Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Česká vláda neplní své internetové závazky...

aktualizováno 
... uvádí prohlášení Českého fóra pro informační společnost; američtí mobilní operátoři Verizon Wireless a Sprint dohromady propustí na 4000 lidí; Italové chtějí letos do telekomunikací investovat téměř bilion korun, což dává šanci i českým exportním firmám; hi-tech obecní úřad v jihočeské Křemži komunikuje s lidmi pomocí SMS a e-mailu.

PRAHA - ČR neplní závazek podstatného snížení cen za přístup na internet do konce roku 2002, ke kterému se zavázala v rámci iniciativy kandidátů EU eEurope+. Podle Českého fóra pro informační společnost (ČFIS), což je orgán rady vlády pro státní informační politiku, tak roste disproporce mezi závazky ČR v oblasti podpory internetu a reálnou situací, s následným zaostáváním ČR v v této oblasti.

Podle předsedy fóra Jiřího Benedikta je kritický zejména přístup nejširších vrstev obyvatelstva k internetu a skrze něj k celému spektru dalších služeb a možností. Evropská unie považuje cenově dostupný přístup k světové počítačové síti již za právo občanů a jeho zajištění proto požaduje jak po členských zemích, tak po kandidátech na vstup do EU, dodal.

Ceny Českého Telecomu za telefonní přístup k internetu pro rok 2002 přitom podle Benedikta neklesly, ale naopak se ještě dále zvýšily. Jestliže v roce 2001 stála hodina připojení mimo špičku 15,60 Kč, nyní stojí v nejpoužívanějším tarifu Standard 18 Kč, či 17 Kč ve speciálním cenovém programu Home Internet. "Nejširší veřejnost je přitom pro potřeby komutovaného připojování k internetu zcela odkázána na služby Českého Telecomu a ani druhý rok po deklarované liberalizaci českého telekomunikačního trhu nemá možnost volby," uvedl.

Zákazníci Telecomu navíc nemohou odebírat právě takové objemy jeho služeb, jaké skutečně potřebují. Formou zvýšeného měsíčního paušálu, zahrnující volný kredit, jsou nuceni dopředu zaplatit za určitý minimální objem služeb, bez ohledu na to, zda je skutečně využijí či nikoli, dodal Benedikt.

Příčiny zaostávání ČR v rozvoji internetu vidí ČFIS zejména v chybně aplikované strategii rozvoje telekomunikačního trhu. Místo toho, aby vedení státu posilovalo reálnou konkurenci na telekomunikačním trhu, soustřeďuje se na zvyšování hodnoty svého podílu v Českém Telecomu před jeho privatizací.

FILADELFIE - Americké telekomunikační společnosti Verizon Wireless a Sprint PCS Group, které jsou předními mobilními operátory v USA, propustí celkem 4000 zaměstnanců. Firmy to oznámily o víkendu. Reagují tak na zpomalení růstu počtu nových klientů.

Firma Verizon Wireless, která je společným podnikem americké Verizon Communications a britského mobilního gigantu Vodafone, se rozloučí s 1000 zaměstnanci, tedy se zhruba dvěma procenty své celkové pracovní síly. Propouštění se bude podle společnosti, jež je největším mobilní operátorem v USA, týkat administrativních pracovníků a nedotkne se zaměstnanců, kteří poskytují přímé služby zákazníkům.

Společnost Sprint propustí 3000 zaměstnanců, tedy zhruba devět procent své celkové pracovní síly. Firma začátkem měsíce oznámila, že letos získá pouze tři miliony nových zákazníků ve srovnání s předchozí prognózou 3,6 až 3,7 milionu klientů. Počet zákazníků firmy, která je čtvrtým největším mobilním operátorem v USA, na konci loňského roku přesáhl 15 milionů.

Akcie společnosti Sprint klesly v pátek na newyorské burze o 93 centů, tedy 9,12 procenta, na 13,3 dolaru, zatímco index severoamerických telekomunikačních firem oslabil o 1,9 procenta na své čtyřleté minimum, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Velkou šancí pro zvýšení exportu českých firem do Itálie jsou plánované investice italských telekomunikačních společností do budování sítí za bezmála 31 miliard eur (skoro bilion korun). ČR vykazuje s Itálií dlouhodobě vysoký deficit zahraničního obchodu, který loni přesáhl 21 miliard korun. "K tomu, aby na italském trhu uspěly, ale musejí být dobře připraveny na podmínky tohoto vyspělého trhu," řekla vládní agentura Czechtrade.

"Podstatné je umět svůj výrobek prezentovat, tedy mít kvalitní marketingové aktivity i v zahraničí, a umět včas reagovat na případný zájem či speciální požadavky," zdůraznil Czechtrade. Největší část investic v Itálii připadne podle agentury na sítě UMTS, GSM a GPRS a na optická vlákna. Významné budou také investice do budování sítě umožňující digitální televizní vysílání.

ČR vyvezla loni telekomunikační zařízení a příslušenství za více než 23 miliard korun, což byl skoro dvojnásobek proti roku 2000. Hlavními odbytišti byly Belgie (9,3 miliardy Kč), Německo (3,5 miliardy Kč), Francie (3,1 miliardy Kč), Británie (1,5 miliardy Kč) a přes miliardovou hranici se ještě dostaly USA (1,2 miliardy Kč).

KŘEMŽE - Hlášení obecního rozhlasu v Křemži na Českokrumlovsku již běžně doplňují textové zprávy (sms) zasílané do mobilních telefonů a počítačů. Cílem je, aby většina z našich 2500 obyvatel byla včas informována o dění v obci, řekl v pátek tajemník obecního úřadu Jan Linha. K obci patří i devět sousedních osad.

"Obecní rozhlas zůstal zachován. Řada lidí však nebývá v době jeho hlášení doma, protože třeba denně dojíždějí do zaměstnání či nakrátko opustí bydliště z jiných důvodů. Současně s textovými zprávami pro asi stovku držitelů mobilních telefonů odesíláme také e-maily vlastníkům počítačů," uvedl Linha.

Opatření podle něj neznamená žádné další náklady, protože obec platí za provoz internetu paušální poplatek. "Náš počítačový doplněk hlášení obecního rozhlasu má velmi kladný ohlas nejen v obci, ale i mimo ni. Již nás kontaktovali pracovníci řady obecních obecních úřadů s dotazy, jak prý to vlastně děláme," dodal tajemník.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz