Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Česká vláda neplní své internetové závazky...

aktualizováno 
... uvádí prohlášení Českého fóra pro informační společnost; američtí mobilní operátoři Verizon Wireless a Sprint dohromady propustí na 4000 lidí; Italové chtějí letos do telekomunikací investovat téměř bilion korun, což dává šanci i českým exportním firmám; hi-tech obecní úřad v jihočeské Křemži komunikuje s lidmi pomocí SMS a e-mailu.

PRAHA - ČR neplní závazek podstatného snížení cen za přístup na internet do konce roku 2002, ke kterému se zavázala v rámci iniciativy kandidátů EU eEurope+. Podle Českého fóra pro informační společnost (ČFIS), což je orgán rady vlády pro státní informační politiku, tak roste disproporce mezi závazky ČR v oblasti podpory internetu a reálnou situací, s následným zaostáváním ČR v v této oblasti.

Podle předsedy fóra Jiřího Benedikta je kritický zejména přístup nejširších vrstev obyvatelstva k internetu a skrze něj k celému spektru dalších služeb a možností. Evropská unie považuje cenově dostupný přístup k světové počítačové síti již za právo občanů a jeho zajištění proto požaduje jak po členských zemích, tak po kandidátech na vstup do EU, dodal.

Ceny Českého Telecomu za telefonní přístup k internetu pro rok 2002 přitom podle Benedikta neklesly, ale naopak se ještě dále zvýšily. Jestliže v roce 2001 stála hodina připojení mimo špičku 15,60 Kč, nyní stojí v nejpoužívanějším tarifu Standard 18 Kč, či 17 Kč ve speciálním cenovém programu Home Internet. "Nejširší veřejnost je přitom pro potřeby komutovaného připojování k internetu zcela odkázána na služby Českého Telecomu a ani druhý rok po deklarované liberalizaci českého telekomunikačního trhu nemá možnost volby," uvedl.

Zákazníci Telecomu navíc nemohou odebírat právě takové objemy jeho služeb, jaké skutečně potřebují. Formou zvýšeného měsíčního paušálu, zahrnující volný kredit, jsou nuceni dopředu zaplatit za určitý minimální objem služeb, bez ohledu na to, zda je skutečně využijí či nikoli, dodal Benedikt.

Příčiny zaostávání ČR v rozvoji internetu vidí ČFIS zejména v chybně aplikované strategii rozvoje telekomunikačního trhu. Místo toho, aby vedení státu posilovalo reálnou konkurenci na telekomunikačním trhu, soustřeďuje se na zvyšování hodnoty svého podílu v Českém Telecomu před jeho privatizací.

FILADELFIE - Americké telekomunikační společnosti Verizon Wireless a Sprint PCS Group, které jsou předními mobilními operátory v USA, propustí celkem 4000 zaměstnanců. Firmy to oznámily o víkendu. Reagují tak na zpomalení růstu počtu nových klientů.

Firma Verizon Wireless, která je společným podnikem americké Verizon Communications a britského mobilního gigantu Vodafone, se rozloučí s 1000 zaměstnanci, tedy se zhruba dvěma procenty své celkové pracovní síly. Propouštění se bude podle společnosti, jež je největším mobilní operátorem v USA, týkat administrativních pracovníků a nedotkne se zaměstnanců, kteří poskytují přímé služby zákazníkům.

Společnost Sprint propustí 3000 zaměstnanců, tedy zhruba devět procent své celkové pracovní síly. Firma začátkem měsíce oznámila, že letos získá pouze tři miliony nových zákazníků ve srovnání s předchozí prognózou 3,6 až 3,7 milionu klientů. Počet zákazníků firmy, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, na konci loňského roku přesáhl 15 milionů.

Akcie společnosti Sprint klesly v pátek na newyorské burze o 93 centů, tedy 9,12 procenta, na 13,3 dolaru, zatímco index severoamerických telekomunikačních firem oslabil o 1,9 procenta na své čtyřleté minimum, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Velkou šancí pro zvýšení exportu českých firem do Itálie jsou plánované investice italských telekomunikačních společností do budování sítí za bezmála 31 miliard eur (skoro bilion korun). ČR vykazuje s Itálií dlouhodobě vysoký deficit zahraničního obchodu, který loni přesáhl 21 miliard korun. "K tomu, aby na italském trhu uspěly, ale musejí být dobře připraveny na podmínky tohoto vyspělého trhu," řekla vládní agentura Czechtrade.

"Podstatné je umět svůj výrobek prezentovat, tedy mít kvalitní marketingové aktivity i v zahraničí, a umět včas reagovat na případný zájem či speciální požadavky," zdůraznil Czechtrade. Největší část investic v Itálii připadne podle agentury na sítě UMTS, GSM a GPRS a na optická vlákna. Významné budou také investice do budování sítě umožňující digitální televizní vysílání.

ČR vyvezla loni telekomunikační zařízení a příslušenství za více než 23 miliard korun, což byl skoro dvojnásobek proti roku 2000. Hlavními odbytišti byly Belgie (9,3 miliardy Kč), Německo (3,5 miliardy Kč), Francie (3,1 miliardy Kč), Británie (1,5 miliardy Kč) a přes miliardovou hranici se ještě dostaly USA (1,2 miliardy Kč).

KŘEMŽE - Hlášení obecního rozhlasu v Křemži na Českokrumlovsku již běžně doplňují textové zprávy (sms) zasílané do mobilních telefonů a počítačů. Cílem je, aby většina z našich 2500 obyvatel byla včas informována o dění v obci, řekl v pátek tajemník obecního úřadu Jan Linha. K obci patří i devět sousedních osad.

"Obecní rozhlas zůstal zachován. Řada lidí však nebývá v době jeho hlášení doma, protože třeba denně dojíždějí do zaměstnání či nakrátko opustí bydliště z jiných důvodů. Současně s textovými zprávami pro asi stovku držitelů mobilních telefonů odesíláme také e-maily vlastníkům počítačů," uvedl Linha.

Opatření podle něj neznamená žádné další náklady, protože obec platí za provoz internetu paušální poplatek. "Náš počítačový doplněk hlášení obecního rozhlasu má velmi kladný ohlas nejen v obci, ale i mimo ni. Již nás kontaktovali pracovníci řady obecních obecních úřadů s dotazy, jak prý to vlastně děláme," dodal tajemník.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Najdete na iDNES.cz