TELeKONOM: Český Telecom má potíže s e-mailem...

... majetek GTS/KPNQwest koupili Rusové; Praha prodá svůj podíl v Pragonetu německé firmě T-Systems; France Télécom chce vydat akcie za 15 miliard eur.

PRAHA - Český Telecom má technické potíže při přechodu na nový systém elektronické pošty, kterou nabízí pod značkami Internet On Line a Quick. Podle mluvčího firmy Vladana Crhy problémy vznikly při plánované aplikaci systému iPlanet od Sun Microsystems Czech. Uživatelé e-mailů u Českého Telecomu si na internetových serverech stěžovali na vymazání poštovních schránek a zpomalený přístup k poště. 

Podle marketingového ředitele Sun Microsystems Radomíra Macka se při zavádění systému minulý týden objevily problémy v podobě zpomalení přijímání příchozích zpráv. To je  způsobeno neúplnou optimalizací systému a také tím, že krátkodobá odstávka systému vyvolala jeho zvýšené zatížení ze strany přistupujících uživatelů, dodal.

V současné době podle Crhy technici obou společností intenzivně pracují na doladění výkonu a optimalizaci celého systému, aby mohl řádně fungovat při plném zatížení. "Společně předpokládáme, že kompletní doladění systému proběhne do konce týdne," dodal. Telecom eviduje přes 600 000 uživatelů internetových služeb poskytovaných divizí Internet On Line.

PRAHA - Novým majitelem společnosti GTS/KPNQwest se stane po krachu předchozího vlastníka, nizozemské KPNQwest, ruská společnost Antel Holgings. Ta by měla v příštím
týdnu podepsat smlouvu o koupi KPNQwest Central Europe. "Po definitivním sloučení firem GTS Czech a KPNQwest Czechia a po rozhodnutí o kapitálovém vstupu Antel  Holdings se největší tuzemský alternativní telekomunikační operátor vrátí opět k názvu
GTS,"
uvedli včera na tiskové konferenci představitelé firmy.

Antel Holdings, který je součástí ruské kapitálové skupiny Menatep, podepsal 8. srpna smlouvu o smlouvě budoucí, jejímž předmětem je převzetí KPNQwest Central Europe. "Naše cíle se nemění," řekl k tomu generální ředitel GTS Milan Rusnák. K předběžnému opatření Českého telekomunikačního úřadu, jímž Českému Telecomu zakazuje od října zavést nové tarify připojení k internetu, Rusnák uvedl, že se GTS až tolik netýká.  Poskytování internetu není totiž pro firmu objemově tak významnou aktivitou.

Telecom chystal od října nový model účtování telefonického připojení k internetu. Ten odděluje platby za telefonické spojení od poplatků internetovému poskytovateli či alternativnímu operátorovi, v jehož síti se připojení na internet uskutečnilo. Poskytovatelé a operátoři označili model za diskriminační s tím, že povede k růstu cen a potlačení konkurence. Podle Rusnáka má rozdělení platby logiku, ale firma má výhrady k některým krokům Českého Telecomu.

V prvním pololetí KPNQwest/GTS zvýšila tržby o 13,4 procenta na 1,2 miliardy korun. Provozní zisk před úroky, odpisy a zdaněním (EBITDA) se zvýšil o 22,1 procenta na 214,4 milionu Kč. Za celý rok předpokládá GTS tržby 2,4 miliardy korun.

PRAHA - Pražští zastupitelé včera schválili prodej zbývajícího podílu ve společnosti Pragonet německé společnosti T-Systems International. Praha tak prodá svých 961 minoritních akcií a 270 akcií, jež v Pragonetu vlastnil Dopravní podnik, za 9,46 milionu eur, tedy více než 280 milionů korun. 

Původně mělo město v Pragonetu 100procentní podíl, před dvěma lety však 51 procent prodalo za 300 milionů korun T-Systems. Nyní prodává celý zbytek. Zastupitelstvo včera  rovněž schválilo prodej 9700 minoritních akcií První městské banky z vlastnictví hlavního města České pojišťovně. Zisk z prodeje, který je podle náměstka primátora Jiřího Paroubka pro Prahu výhodný, použije město na financování likvidace povodňových škod.

