Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom letos ztratí 10 procent zákazníků...

aktualizováno 
... v důsledku zavedení volby operátora, odhadují analytici; telekomunikační síť Telecomu je od včerejška plně digitální; americká Motorola propustí 7000 lidí; co je co ve skandálu další americké firmy WorldCom.
PRAHA - Český Telecom by letos mohl ztratit kolem deseti procent tuzemského trhu hlasových služeb ve prospěch alternativních operátorů. Důvodem je zavedení služby volba operátora od poloviny letošního roku. Vyplývá to z vyjádření telekomunikačních firem a analytiků.

Český Telecom je podle analytika Wood&Company Jana Slabého finančně mnohem silnější než konkurence a tvrdý cenový boj určitě ustojí. "Nepředpokládáme, že by Telecom ztratil třetinu trhu jako Deutsche Telekom v sousedním Německu, ale maximálně 20 procent," uvedl s tím, že do konce roku alternativní operátoři získají v pevných hlasových službách tržní podíl do deseti procent.

Získání podílu mezi deseti a patnácti procenty odhadují i alternativní operátoři. Přitom podle nich nelze získání části trhu přisuzovat pouze zavedení volby operátora, ale komplexní nabídce služeb. "Vyšším podílům, a tím i lepším službám a cenám pro koncové zákazníky, brání neuspokojivé legislativní a ekonomické podmínky," řekla mluvčí Aliatelu Martina Kemrová.

Marketingový ředitel Aliatelu David Duroň odhadl podíl konkurence na trhu podle tržeb na konci roku mezi 12 a 15 procenty. Contactel očekává, že alternativní operátoři získají pětinu trhu meziměstských a mezinárodních volání. "Myslím, že odhady alternativních operátorů jsou hodně optimistické. Ani Telecom nehodlá sedět s rukama v klíně," uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Službu volba operátora, která zákazníkům Telecomu nabídne možnost volat pomocí čtyřmístné předvolby přes síť konkurence, zřejmě na začátku července začnou nabízet společnosti Aliatel a Contactel. Celkem Telecom jedná s pěti alternativními operátory.

PRAHA - Český Telecom včera dokončil digitalizaci telekomunikační sítě. Oznámila to firma. Dokončení deset let trvající digitalizace bylo podmínkou pro vstup ostatních operátorů do telekomunikační sítě. Firma podle mluvčího Vladana Crhy celkově do modernizace sítě, která vedle digitalizace ústředen zahrnovala i modernizaci páteřní sítě a přístupových linek, investovala 160 miliard korun.

Digitalizace, která byla dokončena dnešním odpojením poslední analogové ústředny v Praze na Bílé hoře, pomohla zvýšit kvalitu telefonního spojení. Zatímco v roce 1996 bylo bez problémů spojeno 94,5 procenta místních a 87 procent meziměstských hovorů, nyní tento ukazatel v obou kategoriích překračuje 99 procent.

Digitální telekomunikační síť nabízí kromě vyšší kvality spojení řadu doplňkových služeb, např. euroISDN, hlasovou záznamovou schránku Memobox, Přesměrování hovorů na libovolné číslo, Pevné směrování hovorů, Čekající hovor. Jak Telecom připomněl, uživatelé si také mohou zřídit služby, jejichž prostřednictvím je možné zpětně zjistit, kdy a na jaká čísla bylo z určité telefonní stanice voláno.

Telecom realizoval modernizaci sítě ve dvou etapách. V první etapě - v letech 1992 až 1994 - směřovaly investice do rozvoje tranzitní, mezitranzitní a mezinárodní sítě, budování místních ústředen a účastnických sítí. Ve druhé etapě modernizace do letošního roku se práce týkaly dálkové sítě, místních digitálních ústředen a souvisejících přístupových sítí. V roce 1997 byla uvedena do provozu nová meziústřednová signalizační soustava.

Do včerejška měl Telecom v České republice 2507 digitálních telefonních ústředen, z toho 141 řídících a 2366 lokálních.

SCHAUMBURG (USA) - Americký výrobce mobilních telekomunikací Motorola Inc. sníží početní stav zaměstnanců o 7000 lidí. Firma to uvedla včera s tím, že očekává náklady na odpisy a restrukturalizaci firmy kolem 3,5 miliardy dolarů, což představuje zhruba 90 procent celkových nákladů za druhé čtvrtletí.

V očekávaných nákladech je 1,9 miliardy dolarů spojených s restrukturalizací a propouštěním. Dalších 1,1 miliardy se vztahuje na nižší tržní ocenění investic. Motorola navíc odepíše 530 milionů dolarů za zbývající část úvěru tureckému operátoru Telsim.

Ohlášené propouštění je součástí plánu snížit celkový počet zaměstnanců o 20 procent. Společnost nyní zaměstnává 107 tisíc lidí, což je o třetinu méně než při maximu v srpnu 2000. Tehdy měla Motorola 150 tisíc lidí. Na konci roku jich chce mít 100 tisíc.

Výrobce čipů a druhý největší výrobce mobilních telefonů na světě dodal, že ohlášené náklady sníží zisk ve třetím a čtvrtém čtvrtletí. Čistý roční příjem na akcii kvůli těmto nákladům klesne o 1,10 dolaru. Ve třetím a ve čtvrtém čtvrtletí bude Motorola zisková.

