodatečně vypláceny odměny, píše agentura Reuters. Soudce vybral Breedena ze seznamu několika kandidátů, na nichž se WorldCom dohodl s komisí SEC. Breeden bude za svou práci brát plat 800 dolarů za hodinu.

Burzovní komise podala na WorldCom žalobu minulou středu, kdy firmu obvinila z nadhodnocení zisků a klamání investorů. Dohled nad fungováním WorldComu si již koncem minulého týdne u soudu vyžádala právě komise SEC a soudce Rakoff přislíbil, že příslušný dohled zvolí neprodleně.

WorldCom minulý týden přiznal, že chybně zaúčtoval výdaje v objemu 3,85 miliardy dolarů, čímž zakryl skutečnost, že místo vykázaných zisků měl ztrátu kolem 1,22 miliardy dolarů. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) firmu obvinila z defraudace a v pondělí obvinění rozšířila s tím, že firma pochybení minulý týden neadekvátně a nekompletně objasnila.

O vybrané divize WorldComu včera projevila zájem americká telekomunikační společnost IDT. Za divize MFS Network a Brooks Fiber, které poskytují lokální telekomunikační služby podnikatelům, a MCI (poskytuje spojení na dlouhé vzdálenosti drobným podnikatelům a běžným spotřebitelům), IDT nabízí pět miliard dolarů.

STOCKHOLM - Akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson během včerejška zastavily silný růst, který zahájily na začátku týdne. Ten byl tažen především spekulacemi o možném převzetí. Trh však není jednotný v tom, zda firma uvažuje o převzetí některého ze svých konkurentů nebo se nechá převzít sama.

Přestože většina evropských akciových trhů včera pokračovala v poklesu, akcie Ericssonu si připsaly k dobru přes šest procent. V odpoledních hodinách ale přišly o téměř celý ranní růst a proti úternímu závěru se obchodovaly se ziskem kolem jednoho procenta, píše agentura Reuters.

Ericsson zahájil růst poté, co prezident švédského penzijního fondu Alecta v rozhovoru pro švédský list Svenska Dagbladet řekl, že firma buď chystá významnou akvizici nebo se nechá převzít některým ze zájemců sama. Zástupci Ericssonu ale jen podotkli, že firma bude hrát roli v probíhající konsolidaci trhu.

Někteří analytici upozorňují, že za růstem akcií může stát jen snaha investorů nakoupit silně podhodnocený titul. Akcie jsou totiž na nejnižší hodnotě za posledních sedm let a jen od začátku tohoto roku ztratily zhruba 74 procent. Část pozorovatelů si však myslí, že převzetí Ericssonu teď nebude jednoduché, protože firma má stále tržní hodnotu přes deset miliard dolarů.

V souvislosti s převzetím se nejčastěji hovoří o americké společnosti Cisco Systems, která vyrábí přepínače pro internetový provoz a příbuzná zařízení. Cisco má ale nyní problémy samo se sebou, nehledě na to, že firma obvykle provádí akvizice menšího rozsahu s cílem získat určité výrobní technologie, připomíná list The Wall Street Journal Europe.

AMSTERDAM/LONDÝN - Technici nizozemské společnosti KPNQwest již začali odpojovat síť Ebone, kterou firma provozuje v Evropě. Odpojení se zřejmě bude týkat více než jedné třetiny celkové kapacity sítě a firma k tomuto kroku sáhla proto, že zatím nemůže najít zájemce o koupi sítě.

Částečné odstavení zhruba 25 000 kilometrů dlouhé sítě může zpomalit přenos dat po internetu, zřejmě se ale nedotkne většiny bývalých klientů, kterým společnost KPNQwest poskytovala služby. Řada z nich totiž využívá služeb jiných operátorů nebo používá tu část sítě, která zůstane v provozu.

