Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom bude automaticky dostávat krizové zakázky...

aktualizováno 
...poté, co by jej vláda dnes měla jmenovat tzv. "národním operátorem"; Ericsson dnes zveřejní napjatě očekávané výsledky svého hospodaření za první tři letošní měsíce, které investoři považují za klíčové pro další vývoj; Vodafone začal v Nizozemsku stavět síť UMTS; kanadský Nortel snížil ztrátu z 2,6 miliard na 840 milionů dolarů.
PRAHA - Vláda dodatečně zařadila na program pondělního jednání jmenování Českého Telecomu národním operátorem. Ten by měl poskytovat státní správě přednostně služby v případě krizových situací nebo výjimečných událostí. Jmenování měl kabinet projednat již tento týden ve středu, ale na poslední chvíli ho z programu stáhl.

Jmenování umožní Telecomu účastnit se jednání krizových výborů, které připravují koncepce krizového řízení v telekomunikacích. Výčet služeb, které bude státu národní operátor poskytovat, však pro jednotlivé typy krizových situací stanoví až krizové výbory.

"Jmenování vyplývá z postavení firmy na trhu, technických i kvalitativních možností, které jako největší operátor v ČR máme. Telecom byl mimo jiné prověřen národním bezpečnostním úřadem na stupeň tajné," uvedl mluvčí firmy Vladan Crha. V zemích EU je národním operátorem většinou dominantní operátor na trhu. Povinnosti Telecomu bude specifikovat smlouva, kterou se státem uzavře.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačního vybavení Ericsson dnes zveřejní výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí tohoto roku. Investoři očekávají, že výsledky budou určující pro další vývoj této firmy, která vloni zaznamenala poprvé v historii finanční ztrátu.

Akcie Ericssonu prudce poklesly poté, co jeho finský rival - a světová jednička v prodeji mobilních telefonů - Nokia oznámil o 12 procent nižší čistý zisk než za srovnatelné období roku 2001.

Analytici se již vzdali naděje na to, že by Ericsson mohl splnit svůl plán na dosažení pětiprocentní provozní marže. Obrat k lepšímu, jehož příchod výrobci původně očekávali v druhé polovině tohoto roku, tak patrně bude podstatně pomalejší.

LONDON - Britský mobilní operátor Vodafone oznámil, že jeho nizozemská pobočka začala stavět první síť třetí generace v zemi. Služby UMTS by měla začít poskytovat na začátku roku 2003.

Podle vyjádření firmy již jsou nainstalovány antény v Amsterodamu a okolí a "nezanedbatelný počet" jich má být v nejbližších dnech stát i v hlavním městě Haagu, Rotterdamu a Utrechtu. Celoplošného pokrytí však chce fitrma dosáhnout až v roce 2007.

Nizozemská pobočka Vodafonu, dříve známá pod názvem Libertel, je druhým největším operátorem GSM sítí v Nizozemsku, z nichž pět získalo licence na provoz sítí UMTS.

TORONTO - Kanadský výrobce telekomunikačních zařízení Nortel Networks Corp v prvním čtvrtletí snížil ztrátu na 841 milionů dolarů ze 2,6 miliardy za totéž čtvrtletí loni. Loňský údaj ale zhoršily odpisy 1,6 miliardy dolarů nehmotného majetku. Výrazný pokles tržeb na polovinu způsobila skutečnost, že klienti měli hlouběji do kapes, uvedla v pátek firma.

Ztráty společnosti z běžných operací stouply na 463 milionů dolarů z 277 milionů. Tržby ve čtvrtletí spadly o 49 procent na 2,91 miliardy dolarů. V prvních třech měsících minulého roku dosáhly 5,75 miliardy dolarů.

Nortel vyrábí zařízení pro bezdrátové, internetové a telefonní sítě. Ve druhém čtvrtletí očekává spíše růst než pokles tržeb. Ve snižování nákladů bude Nortel pokračovat v odbytu a administrativě. V posledním čtvrtletí tohoto roku chce Nortel tržby zvýšit na 3,5 miliardy dolarů.

Počet zaměstnanců se má snížit o šest procent na 44 tisíc z nynějších 47 tisíc osob. Proti původnímu plánu Nortel propustí o čtyři tisíce lidí více. Výsledkem toho budou ve druhém čtvrtletí jednorázové náklady 150 milionů dolarů. Výsledek byl v souladu s očekáváním analytiků, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Kradou nám v prodejnách exkluzivní virtuální předmět, zlobí se Samsung

Exkluzviní podoba herní postavičky v populárním Fortnite Battle Royale je...

Samsung si stěžuje na zloděje, kteří z vystavených kusů prémiového smartphonu Galaxy Note 9 a tabletu Galaxy Tab S4 v...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz