Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Českému Telecomu nefunguje 43 000 telefonů...

aktualizováno 
... a firma varuje, že bude ještě hůř; britský Vodafone chce od francouzské firmy Vivendi Universal odkoupit podíl ve společném podniku, internetovém portálu Vizzavi; Aliatel tvrdí, že funguje na sto procent, i když ještě nezná rozsah škod způsobených povodní v jeho karlínském ústředí.
PRAHA - Český Telecom má kvůli zaplaveným nebo od proudu odpojeným telefonním ústřednám mimo provoz 43,5 tisíce telefonních linek. Celkový počet odpojených telefonů však podle mluvčího firmy Vladana Crhy vzroste. Ustupující povodně totiž teprve nyní umožňují zjistit množství telefonních stanic, které jsou mimo provoz z důvodu poruch na přístupových sítích nebo rozvodných zařízení přímo v zatopených domech či bytech.

Zprovoznění odpojených linek v místech, kde jsou telefony odpojeny kvůli poškozeným přístupovým sítím, bude přitom podle Crhy pravděpodobně pomalejší než v případě jednotlivých odpojených ústředen. Od neděle se Telecomu podařilo zprovoznit dvě lokální ústředny na Mělnicku a Litoměřicku.

Rozsah škod, které vznikly na infrastruktuře Českého Telecomu, zatím nelze odhadnout. Firma navíc kvůli pojišťovně a investorům zveřejní podle Crhy až skutečné škody, tedy nikoli pouze odhady. Zákazníkům Telecom neúčtuje poměrnou část paušálu v případě, že je linka mimo provoz déle než 72 hodin.

Český Telecom a společnost Člověk v tísni zprovoznily linku 0900/609 40, která umožňuje zájemcům podílet se zvednutím telefonu na pomoci lidem postiženým povodněmi. Asi 55 tisíc občanů na lince svými telefonáty již obětem povodní přineslo více než deset milionů Kč.

LONDÝN - Největší světový mobilní operátor Vodafone Group Plc vede rozhovory o koupi podílu v mobilním internetovém portálu Vizzavi, který vlastní zadlužená mediální skupina Vivendi Universal. Potvrdily to včera obě společnosti v prohlášení. Vizzavi je společným podnikem mezi Vivendi a Vodafone.

"Tyto rozhovory mohou vést k nabídce Vodafonu na koupi celého nebo pouze části akciového podílu, který má Vivendi ve Vizzavi," uvedl Vodafone v prohlášení. Vodafone investoval spolu s Vivendi do Vizzavi za dva roky jeho existence více než jednu miliardu eur. Těžce zadlužená Vivendi však minulý týden oznámila, že zmrazí veškeré investice do podnikání kvůli svému novému restrukturalizačnímu plánu, který označuje za nejradikálnější v historii evropského mediálního sektoru.

Vizzavi je mnohem hodnotnější pro Vodafone kvůli zavádění nových služeb využívajících mobilního internetu. Vizzavi má 6,5 milionu uživatelů. Čelí však silné konkurenci ostatních evropských portálů. Mezi ty patří Genie britské BT Group a T-Motion, kterou vlastní divize Deutsche Telekom, T-Mobile a T-Online, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační firma Aliatel včera v tiskové zprávě oznámila, že zatopení její centrály v pražském Karlíně se nedotklo poskytování jejích služeb. Výši škod, které firmě velká voda způsobila, však zatím Aliatel nezná, neboť oblast, v níž se sídlo podniku nachází, je stále uzavřena.

Tento konkurent Českého Telecomu stačil své ústředí včas evakuovat a přesunout do žižkovské lokality Nagano, kde pracuje v provizorním režimu. Budova Aliatelu v Sokolovské ulici byla zaplavena až do výše tří metrů, a to jak spodní vodou, tak vodou z Vltavy. "Všichni zákazníci, kromě těch, jejichž koncová zařízení jsou bez napájení, jsou obsluhováni bez problémů. Pokud se někde objevily technické problémy způsobené povodněmi, jsou již odstraněny," ujistila včera firma.

Zatím není jisté, kdy se společnost do Karlína a tedy ke standardnímu pracovnímu režimu vrátí. Předpokládá, že to bude do 14 dnů. "Pokud nás statik pustí do budovy, jsme schopni do 48 hodin obnovit provoz všech IT systémů, které jsou na Sokolovské umístěny," řekl generální ředitel společnosti Jiří Hubka.

Firma je ale podle Davida Voráčka, manažera útvaru Instalace a servis, schopna v nynějším režimu řídit kompletní provoz po neomezenou dobu. To se jí může hodit, protože, jak známo, kladný posudek statika v Karlíně ještě neznamená, že dotyčná budova nespadne.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz