Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom bude automaticky dostávat krizové zakázky...

aktualizováno 
...poté, co by jej vláda dnes měla jmenovat tzv. "národním operátorem"; Ericsson dnes zveřejní napjatě očekávané výsledky svého hospodaření za první tři letošní měsíce, které investoři považují za klíčové pro další vývoj; Vodafone začal v Nizozemsku stavět síť UMTS; kanadský Nortel snížil ztrátu z 2,6 miliard na 840 milionů dolarů.
PRAHA - Vláda dodatečně zařadila na program pondělního jednání jmenování Českého Telecomu národním operátorem. Ten by měl poskytovat státní správě přednostně služby v případě krizových situací nebo výjimečných událostí. Jmenování měl kabinet projednat již tento týden ve středu, ale na poslední chvíli ho z programu stáhl.

Jmenování umožní Telecomu účastnit se jednání krizových výborů, které připravují koncepce krizového řízení v telekomunikacích. Výčet služeb, které bude státu národní operátor poskytovat, však pro jednotlivé typy krizových situací stanoví až krizové výbory.

"Jmenování vyplývá z postavení firmy na trhu, technických i kvalitativních možností, které jako největší operátor v ČR máme. Telecom byl mimo jiné prověřen národním bezpečnostním úřadem na stupeň tajné," uvedl mluvčí firmy Vladan Crha. V zemích EU je národním operátorem většinou dominantní operátor na trhu. Povinnosti Telecomu bude specifikovat smlouva, kterou se státem uzavře.

STOCKHOLM - Švédský výrobce telekomunikačního vybavení Ericsson dnes zveřejní výsledky svého hospodaření za první čtvrtletí tohoto roku. Investoři očekávají, že výsledky budou určující pro další vývoj této firmy, která vloni zaznamenala poprvé v historii finanční ztrátu.

Akcie Ericssonu prudce poklesly poté, co jeho finský rival - a světová jednička v prodeji mobilních telefonů - Nokia oznámil o 12 procent nižší čistý zisk než za srovnatelné období roku 2001.

Analytici se již vzdali naděje na to, že by Ericsson mohl splnit svůl plán na dosažení pětiprocentní provozní marže. Obrat k lepšímu, jehož příchod výrobci původně očekávali v druhé polovině tohoto roku, tak patrně bude podstatně pomalejší.

LONDON - Britský mobilní operátor Vodafone oznámil, že jeho nizozemská pobočka začala stavět první síť třetí generace v zemi. Služby UMTS by měla začít poskytovat na začátku roku 2003.

Podle vyjádření firmy již jsou nainstalovány antény v Amsterodamu a okolí a "nezanedbatelný počet" jich má být v nejbližších dnech stát i v hlavním městě Haagu, Rotterdamu a Utrechtu. Celoplošného pokrytí však chce fitrma dosáhnout až v roce 2007.

Nizozemská pobočka Vodafonu, dříve známá pod názvem Libertel, je druhým největším operátorem GSM sítí v Nizozemsku, z nichž pět získalo licence na provoz sítí UMTS.

TORONTO - Kanadský výrobce telekomunikačních zařízení Nortel Networks Corp v prvním čtvrtletí snížil ztrátu na 841 milionů dolarů ze 2,6 miliardy za totéž čtvrtletí loni. Loňský údaj ale zhoršily odpisy 1,6 miliardy dolarů nehmotného majetku. Výrazný pokles tržeb na polovinu způsobila skutečnost, že klienti měli hlouběji do kapes, uvedla v pátek firma.

Ztráty společnosti z běžných operací stouply na 463 milionů dolarů z 277 milionů. Tržby ve čtvrtletí spadly o 49 procent na 2,91 miliardy dolarů. V prvních třech měsících minulého roku dosáhly 5,75 miliardy dolarů.

Nortel vyrábí zařízení pro bezdrátové, internetové a telefonní sítě. Ve druhém čtvrtletí očekává spíše růst než pokles tržeb. Ve snižování nákladů bude Nortel pokračovat v odbytu a administrativě. V posledním čtvrtletí tohoto roku chce Nortel tržby zvýšit na 3,5 miliardy dolarů.

Počet zaměstnanců se má snížit o šest procent na 44 tisíc z nynějších 47 tisíc osob. Proti původnímu plánu Nortel propustí o čtyři tisíce lidí více. Výsledkem toho budou ve druhém čtvrtletí jednorázové náklady 150 milionů dolarů. Výsledek byl v souladu s očekáváním analytiků, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Mitsubishi Space Wagon 2.4...
Mitsubishi Space Wagon 2.4...

r.v. 2000, naj. 268 700 km, benzín
59 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz