Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: České radiokomunikace letos nevyplatí dividendy...

aktualizováno 
... z více než miliardového loňského zisku, rozhodli včera akcionáři; zisk největší polské telekomunikační společnosti TPSA klesl v prvním čtvrtletí na 30 milionů dolarů, což je zhruba šestina zisku za srovnatelné období loni; naopak maďarský Matáv zvýšil za stejnou dobu čistý zisk o polovinu na téměř 74 miliony dolarů; ČRa chtějí ušetřit na daních tím, že z Contactelu, s.r.o. udělají akciovou společnost.
PRAHA/PODĚBRADY - Akcionáři Českých radiokomunikací včera rozhodli, že firma nevyplatí z loňského zisku 1,2 miliardy korun dividendy. Firma pouze převede 7,5 milionů korun do sociálního fondu a zbytek zůstane nerozdělen.

Podle předsedy představenstva Torbena Holma firma letos zvažuje kapitálové výdaje, jejichž cílem je zvýšení výnosů. ČRa by letos měly investovat 825 milionů korun a propustit mezi 400 a 500 pracovníky, tedy zhruba třetinu z celkového počtu 1197 na konci roku.

Radiokomunikace rovněž plánují přeměnu dceřiné firmy Contactel, ve které drží spolu s druhým vlastníkem TDC po 50 procentech, ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Firma však nejdříve musí vyřešit problém se záporným jměním. Podle Holma to ČRa umožní větší flexibilitu v daňové oblasti.

ČRa v loňském hospodaření započítaly opravnou položku 1,27 miliardy Kč za své investice v Contactelu. O tuto sumu jim klesl zisk na 1,2 miliardy korun. Opravná položka obsahuje i nesplacenou část půjčky Contactelu ve výši 330 milionů Kč, kterou by měly ČRa kapitalizovat. Kvůli vysoce ztrátovému hospodaření firmy se podle neoficiálních zpráv čekají změny v jejím vedení.

Vedení ČRa potvrdilo, že nehodlá prodávat 39,2 procenta akcií v mobilním operátoru RadioMobil. Podle Holma ale prodej v budoucnu není vyloučen. Odborníci očekávají, že podíl koupí majoritní vlastník, Deutsche Telekom. Ten se však vyčerpal nákupem licencí na mobilní sítě 3. generace (UMTS).

Představenstvo a dozorčí rada více než dvě hodiny odpovídaly na žádosti o vysvětlení některých kroků firmy od minoritních akcionářů v čele se společností Netla Management, za kterou stojí bývalý šéf Motoinvestu Pavel Tykač. Akcionáři mimo jiné žádali vysvětlení záměru radiokomunikací s dceřinou firmou RadioMobil a důvodů nízkého ocenění podílu v mobilním operátoru na 5,1 miliardy Kč, což je zhruba třetina odhadů ekonomů.

Valná hromada včera rovněž schválila převod jmění servisních dceřiných společností Softlink, Datalink a Softlink-M na mateřskou firmu České radiokomunikace. ČRa letos očekávají pokles výnosů podle mezinárodního účetnictví z 2,45 miliardy na 2,34 miliardy korun a propad do provozní ztráty 260 milionů korun proti loňskému provoznímu zisku 30 milionů. "V roce 2003 máme za cíl návrat k ziskovosti společnosti," dodal Holm.

Firma je od loňského podzimu majoritně vlastněná konsorciem Deutsche Bank a TDC pod názvem Bivideon, které vlastní 71,9 procent akcií.

VARŠAVA - Zisk dominantní polské telekomunikační skupiny TPSA se v prvním čtvrtletí kvůli stagnaci příjmů z pevných linek výrazně snížil. Čistý zisk klesl na 121 milionů zlotých (30 milionů USD) ze 745 milionů ve stejném období loni, uvedla včera společnost.

Výsledek největšího východoevropského telefonního operátora byl pod odhady analytiků, kteří podle ankety agentury Reuters čekali zisk 231 milionů zlotých. Tržby společnosti, kterou ovládá skupina France Télécom, stouply v souladu s očekáváním o 4,3 procenta na 4,38 miliardy zlotých.

Pomalý růst tržeb podle pozorovatelů dokládá slabý růst hlavní divize provozování pevných linek. Na provozní úrovni se zisk TPSA podle domácích účetních norem snížil o deset procent na 840 milionů PLN.

BUDAPEŠŤ - Čistý zisk největší maďarské telekomunikační společnosti Matáv vzrostl v prvním čtvrtletí podle mezinárodních účetních standardů IAS o polovinu na 19,95 miliardy forintů (73,62 milionu dolarů) z 13,29 miliardy ve stejném období loňského roku. Oznámila to včera firma, kterou ovládá Deutsche Telekom.

Zisk tak dosáhl horní hranice očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 13 až 20 miliard forintů. Průměrný odhad činil 18,5 miliardy forintů. Na růstu zisku se podle společnosti podílela především její mobilní divize.

Celkové tržby vzrostly na 140,98 miliardy forintů z předchozích 128,55 miliardy. V oblasti mobilních telefonů se čistý zisk ztrojnásobil na 8,2 miliardy a tržby stouply o 20,4 procenta na 53 miliard forintů, zatímco u pevných linek zůstaly tržby i zisk beze změn.

Počet klientů mobilní divize Westel vzrostl meziročně o 47,2 procenta na 2,71 milionu a její tržní podíl činil 50,6 procenta, napsala agentura Reuters.

PODĚBRADY - České radiokomunikace hodlají změnit právní formu dceřiné telekomunikační firmy Contactel ze společnosti s ručením omezeným na akciovou společnost. Firma však nejdříve musí vyřešit problém se záporným jměním. Na včerejší valné hromadě to uvedl předseda představenstva Torben Holm. Podle něj to ČRa umožní větší flexibilitu v daňové oblasti.

ČRa v loňském hospodaření započítaly opravnou položku 1,27 miliardy Kč za své investice v Contactelu. O tuto sumu jim klesl zisk na 1,2 miliardy korun. Opravná položka obsahuje i nesplacenou část půjčky Contactelu ve výši 330 milionů Kč, kterou by měly ČRa kapitalizovat.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Čeští rodiče jsou pro plošný zákaz mobilů ve školách, ukazuje průzkum

Ilustrační snímek

Většina českých rodičů by uvítala plošný zákaz používání mobilů ve školách. Rozptylují prý od výuky, jsou zneužitelné...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz