Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom spustil Wi-Fi internet...

aktualizováno 
... ruský operátor Mobile TeleSystems revidoval svůj hrubý zisk směrem dolů poté, co propustil nechvalně známou auditorskou firmu Andersen; slovenský eTel získal licenci na provoz telekomunikačních služeb; česká GTS zvýšila hrubý zisk o 53 procent (3Q); britská firma Marconi doufá, že ji zachrání čtyři miliardy liber, které získala od bankovních věřitelů.

PRAHA - Český Telecom začal v pilotním projektu nabízet bezplatně bezdrátový přístup na internet prostřednictvím technologie Wi-Fi. Firma nabízí připojení zatím na 15 místech, tzv. hot spotech, která jsou vybavena vysílačem pro šíření signálu do okolí, sdělil Telecom.

Jednotlivá místa jsou připojena do páteřní internetové sítě firmy rychlostí 256 kb/s. "V porovnání s běžně dostupnými mobilními technologiemi pro přístup na internet se jedná o podstatně vyšší rychlost," uvedl mluvčí Vladan Crha. Klasické mobilní technologie umožňují přenosy o rychlosti do 56 kb/s. 

Jako jeden z prvních v tuzemsku začal v listopadu komerčně nabízet přístup na internet prostřednictvím Wi-Fi mobilní operátor Eurotel ve třech hotelech. Do konce roku by měl technologii instalovat na dvaceti místech. Nedlouho po Eurotelu nabídla službu v Praze i telekomunikační firma GTS. Dalším, kdo Wi-Fi nabízí, je společnost Globe Internet. V centru Prahy pak působí společnost VanCo se svou WIA Wi-Fi.

První hot spoty Telecomu jsou umístěny v prodejnách Telepoint po celé České republice. Během testovacího provozu Telecom počítá s jeho postupným rozšířením a ve spolupráci s partnery se již připravuje výstavba několika desítek dalších přístupových bodů.

Technologie Wi-Fi využívá sdílené kmitočtové pásmo 2,4 GHz, které umožňuje rychlost připojení až 11 Mb/s. S počtem připojených uživatelů však tato rychlost klesá. K připojení je potřeba počítač nebo digitální diář PDA se správně konfigurovanou Wi-Fi kartou.

MOSKVA - Čistý zisk největšího ruského mobilního operátora Mobile TeleSystems se ve třetím čtvrtletí zvýšil na 81,3 milionu dolarů z revidovaných 64,8 milionu v předchozím čtvrtletí. Oznámila to včera firma a dodala, že revidovala některé své dřívější výsledky směrem dolů poté, co opustila svého bývalého auditora, jímž byla společnost Andersen. 

Tržby stouply ve sledovaném období na 388,5 milionu dolarů z 316,3 milionu ve druhém čtvrtletí a zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se zvýšil na 205,9 milionu z předchozích 162 milionů dolarů. Společnost dále oznámila, že revidovala směrem dolů čistý zisk za celý loňský rok o 1,5 milionu dolarů z dříve uváděných 207,4 milionu a čistý zisk za první pololetí letošního roku o tři miliony dolarů ze 110,7 milionu. Údaje o provozním zisku a tržbách zůstaly po revizi beze změn, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Slovenská pobočka telekomunikační skupiny eTel Group, která působí i v ČR, obdržela licenci, na jejímž základě může poskytovat celostátně telekomunikační služby včetně hlasových, datových služeb a internetu. Licenci  eTel získal na 25 let, řekl včera Juraj Taptic z eTel Slovensko. 

Nyní poskytuje eTel na Slovensku telekomunikační služby 450 firemním zákazníkům. Udělení licence firmě umožní rychlejší rozvoj služeb na firemních trzích na Slovensku, dodal Taptic. Slovenský i český eTel jsou součástí eTel  Group, která vznikla v červenci 1999 a poskytuje alternativní telekomunikační služby 43 000 firemních klientů ve  střední Evropě. Má zastoupení v České republice, Maďarsku, Polsku a Slovensku. Firma poskytuje datové a hlasové telekomunikační služby a od října má spustit službu volba operátora. eTel ČR poskytuje telekomunikační služby 1400 podnikovým zákazníkům.

PRAHA - Telekomunikační společnost GTS zvýšila za tři čtvrtletí letošního roku provozní zisk EBITDA o 53 procent na 309 milionů korun. Tržby vzrostly o 14 procent na 1,76 miliardy korun, řekl marketingový ředitel David Duroň. Růstu zisku i tržeb společnost dosáhla i přes jednorázový pokles příjmů v důsledku ukončení aktivit nizozemské  KPNQwest N.V., která české pobočce zajišťovala část tržeb ze služeb zahraničním subjektům. "Tento výpadek jsme zcela nahradili růstem služeb poskytovaných na domácím trhu," uvedl generální ředitel Milan Rusnák.

GTS Czech působí na tuzemském trhu od roku 1991 a poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Firmu vlastní společnost Antel Holdings, která v srpnu 2002 převzala skupinu GTS Central Europe.

LONDÝN - Výrobce telekomunikačního zařízení Marconi Plc se dohodl s věřitelskými bankami na záchranném plánu finanční pomoci za čtyři miliardy liber. Firmu k tomu přiměl dramatický pokles důvěry mezi investory. Novým předsedou představenstva bude podle včerejší firemní zprávy John Devaney, bývalý šéf podniku síťových služeb Eastern Group.

Dohodu o záchraně uzavřela britská firma s držiteli obligací, kteří odepíší dluh čtyř miliard liber (asi 6,36 miliardy USD) výměnou za 99,5 procenta firmy. Marconi si nezvolil nejlepší cestu, když se rozhodl obrátit pozornost na internet a telekomunikace za boomu internetových firem. Jako jeho větší rivaly Lucent Technologies a Nortel Networks nechala i britského Marconiho splasklá bublina internetového podnikání na holičkách.

Firma Marconi ve snaze vyrovnat se s propadem trhu zrušila tisíce pracovních míst. Plán restrukturalizace počítá s prvotní platbou hotovosti 260 milionů liber věřitelům, z nichž bude 95 milionů splaceno jako úroky. V pátek uzavřely akcie Marconi den na 1,95 pence, což dává firmě tržní hodnotu 54,5 milionu liber. Ta přitom kdysi dosahovala 30 miliard liber.

Největším zákazníkem Marconi je bývalý britský telekomunikační monopol BT Group Plc, který silně investuje do širokopásmových komunikací. Na tržbách firmy se podílí z jedné pětiny. Výsledky Marconi se stále zhoršují. Ve  druhém čtvrtletí klesly tržby o šest procent proti prvním třem měsícům roku, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Nejsme špioni a nešmírujeme vás. Huawei se z USA stáhnout nechce

Huawei P20 Pro je aktuálně nejlépe vybaveným běžným smartphonem. Výše stojí jen...

Huawei dlouhodobě ukazuje, že umí vyrobit špičková zařízení. Poslední novinka P20 Pro může být kandidátem na smartphone...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz