Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom bude mít 26 konkurentů...

aktualizováno 
.. na poli pevných telefonních linek; ruské telekomunikační firmy letos vydělaly o polovinu více než loni; Český Telecom spojil na Štědrý den 650 000 hovorů a dokončil digitalizaci středních Čech.

PRAHA - Celkem 26 telekomunikačních firem získalo do konce letošního roku od Českého telekomunikačního úřadu licenci k poskytování veřejných telefonních služeb v pevné
síti a potenciálně tak mohou konkurovat dominantnímu Českému Telecomu. Budovat a provozovat pevné telekomunikační sítě pak podle údajů ČTÚ může v tuzemsku 55 firem.

Alternativní operátoři se po liberalizaci telekomunikačního trhu v letošním roce soustředili spíše na lukrativní podnikové klienty, ke kterým se jim vyplatí vybudovat vlastní přístupovou síť. Linky do většiny domácnosti totiž vlastní Telecom, který je konkurenci dosud nezpřístupnil.

Problematiku pronájmu tzv. místních smyček má řešit teprve novela telekomunikačního zákona, jejíž věcný záměr má projednávat vláda v květnu příštího roku. Služba volby operátora, která by
umožnila využít služeb jiné firmy pomocí číselné předvolby, pak má platit od poloviny roku 2002..

Telecom dosud letos podle mluvčího Vladana Crhy podepsal smlouvu o propojení se sedmi alternativními operátory. Propojení již funguje s Aliatelem, Czech On Line, Contactelem, ETELem, GTS, Pragonetem a British Telecomem. Firma vede oficiální jednání s dalšími šesti zájemci a se třemi společnostmi předběžně vyjednává. Mezi firmy, se kterými již Telecom jedná oficiálně, patří například  World On Line, InWay nebo Globaltel.

MOSKVA - Příjmy ruských firem, které se zabývají informačními technologiemi a telekomunikacemi obecně, se v letošním roce zvýšily zhruba o 60 procent. Na základě hrubé kalkulace to předpovídá ministr spojů a informačních technologií Leonid Rejman.

Rusko by podle ministra mohlo během příštího roku udělit zatím třetí licenci na poskytování sítě mobilních telefonů ve standardu GSM. Licenci lze podle něj očekávat v Petrohradu, což je v Rusku druhý nejlukrativnější trh tohoto druhu. Ministr opírá odhad celoročního růstu tržeb o výsledky firem
za prvních devět měsíců. Souhrnný růst za firmy, které patří do jeho resortu, totiž od ledna do září v meziročním srovnání činil asi 40 procent, podotýká agentura Reuters.

Tržby v telekomunikačních monopolech pod kontrolou státu vzrostly o 46 procent, zatímco růst u firem, které se zabývají informačními technologiemi, činil asi 38 procent. Mobilní operátoři letos zhruba zdvojnásobili klientskou základnu; podle Rejmana bude tento trend pokračovat.

PRAHA - Český Telecom zaznamenal na Štědrý den zvýšení počtu telefonátů do ciziny o 60 procent na 650 000 hovorů. Objem volání do zahraničí se téměř dostal na úroveň běžného pracovního dne a byl tak o zhruba 250 000 hovorů vyšší než 23. prosince, řekl mluvčí firmy Vladan Crha.

Počet telefonátů v rámci ČR se 24. prosince oproti jiným svátkům zvýšil o deset procent. Nejméně lidé telefonovali mezi 17:00 až 19:00, kdy je tradiční čas pro štědrovečerní večeři. Naopak nejvíce hovorů firma zaznamenala mezi 10:00 až 12:00 hodinou a zvýšený provoz pokračoval až do 17:00. Běžně bývá ve sváteční dny špička okolo 19:00 hodiny. U mezinárodních hovorů se hlavní provozní hodina posunula z dopoledních 10:00 na dobu mezi 19:00 a 21:30.

Zvýšený provoz zaznamenali i mobilní operátoři. Uživatelé mobilních telefonů na Štědrý den odeslali rekordních 30 miliónů krátkých textových zpráv, což je více než třetinový nárůst proti stejnému dni loni. Český Telecom provozuje celkem 3,85 milionu hlavních telefonních stanic, počet mobilních telefonů se v ČR pohybuje okolo sedmi milionů.

Český Telecom koncem minulého týdne také dokončil digitalizaci telefonní sítě ve Středočeském kraji mimo oblast Prahy. Na digitální ústředny je napojeno všech 359 200 stanic a 3472 telefonních automatů, řekl mluvčí firmy Vladan Crha. Střední Čechy jsou předposledním krajem v Čechách, který
nebyl digitalizován. Podíl telefonů napojených na digitální ústředny přesáhl 93 procent. Telecom celkem provozuje 3,85 miliónu hlavních telefonních stanic.

Kompletní digitalizaci sítě firma dokončí do poloviny příštího roku. Tento proces umožní vedle zavedení doplňkových služeb spuštění volby operátora a zářijové celoplošné přečíslování telekomunikační sítě.

Hlavním akcionářem Telecomu je Fond národního majetku s 51 procenty akcií. Státní podíl má být privatizován do konce března 2002. Privátními akcionáři jsou konsorcium TelSource s 27 procenty. Dalších 6,5 procenta vlastní KPN Royal Dutch Telecom.
     

 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Za tisíce si udělají z mobilu dobrovolně těžítko

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...Najdete na iDNES.cz