Firma věří, že ve druhém čtvrtletí splní nebo zlepší očekávaný výsledek. Má jím být ztráta čtyř centů na akcii a tržby 6,4 miliardy dolarů. Celoroční zisk bez započtení jednorázových položek by měl dosáhnout nejméně čtyř centů na akcii. Tržby Motorole zřejmě meziročně klesnou o pět až deset procent, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Přední americký poskytovatel telekomunikačního spojení na dlouhé vzdálenosti WorldCom je po pádu energetického koncernu Enron další firmou, která zasadila ránu investorům na celém světě. Společnost oznámila, že chybně zanesla do svého účetnictví náklady ve výši čtyř miliard dolarů. Oběma společnostem poskytovala účetnictví firma Andersen. Skandál měl za následek pád akcií po celém světě a obnovil nedůvěru v podnikatelském sektoru v USA.

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se skandálu WorldComu:

Co je to WorldCom? WorldCom je druhým největším americkým poskytovatelem telekomunikačního spojení na dlouhé vzdálenosti. Gigant se skládá z WorldCom Group, která se zaměřuje na velké korporace, a na MCI Group, která své služby poskytuje menším zákazníkům. Obě části mají oddělené akcie. Dohromady WorldCom zaměstnává asi 85 000 lidí, ale nedávno oznámil, že 17 000 z nich propustí. Společnost se sídlem v Clintonu ve státě Mississippi loni utržila 35,2 miliardy dolarů. V čele WorldComu je John Sidgmore, který letos v dubnu vystřídal Bernarda Ebberse.

Jaká byla cesta WorldComu na vrchol? V roce 1983 Murray Waldron a William Rector načrtli plán společnosti LDDS. O dva roky později do jejího čela nastoupil Bernard Ebbers, který rozjel taktiku přebírání konkurentů. V roce 1995 přebral Williams Telecommunications Group a název změnil na WorldCom. Zlomem se stal rok 1997, kdy převzal MCI, americkou dvojku v poskytování telekomunikačních služeb. V roce 2000 antimonopolní orgány nepovolily WorldComu, aby převzal trojku v oboru Sprint.

Co je příčinou problému? Zadlužený WorldCom chybně účtoval provozní náklady jako kapitálové výdaje, čímž se v účetnictví za loňský rok a první letošní čtvrtletí místo ztráty objevil zisk. Loni se jednalo o částku 3,06 miliardy dolarů a letos v prvních třech měsících o 797 milionů dolarů, celkem 3,8 miliardy dolarů (asi 114 miliard korun). První žádost úřadů, aby předložila účetní záznamy, dostala firma letos v březnu. V dubnu opustil funkci šéfa firmy Ebbers: důvodem byl nejen stav financí, ale i nízkoúročená půjčka ve výši 336 milionů dolarů, kterou si Ebbers od firmy vzal.

Co bude následovat? Společnost bude muset sestavit nové výsledky za loňský rok a za letošní první čtvrtletí, ve kterých vykáže čistou ztrátu. Problémy zasáhnou jednání firmy o úvěru ve výši pěti miliard dolarů, bez kterého by se mohla dostat do platební neschopnosti.

Jaká je situace na telekomunikačním trhu v USA? Očekávaný bankrot by mohl pomoci konkurenční jedničce v oboru, firmě AT&T, a trojce Sprint. Po boomu v 90. letech by krach podle analytiků trhu prospěl, neboť na stagnujícím trhu je příliš mnoho operátorů. Firmy pod dojmem očekávaného růstu rozjely řadu investičních akcí, kterými se zadlužily. Dluhy u WorldComu přesahují 30 miliard dolarů a zostřují bitvu mezi giganty, jako jsou AT&T, Sprint, BellSouth nebo Verizon. Letos například vyhlásila bankrot společnost Global Crossing.

Kdo za to může? Vedení propustilo finančního ředitele Scotta Sullivana a přijalo rezignaci hlavního účetního Davida Myerse. Společnost Andersen se odpovědnosti zříká a tvrdí, že Sullivan během auditu zatajoval informace. Také prohlásila, že její práce pro WorldCom byla v souladu s pravidly americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která ve středu večer obvinila WorldCom z podvodu. WorldCom se nyní rozhodl pověřit revizí finančních výsledků za loňský a letošní rok auditorskou firmu KPMG.

Proč skandál způsobil pád akcií a obnovil nedůvěru? Skandál kolem účetních praktik WorldComu vykazuje podobné rysy jako na konci minulého roku skandál kolem energetické firmy Enron. Ta měla ve svém účetnictví tak závažné machinace, že nakonec musela vyhlásit bankrot. Účetní uzávěrku WorldComu - stejně jako Enronu - přitom ověřovala chicagská auditorská firma Andersen. Akcie WorldComu jsou nyní téměř bezcenné, přitom ještě v roce 1999 se prodávaly až za 64 dolarů. Pokles cen akcií postihl finanční centra v Tokiu, Frankfurtu, Paříži, Londýně a potíže pocítila i pražská burza.

Autor:
Nejčtenější

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Fotografické čipy Samsung ISOCELL
Už nebudou vykukovat. Samsung představil mobilní foťáky Isocell

Špičkové chytré telefony mnohým nahradí digitální kompakt. Z fotografických čipů pro smartphony se tak stává zajímavý segment a Samsung patří i v tomto směru...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Další z rubriky

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Pixel 2 fotoaparát
iPhone 8 už nemá nejlepší foťák. Prvenství mu vydrželo jen několik dnů

Jen několik dní se ohřál Apple iPhone 8 Plus na trůnu nejlepšího fotomobilu podle testů organizace DxO Mark. V žebříčku mobilních telefonů se mu totiž shodným...  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.