Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Český Telecom a CDG zkoušejí digitální televizi...

aktualizováno 
... Telecom zároveň hledá nového šéfa po odvolaném Přemyslu Klímovi; řecký operátor OTE chce z nově zakoupeného rumunského Romtelecomu propustit 2000 lidí; saúdskoarabská vláda včera začala privatizaci monopolního operátora STC.

PRAHA - Český Telecom a společnost Czech Digital Group (CDG) včera zahájily společné testování vybraných služeb digitální televize DVB-T. Pilotní projekt by měl vyvrcholit ověřením služeb v reálném provozu pro vybrané skupiny zákazníků v prvním pololetí příštího roku, uvedl mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Zkušební provoz má otestovat především využití interaktivních služeb, jako je například TV mail, TV nakupování, interaktivní hry, bankovnictví nebo sázení. Projekt tak rozšíří využití televizních přijímačů a pevných telefonních linek. 

Czech Digital Group vlastní jednu ze dvou licencí na digitální televizní vysílání. Druhou mají od září 1999 České radiokomunikace, které zahájily digitální vysílání v květnu 2000 z vysílače Praha-město a Cukrák. CDG vysílá z lokalit Ládví, Strahov a Zelený Pruh od srpna 2000. Vysílá programy ČT1, ČT2, Nova, Prima a nově také hudební Stanici O.

Digitalizace vysílání přináší liberalizaci v přenosu televizního vysílání vytvořením nových vysílacích sítí nezávislých provozovatelů. Je rovněž příležitostí k rozšíření nabídky služeb poskytovaných televizními společnostmi a zákazníkům umožňuje aktivně ovlivňovat poskytované služby. Telecom již zajišťuje digitální distribuci signálu České televize ze studií k vysílačům. Czech Digital Group poskytuje prostřednictvím dceřiné společnosti Czech link již více než pět let služby satelitní digitální distribuce televizním a rozhlasovým společnostem.

PRAHA - Rozhodující akcionáři Českého Telecomu, stát a konsorcium TelSource, se rozhodli najít pro firmu nového šéfa. Jak napsaly včerejší Hospodářské noviny, Telecom by rád jméno nového šéfa oznámil co nejdříve, pravděpodobně v květnu či červnu.

Budoucího nejmocnějšího muže českých telekomunikací vybere tříčlenný nominační výbor ve složení Jan Juchelka z Fondu národního majetku, šéf TelSource Bessel Kok a Ondřej Felix. Ten se dočasně ujal funkce po odvolaném Přemyslu Klímovi.

Skupině bude radit profesionální personální agentura, avšak konečné slovo zůstane na představenstvu. Agentura bude podle mluvčího Telecomu Vladana Crhy vybrána ještě tento měsíc a od nominačního výboru obdrží požadovaný profil generálního ředitele.

Hlavní podmínkou, kterou musí budoucí generální ředitel dominantního operátora splňovat, je být kvalitním profesionálem. Při výběru bude kladen důraz na rychlost, nikoli však na úkor kvality, řekl listu Crha. Podle HN Telecom zřejmě nečekají jen změny na nejvyšším postu. Podle informací listu se křesla houpají i pod některými současnými viceprezidenty, jejichž odvolání je údajně otázkou týdnů. K první výraznější personální rošádě dojde již tento pátek, kdy se uskuteční mimořádná valná hromada. Ta má mimo jiné na programu odvolání a volbu členů představenstva a dozorčí rady.

ATÉNY - Řecký telekomunikační operátor OTE Telecom se chystá v rumunském Romtelecomu příští rok propustit dva tisíce lidí z nynějších 30 000. Řecký OTE to uvedl včera s tím, že plán redukce míst je součástí snah postavit ztrátového rumunského operátora finančně na nohy.

"Na konci tohoto roku bude mít Romtelecom 30 000 zaměstnanců. V roce 2003 bude počet pracujících 28 000," uvedl prezident OTE George Skarpelis při slyšení v řeckém parlamentu. Přednesl to před hospodářským výborem, když vysvětloval mezinárodní investiční strategii firmy poté, co akcie OTE klesly na šestileté minimum.

Rumunský Romtelecom je největší zahraniční investicí řecké firmy. Přestože mají zahraniční investice pro OTE značný význam kvůli sílící lokální konkurenci, firma se chystá z některých vnějších trhů stáhnout, dodal generální ředitel OTE Lefteris Antonakopoulos.

Řecký stát má v OTE zhruba třetinový podíl, firma je bývalým státním monopolem. V regionu OTE investoval, aby vyrovnal loňskou ztrátu ze sítě pevných linek, napsala agentura Reuters.

RIJÁD - Saúdská Arábie včera zahájila největší privatizační akci za poslední roky. Vláda má v plánu prodat výlučně domácím subjektům formou veřejné nabídky 30 procent akcií monopolního telefonního operátora Saudi Telecommunications (STC).

Vláda prodává 90 milionů akcií v celkové hodnotě 15,3 miliardy rijálů (čtyři miliardy dolarů). Z toho 60 milionů akcií je určeno pro saúdské občany a zbytek pro fondy důchodového zabezpečení a sociálního pojištění, uvedl včera šéf  investiční divize Saudi British Bank, která je hlavním manažerem akciové emise STC.

Banky začaly včera přijímat nabídky na koupi akcií. Veřejná nabídka končí 6. ledna. Příjmy z prodeje vláda použije ke snížení veřejného dluhu. Ten se odhaduje na zhruba 600 miliard rijálů a téměř se rovná ročnímu hrubému domácímu produktu království.

STC byla jako integrovaný operátor založena v roce 1998 a loni dosáhla zisku 3,5 miliardy rijálů. Saúdská Arábie chce otevřít trh mobilních komunikací konkurenci v roce 2004 a sektor pevných linek hodlá liberalizovat do roku 2008.

Po prodeji se začnou akcie STC obchodovat na domácí burze. Zde mohou přímo obchodovat kromě místních občanů a firem již jen subjekty ze sousedních zemí Arabského poloostrova. Cizinci z jiných zemí tady mohou investovat jen přes saúdské fondy. 

Minulý měsíc uvedla vláda království, že prodá podíly ve velkých firmách, aby urychlila celý proces privatizace a řešila problém rostoucího rozpočtového deficitu. Prodej státních podílů v různých monopolech by mohl vynést až 50 miliard dolarů, řekli ekonomové agentuře Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...Najdete na iDNES.cz