Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: České telekomunikace budou muset srovnat krok s Evropou...

aktualizováno 
... protože to vyžaduje česko-evropský protokol o shodě průmyslových výrobků PECA; španělský operátor Telefónica Móviles zvýšil v prvním čtvrtletí výnosy o 85 procent na 287 milionů eur; Český Telecom v létě zlevní internet; framcouzský Sagem se dostal v prvním čtvrtletí do černých čísel, ale tržby mu stále klesají.
PRAHA - Protokol o shodě průmyslových výrobků PECA mezi Českou republikou a EU by se měl od příštího roku rozšířit na další sektory, například telekomunikace. "V současné době výrobky zahrnuté do PECA pokrývají zhruba 40 procent vzájemného obchodu, po rozšíření o další výrobky by to mělo být 60 až 70 procent," řekl včera předseda Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví Alexander Šafařík-Pštrosz.

Zjednodušení procedury při uvádění českých výrobků na evropský trh by se měly též od roku 2003 dočkat rádiová zařízení, zdravotnické prostředky, váhy, měřící přístroje jako plynoměry a vodoměry, hlukové směrnice, některé stavební výrobky a laboratorní praxe. Tím by se ČR měla vyrovnat Maďarsku, které právě díky telekomunikacím má zatím vyšší podíl obchodu s EU pod protokolem PECA.

PECA se zatím týká deseti výrobních oblastí, třeba strojních zařízení, výtahů, elektrické bezpečnosti nebo plynových spotřebičů a tlakových zařízení, pouze však českého původu. Nyní EU vyjednává s novými kandidáty podpis protokolu, například se Slovenskem, pobaltskými státy či Slovinskem, a to již bez omezení na domácí původ zboží.

EU nemůže akceptovat uzavření těchto protokolů před změnou smlouvy s ČR, prohlásil předseda. České orgány již čekají na příslušné požadavky unie, aby mohly zahájit schvalovací proces, který by měl být uzavřen koncem letošního roku. "Bude to výhodné pro české vývozce i dovozce," domnívá se Šafařík-Pštrosz.

ČR podle Ruuda van Enka z Delegace Evropské komise v ČR zavedla asi 90 procent sjednaných harmonizovaných evropských standardů. Podle Šafaříka-Pštrosze již dosáhla dokonce 98 procent, což je v podstatě konečný možný stav. "Další sjednocování v některých specifických oblastech, například potravinách, je stále požadováno," uzavřel van Enk.

MADRID - Čistý zisk největšího španělského mobilního operátora Telefónica Móviles vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku o 85 procent na 287 milionů eur. Oznámila to firma, kterou z 90 procent vlastní španělský telekomunikační gigant Telefónica.

Čistý zisk tak překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 237 milionů eur. Celkový počet klientů se zvýšil meziročně o 21 procent na 30,8 milionu osob.

Tržby společnosti vzrostly o 16,6 procenta na 2,26 miliardy eur a zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) se zvýšil o 22 procent na 916,6 milionu. Poměr provozních nákladů k tržbám tak zůstal na předchozích 61 procentech.

Tržby španělské divize firmy, která se na celkových příjmech podílí zhruba 70 procenty, vzrostly o 21 procent na 1,57 miliardy eur. Příjmy z datových služeb vzrostly o 55 procent a podílely se tak 15 procenty na celkových tržbách divize, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Český Telecom bude v červenci a srpnu nabízet ke svým cenovým programům služby zlevněného připojení na internet. Ty umožní připojení přes telefon k internetu na 20, respektive 40 hodin měsíčně za poloviční cenu. Nabídka se však bude týkat pouze připojení v době slabého provozu od 18:00 do 6:00, víkendů a volných dnů, sdělil mluvčí firmy Vladan Crha.

Nabídku nebudou moci využít uživatelé programu Home Mini. SLužby bude firma nabízet pro zúčtovací období začínající v červenci a srpnu. Cena dvacetihodinového programu 10+10 je 180 korun a 40hodinového 20+20 dvojnásobek.

Telecom se v poslední době potýká s výrazným poklesem výnosů z hovorného, a proto zahájil akce na zvýšení využívání pevných linek. Od května do konce července například nabízí po deseti provolaných minutách mimo špičku dalších deset minut volání zdarma.

Výnosy z hovorného v 1. čtvrtletí klesly o 33 procent na čtyři miliardy korun, naopak výnosy z datových služeb a ostatní telefonie rostly o 23 procent na 1,6 miliardy Kč. Internetová volání se na celkem provolaných minutách v síti Telecomu podílejí zhruba 40 procenty.

Telecom provozuje zhruba 3,76 milionu pevných linek. Oproti jaru loňského roku to znamená pokles zhruba o dvě procenta. Firma se potýká i se silnou konkurencí mobilních operátorů, kteří mají v České republice zhruba 7,5 milionu klientů.

PAŘÍŽ - Francouzský výrobce elektronických a telekomunikačních zařízení Sagem se v prvním čtvrtletí i přes pokles tržeb dostal do černých čísel a další růst očekává i ve druhém čtvrtletí. Hrubý provozní zisk v období leden až březen činil 51,3 milionu eur, oznámila včera firma.

Společnost v minulém roce nezveřejnila čtvrtletní výsledky hospodaření, v prvním pololetí však měla provozní ztrátu 48,6 milionu eur. Čistý zisk společnosti činil v letošním prvním čtvrtletí 4,4 milionu eur, zatímco v prvním pololetí minulého roku byla firma ve ztrátě 257,2 milionu eur. Obrat se v prvním čtvrtletí snížil na 592 milionů eur z 627,6 milionu v období leden až březen 2001.

Tržby divize obranné techniky se zvýšily o 14,1 procenta, firmě se však nepodařilo vyvážit pokles obratu telekomunikační divize o 14,9 procenta. Během prvního čtvrtletí Sagem prodala 1,17 milionu mobilních telefonů a stále doufá, že do konce roku prodá sedm milionů mobilů. Ve druhém kvartálu firma počítá s mezičtvrtletním růstem tržeb o deset procent.

Sagem je významným evropským výrobcem mobilních telefonů, které kompletuje také v Česku. Společnost Sagem ČR, dceřiná společnost francouzského koncernu, začátkem minulého roku zkolaudovala závod na výrobu mobilních telefonů v Kladně. Kapacita závodu má podle projektové dokumentace činit 16 000 mobilních přístrojů denně, což je zhruba 3,5 milionu kusů ročně.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Berte telefon jako kreditní kartu, radil odborník v Rozstřelu o podvodném volání

Redaktor Mobil.iDNES.cz Jan Matura (vlevo) a mluvčí Českého telekomunikačního...

V posledních dnech se opět ozvali podvodníci, kteří se snaží vydělat na snadné záměně telefonních čísel. Prozvoní vás z...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz