Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: České radiokomunikace letos nevyplatí dividendy...

aktualizováno 
... z více než miliardového loňského zisku, rozhodli včera akcionáři; zisk největší polské telekomunikační společnosti TPSA klesl v prvním čtvrtletí na 30 milionů dolarů, což je zhruba šestina zisku za srovnatelné období loni; naopak maďarský Matáv zvýšil za stejnou dobu čistý zisk o polovinu na téměř 74 miliony dolarů; ČRa chtějí ušetřit na daních tím, že z Contactelu, s.r.o. udělají akciovou společnost.
PRAHA/PODĚBRADY - Akcionáři Českých radiokomunikací včera rozhodli, že firma nevyplatí z loňského zisku 1,2 miliardy korun dividendy. Firma pouze převede 7,5 milionů korun do sociálního fondu a zbytek zůstane nerozdělen.

Podle předsedy představenstva Torbena Holma firma letos zvažuje kapitálové výdaje, jejichž cílem je zvýšení výnosů. ČRa by letos měly investovat 825 milionů korun a propustit mezi 400 a 500 pracovníky, tedy zhruba třetinu z celkového počtu 1197 na konci roku.

Radiokomunikace rovněž plánují přeměnu dceřiné firmy Contactel, ve které drží spolu s druhým vlastníkem TDC po 50 procentech, ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Firma však nejdříve musí vyřešit problém se záporným jměním. Podle Holma to ČRa umožní větší flexibilitu v daňové oblasti.

ČRa v loňském hospodaření započítaly opravnou položku 1,27 miliardy Kč za své investice v Contactelu. O tuto sumu jim klesl zisk na 1,2 miliardy korun. Opravná položka obsahuje i nesplacenou část půjčky Contactelu ve výši 330 milionů Kč, kterou by měly ČRa kapitalizovat. Kvůli vysoce ztrátovému hospodaření firmy se podle neoficiálních zpráv čekají změny v jejím vedení.

Vedení ČRa potvrdilo, že nehodlá prodávat 39,2 procenta akcií v mobilním operátoru RadioMobil. Podle Holma ale prodej v budoucnu není vyloučen. Odborníci očekávají, že podíl koupí majoritní vlastník, Deutsche Telekom. Ten se však vyčerpal nákupem licencí na mobilní sítě 3. generace (UMTS).

Představenstvo a dozorčí rada více než dvě hodiny odpovídaly na žádosti o vysvětlení některých kroků firmy od minoritních akcionářů v čele se společností Netla Management, za kterou stojí bývalý šéf Motoinvestu Pavel Tykač. Akcionáři mimo jiné žádali vysvětlení záměru radiokomunikací s dceřinou firmou RadioMobil a důvodů nízkého ocenění podílu v mobilním operátoru na 5,1 miliardy Kč, což je zhruba třetina odhadů ekonomů.

Valná hromada včera rovněž schválila převod jmění servisních dceřiných společností Softlink, Datalink a Softlink-M na mateřskou firmu České radiokomunikace. ČRa letos očekávají pokles výnosů podle mezinárodního účetnictví z 2,45 miliardy na 2,34 miliardy korun a propad do provozní ztráty 260 milionů korun proti loňskému provoznímu zisku 30 milionů. "V roce 2003 máme za cíl návrat k ziskovosti společnosti," dodal Holm.

Firma je od loňského podzimu majoritně vlastněná konsorciem Deutsche Bank a TDC pod názvem Bivideon, které vlastní 71,9 procent akcií.

VARŠAVA - Zisk dominantní polské telekomunikační skupiny TPSA se v prvním čtvrtletí kvůli stagnaci příjmů z pevných linek výrazně snížil. Čistý zisk klesl na 121 milionů zlotých (30 milionů USD) ze 745 milionů ve stejném období loni, uvedla včera společnost.

Výsledek největšího východoevropského telefonního operátora byl pod odhady analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters čekali zisk 231 milionů zlotých. Tržby společnosti, kterou ovládá skupina France Télécom, stouply v souladu s očekáváním o 4,3 procenta na 4,38 miliardy zlotých.

Pomalý růst tržeb podle pozorovatelů dokládá slabý růst hlavní divize provozování pevných linek. Na provozní úrovni se zisk TPSA podle domácích účetních norem snížil o deset procent na 840 milionů PLN.

BUDAPEŠŤ - Čistý zisk největší maďarské telekomunikační společnosti Matáv vzrostl v prvním čtvrtletí podle mezinárodních účetních standardů IAS o polovinu na 19,95 miliardy forintů (73,62 milionu dolarů) z 13,29 miliardy ve stejném období loňského roku. Oznámila to včera firma, kterou ovládá Deutsche Telekom.

Zisk tak dosáhl horní hranice očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 13 až 20 miliard forintů. Průměrný odhad činil 18,5 miliardy forintů. Na růstu zisku se podle společnosti podílela především její mobilní divize.

Celkové tržby vzrostly na 140,98 miliardy forintů z předchozích 128,55 miliardy. V oblasti mobilních telefonů se čistý zisk ztrojnásobil na 8,2 miliardy a tržby stouply o 20,4 procenta na 53 miliard forintů, zatímco u pevných linek zůstaly tržby i zisk beze změn.

Počet klientů mobilní divize Westel vzrostl meziročně o 47,2 procenta na 2,71 milionu a její tržní podíl činil 50,6 procenta, napsala agentura Reuters.

PODĚBRADY - České radiokomunikace hodlají změnit právní formu dceřiné telekomunikační firmy Contactel ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Firma však nejdříve musí vyřešit problém se záporným jměním. Na včerejší valné hromadě to uvedl předseda představenstva Torben Holm. Podle něj to ČRa umožní větší flexibilitu v daňové oblasti.

ČRa v loňském hospodaření započítaly opravnou položku 1,27 miliardy Kč za své investice v Contactelu. O tuto sumu jim klesl zisk na 1,2 miliardy korun. Opravná položka obsahuje i nesplacenou část půjčky Contactelu ve výši 330 milionů Kč, kterou by měly ČRa kapitalizovat.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...Najdete na iDNES.cz