Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom a CDG zkoušejí digitální televizi...

aktualizováno 
... Telecom zároveň hledá nového šéfa po odvolaném Přemyslu Klímovi; řecký operátor OTE chce z nově zakoupeného rumunského Romtelecomu propustit 2000 lidí; saúdskoarabská vláda včera začala privatizaci monopolního operátora STC.

PRAHA - Český Telecom a společnost Czech Digital Group (CDG) včera zahájily společné testování vybraných služeb digitální televize DVB-T. Pilotní projekt by měl vyvrcholit ověřením služeb v reálném provozu pro vybrané skupiny zákazníků v prvním pololetí příštího roku, uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Zkušební provoz má otestovat především využití interaktivních služeb, jako je například TV mail, TV nakupování, interaktivní hry, bankovnictví nebo sázení. Projekt tak rozšíří využití televizních přijímačů a pevných telefonních linek. 

Czech Digital Group vlastní jednu ze dvou licencí na digitální televizní vysílání. Druhou mají od září 1999 České radiokomunikace, které zahájily digitální vysílání v květnu 2000 z vysílače Praha-město a Cukrák. CDG vysílá z lokalit Ládví, Strahov a Zelený Pruh od srpna 2000. Vysílá programy ČT1, ČT2, Nova, Prima a nově také hudební Stanici O.

Digitalizace vysílání přináší liberalizaci v přenosu televizního vysílání vytvořením nových vysílacích sítí nezávislých provozovatelů. Je rovněž příležitostí k rozšíření nabídky služeb poskytovaných televizními společnostmi a zákazníkům umožňuje aktivně ovlivňovat poskytované služby. Telecom již zajišťuje digitální distribuci signálu České televize ze studií k vysílačům. Czech Digital Group poskytuje prostřednictvím dceřiné společnosti Czech link již více než pět let služby satelitní digitální distribuce televizním a rozhlasovým společnostem.

PRAHA - Rozhodující akcionáři Českého Telecomu, stát a konsorcium TelSource, se rozhodli najít pro firmu nového šéfa. Jak napsaly včerejší Hospodářské noviny, Telecom by rád jméno nového šéfa oznámil co nejdříve, pravděpodobně v květnu či červnu.

Budoucího nejmocnějšího muže českých telekomunikací vybere tříčlenný nominační výbor ve složení Jan Juchelka z Fondu národního majetku, šéf TelSource Bessel Kok a Ondřej Felix. Ten se dočasně ujal funkce po odvolaném Přemyslu Klímovi.

Skupině bude radit profesionální personální agentura, avšak konečné slovo zůstane na představenstvu. Agentura bude podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy vybrána ještě tento měsíc a od nominačního výboru obdrží požadovaný profil generálního ředitele.

Hlavní podmínkou, kterou musí budoucí generální ředitel dominantního operátora splňovat, je být kvalitním profesionálem. Při výběru bude kladen důraz na rychlost, nikoli však na úkor kvality, řekl listu Crha. Podle HN Telecom zřejmě nečekají jen změny na nejvyšším postu. Podle informací listu se křesla houpají i pod některými současnými viceprezidenty, jejichž odvolání je údajně otázkou týdnů. K první výraznější personální rošádě dojde již tento pátek, kdy se uskuteční mimořádná valná hromada. Ta má mimo jiné na programu odvolání a volbu členů představenstva a dozorčí rady.

ATÉNY - Řecký telekomunikační operátor OTE Telecom se chystá v rumunském Romtelecomu příští rok propustit dva tisíce lidí z nynějších 30 000. Řecký OTE to uvedl včera s tím, že plán redukce míst je součástí snah postavit ztrátového rumunského operátora finančně na nohy.

"Na konci tohoto roku bude mít Romtelecom 30 000 zaměstnanců. V roce 2003 bude počet pracujících 28 000," uvedl prezident OTE George Skarpelis při slyšení v řeckém parlamentu. Přednesl to před hospodářským výborem, když vysvětloval mezinárodní investiční strategii firmy poté, co akcie OTE klesly na šestileté minimum.

Rumunský Romtelecom je největší zahraniční investicí řecké firmy. Přestože mají zahraniční investice pro OTE značný význam kvůli sílící lokální konkurenci, firma se chystá z některých vnějších trhů stáhnout, dodal generální ředitel OTE Lefteris Antonakopoulos.

Řecký stát má v OTE zhruba třetinový podíl, firma je bývalým státním monopolem. V regionu OTE investoval, aby vyrovnal loňskou ztrátu ze sítě pevných linek, napsala agentura Reuters.

RIJÁD - Saúdská Arábie včera zahájila největší privatizační akci za poslední roky. Vláda má v plánu prodat výlučně domácím subjektům formou veřejné nabídky 30 procent akcií monopolního telefonního operátora Saudi Telecommunications (STC).

Vláda prodává 90 milionů akcií v celkové hodnotě 15,3 miliardy rijálů (čtyři miliardy dolarů). Z toho 60 milionů akcií je určeno pro saúdské občany a zbytek pro fondy důchodového zabezpečení a sociálního pojištění, uvedl včera šéf  investiční divize Saudi British Bank, která je hlavním manažerem akciové emise STC.

Banky začaly včera přijímat nabídky na koupi akcií. Veřejná nabídka končí 6. ledna. Příjmy z prodeje vláda použije ke snížení veřejného dluhu. Ten se odhaduje na zhruba 600 miliard rijálů a téměř se rovná ročnímu hrubému domácímu produktu království.

STC byla jako integrovaný operátor založena v roce 1998 a loni dosáhla zisku 3,5 miliardy rijálů. Saúdská Arábie chce otevřít trh mobilních komunikací konkurenci v roce 2004 a sektor pevných linek hodlá liberalizovat do roku 2008.

Po prodeji se začnou akcie STC obchodovat na domácí burze. Zde mohou přímo obchodovat kromě místních občanů a firem již jen subjekty ze sousedních zemí Arabského poloostrova. Cizinci z jiných zemí tady mohou investovat jen přes saúdské fondy. 

Minulý měsíc uvedla vláda království, že prodá podíly ve velkých firmách, aby urychlila celý proces privatizace a řešila problém rostoucího rozpočtového deficitu. Prodej státních podílů v různých monopolech by mohl vynést až 50 miliard dolarů, řekli ekonomové agentuře Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Najdete na iDNES.cz