Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: ČTÚ by rád, ale nemůže...

aktualizováno 
... určit, kolik bude stát telefonování z pevné linky na mobil a zpět, protože oficiálně vzato neví, že je to problém; Francouzi a Němci si jdou po krku kvůli polským mobilům; Slováci budou za telefonování platit víceméně spíš více než méně než dosud; lhůta vyhlášení tendru na UMTS licence vyprší za osm dní (a ČTÚ asi bude muset řízení chtě nechtě vyhlásit).

PRAHA - Český telekomunikační úřad zatím nemůže stanovit propojovací ceny mezi pevnými a mobilními telekomunikačními sítěmi, protože od žádného subjektu neobdržel oficiální oznámení o vzniklém sporu. Uvedl to předseda ČTÚ David Stádník na včerejší tiskové konferenci. Podle jeho slov má úřad k dispozici pouze podnět od asociace provozovatelů pevných sítí, který ale nesplňuje příslušné požadavky telekomunikačního zákona. Úřad nemá údaje o termínech zahájení jednání o propojení, neví, na čem se operátoři dohodli nebo nedohodli, ani nemá podklady pro cenové rozhodnutí. ČTÚ by měl v nejbližší době vyzvat Eurotel a RadioMobil, což jsou firmy s významným podílem na trhu, aby zveřejnily své referenční nabídky propojení. Ty slouží jako podklad pro cenová jednání.

VARŠAVA - Francouzský koncern Vivendi Universal zřejmě ještě do konce tohoto měsíce navrhne novou formu spolupráce s polskou firmou Elektrim. Hlavním motivem Francouzů je snaha o získání nadvlády nad největším východoevropským mobilním operátorem, firmou Polska Telefonia Cyfrowa(PTC). Vivendi svádí o polského operátora drsný boj s německým gigantem Deutsche Telekom. V květnu získali navrch Němci, když francouzský návrh na sloučení jejich firmy s PTC neprošel. „Management i dozorčí rada Elektrimu v současné době s firmou Vivendi vedou závěrečná jednání o podobě nové nabídky, která bude strukturálně odlišná od té předchozí," řekl však včera zdroj agentury Reuters, již cituje ČTK.

 Podle něj Vivendi podmínky nového návrhu předloží asi do konce tohoto měsíce, tedy ještě před konáním valné hromady, která je plánována na 30. června. Vyloučeno však není ani to, že s vylepšenou nabídkou vyrukují i Němci. Lukrativní polskou firmu nyní vlastní společný podnik mezi Elektrimem a Vivendi, který byl vytvořen krátce poté, co Vivendi v roce 1999 zaplatil asi 1,2 miliardy dolarů za 49 procent akcií telekomunikační odnože Elektrimu. Společný podnik drží v PTC 51 procent akcií a zcela kontroluje druhou největší kabelovou společnost v zemi.

BANSKÁ BYSTRICA - Ke zvýšení cen služeb Slovenských telekomunikací (ST) poskytovaných uživatelům pevných telefonních stanic v průměru o sedm procent dojde od 1. července letošního roku. Zároveň s úpravou tarifů se změní směrová telefonní čísla a provede se nové rozdělení místních a meziměstských volání. Na včerejší tiskové konferenci v Banské Bystrici o tom informoval prezident ST Ladislav Mikuš.
    Sloučením 82 uzlových telefonních obvodů do 25 primárních oblastí se zjednoduší struktura číslování a zpřehlední se ceny volání. Zvýší se tedy cena současných místních hovorů, nicméně některé hovory se změní z meziměstských na místní a zlevní tak až o 40 procent. O 17 až 21 procent budou levnější mezinárodní hovory. Například cena hovoru do ČR bude v průměru o 17 procent nižší než dosud. ST snižuje rovněž ceny za zřízení telefonní přípojky pro podnikatele o 2000 Sk. Na druhé straně se zvyšuje cena měsíčního uživatelského poplatku za vedení stanice ze 190 na 250 Sk.

PRAHA - Do konce června musí Český telekomunikační úřad vyhlásit výběrové řízení na udělení čtyř licencí pro mobilní systém třetí generace UMTS. Řekl to včera předseda ČTÚ David Stádník s tím, že příští týden vyprší měsíční zákonná lhůta po obdržení připomínek k záměru vyhlásit tendr. Zhruba koncem července úřad předpokládá ukončení prvního kola, ve kterém budou licence nabízeny stávajícím třem mobilním operátorům, Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Podle výsledků první části by mělo poradenské konsorcium pod vedením společnosti Central Europe Trust navrhnout formu následné aukce na zbylé licence.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Najdete na iDNES.cz