Při částce 3435,43 koruny za akcii, za kterou Česká pojišťovna akcie vykoupí, získá hlavní město celkem 33,3 milionu korun. Rozdíl mezi cenou, za kterou vykoupilo hlavní město  Praha výše uvedené akcie a cenou, za níž je vykoupí Česká pojišťovna, je 16,3 milionu korun ve prospěch města, uvedl Paroubek. 

"Věřím, že nemusím zdůrazňovat potřebnost takto získaných finančních prostředků pro řešení škod, způsobených letošními povodněmi," prohlásil náměstek. Město Praha prodalo loni v červnu část svého majetkového podílu v První městské bance. Současně uzavřelo s pojišťovnou smlouvu o koupi akcií a smlouvu mezi akcionáři. Schválený prodej je plně v souladu se smlouvami, uvedl Paroubek. Město podle něj uvažuje i o prodeji dalších minoritních akcií, které se podaří následně získat. PMB vznikla v roce 1995 z bývalé Royal Banky.

PAŘÍŽ - Zadlužená francouzská společnost France Télécom připravuje emisi nových kmenových akcií, a to až za 15 miliard eur. Telekom proto na včerejšek svolal  mimořádnou schůzku, na které se má rozhodnout o další strategii. Firma by se měla vyjádřit i k účasti v německém Mobilcomu. 

France Télécom je vnějšími okolnostmi donucena přijmout celou řadu změn, aby zvrátila ztrátové hospodaření a vypořádala se i s vysokým zadlužením. To se pohybuje kolem 70 miliard eur. Akcionáři firmy proto žádají změny také na vedoucích pozicích, podotýká agentura Reuters.

Akcie firmy od března 2000 ztratily asi 94 procent hodnoty a jejich majitelé žádají, aby za tento stav přijalo zodpovědnost i nejvyšší vedení. V sázce je především pozice  generálního ředitele Michela Bona a finančního ředitele Jeana-Louise Vinciguerry. 

Společnost se zadlužila hlavně kvůli nákupní horečce, při níž kupovala podíly nebo celé firmy, které pro ni představovaly konkurenci. Otázkou tedy zůstává, zda firma ještě převezme i Mobilcom, nebo ho nechá zbankrotovat. 

Nyní je situace taková, že France Télécom vlastní 28,5 procenta akcií Mobilcomu. Francouzský list Le Figaro napsal, že společnost z Mobilcomu asi odejde, což by pro  německou společnost znamenalo téměř jistý pád. Analytici sice připouštějí, že France
Télécom může Mobilcom ovládnout a zajistit si plnou kontrolu, ale vzhledem k jejím dluhům je to málo pravděpodobné.

Britský ekonomický list The Financial Times napsal, že už v pátek bude zahájena prezentace, na které France Télécom nabídne akcie investorům s mimořádně velkou slevou. Noviny rovněž spekulují o tom, že své místo bude muset opustit ředitel Bon, ministr práce Francois Fillon ale před štvanicí na Bona varoval. Podle něj je třeba brát v úvahu situaci odvětví v celé Evropě. 

"Až nadejde čas hodnotit ředitele France Télécom, neměli bychom zapomínat i na úspěchy, kterých společnost dosáhla," řekl ministr. Pokud se France Télécom podílu v Mobilcomu zbaví, přijde o práci řada lidí v Německu. Spolková vláda už proto začala na
toto téma jednat s francouzskou vládou.

Mluvčí německé vlády uvedl, že kancelář německého kancléře už kontaktovala francouzskou vládu, ale nikoliv společnost France Télécom. Ještě předtím mluvčí řekl, že vládní úředníci jednají pouze s vedením Mobilcomu, zatímco jednání s francouzskou vládou
a France Télécom neprobíhají.

Pokud se France Télécom rozhodne z Mobilcomu úplně odejít, jak se spekuluje už od středy, bude to pro Německo znamenat ztrátu dalších pracovních míst. To je obzvláště nepříjemné pro kancléře Gerharda Schrödera, protože v Německu se už příští víkend budou konat parlamentní volby. Schröderovy šance na úspěch přitom nyní nejsou zcela jednoznačné.