"Síť Ebone v jednotlivých zemích postupně vypínáme," podotkl zdroj obeznámený se situací. Odpojování sítě začalo v úterý večer v Belgii, když nabídku na převzetí této části sítě věřitelé firmy odmítli akceptovat. "V Belgii v úterý odpojili veškeré zařízení v řídícím centru sítě, která pak byla vyřazena z provozu," řekl včera jeden z bývalých zaměstnanců sítě Ebone Ewald Mogendorff.

Samotná síť Ebone je asi 10 000 kilometrů dlouhá a obepíná hlavně západoevropská města. Ta část, která zatím zůstává v provozu, spojuje například Paříž s Londýnem, podotýká agentura Reuters.

LONDÝN - Britská telekomunikační společnost Vodafone se včera musela potýkat s podezřením, že její účetnictví není zcela v pořádku. Akcie firmy proto klesly asi o pět procent, firma však uvedla, že o žádných nesrovnalostech neví a obvinění nebyli schopni potvrdit ani dealeři.

"Mohu jednoznačně potvrdit, že podobné spekulace se neopírají o žádné podklady," reagoval mluvčí největšího mobilního operátora na světě. Mluvčí je přesvědčen, že spekulace o chybném účetnictví jsou zcela nepodložené a týkají se spíše obecné nervozity. Investoři totiž telekomunikační sektor nemají v oblibě a spíše jen hledají výmluvy.

Akcie Vodafonu se nyní pohybují v blízkosti nejnižší úrovně za posledních čtyři a půl roku. Analytici tvrdí, že za poklesem kursu stojí především spekulativní prodej akcií ze strany některých investičních fondů, podotýká agentura Reuters. "Je to jen výmluva, jak cenu akcií ještě více srazit. Takové spekulace nemají pevné základy," řekl analytik společnosti WestLB Panmure John Tysoe. Podle něj firma neúčtovala běžné výdaje jako kapitálové investice, což je problém, na který doplatila právě zmiňovaná americká společnost WorldCom.

BRATISLAVA - Slovenské telekomunikácie (ST) z loňského čistého zisku 3,92 miliardy slovenských korun vyplatí na dividendách celkem 1,71 miliardy Sk. Rozhodli o tom na včerejší mimořádné valné hromadě akcionáři telekomu. Současně představenstvo společnosti přijalo žádost dosavadního prezidenta Ladislava Mikuše o odstoupení z funkce. Uvedla to agentura Ami Communications, která telekom mediálně zastupuje.

Stát, který prostřednictvím resortu dopravy a Fondu národního majetku kontroluje 49 procent akcií ST, tak získá čistou dividendu 711 milionů Sk. Tyto zdroje vláda použije na splacení dluhu veřejnoprávních médií - Slovenské televize a Slovenského rozhlasu - telekomunikacím za šíření signálu.

Představenstvo telekomu po odchodu Mikuše pověřilo vedením firmy prvního viceprezidenta pro finance Marka von Lillienskiolda, který je členem představenstva. Slovenský telekom, jehož většinovým vlastníkem je německá společnost Deutsche Telekom, hospodařil loni s čistým ziskem 3,92 miliardy Sk, což je meziroční nárůst o 3,7 miliardy korun.

MADRID - Počet klientů společnosti Telefónica Móviles vzrostl v červnu meziročně o 19 procent na více než 31,5 milionu. Oznámila to včera firma, která je mobilní divizí španělské telekomunikační firmy Telefónica.

Počet klientů ve Španělsku se zvýšil o 19 procent na 17,6 milionu a v Latinské Americe o 13,5 procenta na 12,4 milionu. Počet klientů marocké divize Medi Telecom se zvýšil dokonce o 75 procent na 1,3 milionu.

Společnost včera neposkytla žádné údaje o svých aktivitách v Německu, kde působí prostřednictvím společného podniku s finskou firmou Sonera pod značkou Quam. V dubnu však firma uvedla, že v Německu získala zhruba 100 000 klientů, napsala agentura Reuters.

Čistý zisk společnosti se v loňském roce zvýšil o 51 procent na 893 milionů eur z předchozích 591 milionů eur. V prvním čtvrtletí letošního roku pak stoupl čistý zisk dokonce o 85 procent na 287 milionů eur.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz