Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: ČTÚ by rád, ale nemůže...

aktualizováno 
... určit, kolik bude stát telefonování z pevné linky na mobil a zpět, protože oficiálně vzato neví, že je to problém; Francouzi a Němci si jdou po krku kvůli polským mobilům; Slováci budou za telefonování platit víceméně spíš více než méně než dosud; lhůta vyhlášení tendru na UMTS licence vyprší za osm dní (a ČTÚ asi bude muset řízení chtě nechtě vyhlásit).

PRAHA - Český telekomunikační úřad zatím nemůže stanovit propojovací ceny mezi pevnými a mobilními telekomunikačními sítěmi, protože od žádného subjektu neobdržel oficiální oznámení o vzniklém sporu. Uvedl to předseda ČTÚ David Stádník na včerejší tiskové konferenci. Podle jeho slov má úřad k dispozici pouze podnět od asociace provozovatelů pevných sítí, který ale nesplňuje příslušné požadavky telekomunikačního zákona. Úřad nemá údaje o termínech zahájení jednání o propojení, neví, na čem se operátoři dohodli nebo nedohodli, ani nemá podklady pro cenové rozhodnutí. ČTÚ by měl v nejbližší době vyzvat Eurotel a RadioMobil, což jsou firmy s významným podílem na trhu, aby zveřejnily své referenční nabídky propojení. Ty slouží jako podklad pro cenová jednání.

VARŠAVA - Francouzský koncern Vivendi Universal zřejmě ještě do konce tohoto měsíce navrhne novou formu spolupráce s polskou firmou Elektrim. Hlavním motivem Francouzů je snaha o získání nadvlády nad největším východoevropským mobilním operátorem, firmou Polska Telefonia Cyfrowa(PTC). Vivendi svádí o polského operátora drsný boj s německým gigantem Deutsche Telekom. V květnu získali navrch Němci, když francouzský návrh na sloučení jejich firmy s PTC neprošel. „Management i dozorčí rada Elektrimu v současné době s firmou Vivendi vedou závěrečná jednání o podobě nové nabídky, která bude strukturálně odlišná od té předchozí," řekl však včera zdroj agentury Reuters, již cituje ČTK.

 Podle něj Vivendi podmínky nového návrhu předloží asi do konce tohoto měsíce, tedy ještě před konáním valné hromady, která je plánována na 30. června. Vyloučeno však není ani to, že s vylepšenou nabídkou vyrukují i Němci. Lukrativní polskou firmu nyní vlastní společný podnik mezi Elektrimem a Vivendi, který byl vytvořen krátce poté, co Vivendi v roce 1999 zaplatil asi 1,2 miliardy dolarů za 49 procent akcií telekomunikační odnože Elektrimu. Společný podnik drží v PTC 51 procent akcií a zcela kontroluje druhou největší kabelovou společnost v zemi.

BANSKÁ BYSTRICA - Ke zvýšení cen služeb Slovenských telekomunikací (ST) poskytovaných uživatelům pevných telefonních stanic v průměru o sedm procent dojde od 1. července letošního roku. Zároveň s úpravou tarifů se změní směrová telefonní čísla a provede se nové rozdělení místních a meziměstských volání. Na včerejší tiskové konferenci v Banské Bystrici o tom informoval prezident ST Ladislav Mikuš.
    Sloučením 82 uzlových telefonních obvodů do 25 primárních oblastí se zjednoduší struktura číslování a zpřehlední se ceny volání. Zvýší se tedy cena současných místních hovorů, nicméně některé hovory se změní z meziměstských na místní a zlevní tak až o 40 procent. O 17 až 21 procent budou levnější mezinárodní hovory. Například cena hovoru do ČR bude v průměru o 17 procent nižší než dosud. ST snižuje rovněž ceny za zřízení telefonní přípojky pro podnikatele o 2000 Sk. Na druhé straně se zvyšuje cena měsíčního uživatelského poplatku za vedení stanice ze 190 na 250 Sk.

PRAHA - Do konce června musí Český telekomunikační úřad vyhlásit výběrové řízení na udělení čtyř licencí pro mobilní systém třetí generace UMTS. Řekl to včera předseda ČTÚ David Stádník s tím, že příští týden vyprší měsíční zákonná lhůta po obdržení připomínek k záměru vyhlásit tendr. Zhruba koncem července úřad předpokládá ukončení prvního kola, ve kterém budou licence nabízeny stávajícím třem mobilním operátorům, Eurotelu, RadioMobilu a Českému Mobilu. Podle výsledků první části by mělo poradenské konsorcium pod vedením společnosti Central Europe Trust navrhnout formu následné aukce na zbylé licence.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz