Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Černý den světových telekomunikací...

aktualizováno 
... odstartoval nizozemský operátor KPNQwest, která požádala o soudní ochranu před věřiteli (česky řečeno zbankrotovala); ratingová agentura Moody's snížila výhled ratingu německého giganta Deutsche Telekom ze stabilního na negativní; francouzský Alcatel oznámil, že ze své americké pobočky bude nucen propustit 450 lidí; řecká pobočka britského Vodafonu loni vydělala o 3,4 procenta méně než v roce 2000; Českému Telecomu se nelíbí rozhodnutí ČTÚ o cenách za internetové propojení; 54 procent maďarů vlastní mobilní telefon.
AMSTERDAM - Nizozemská telekomunikační firma KPNQwest podala včera žádost o soudní ochranu před věřiteli podle nizozemského zákona o bankrotu.

Krize v KPNQwest se včera prohloubila rezignací celé dozorčí rady společnosti, po níž firma vyhlásila, že bude muset zřejmě požádat o soudní ochranu před věřiteli. Odchod dozorčí rady je známkou toho, že klíčoví akcionáři KPNQwest - nizozemský telekomunikační operátor KPN a americká Qwest Communications - odmítají zadlužené firmě pomoci.

KPNQwest potřebuje k přežití novou finanční injekci a nyní bude jednat s bankami a investory o dalších možnostech. Společnost při budování evropské sítě optických kabelů pro přenos dat nahromadila čistý dluh přes dvě miliardy eur.

S akciemi KPNQwest, které letos ztratily 90 procent hodnoty, včera amsterdamská burza zastavila obchodování. Firma tento měsíc vyhlásila, že její akcie a dluhopisy skončí jako bezcenné papíry, pokud si nebude moci zajistit nové peníze.

Banky, které drží většinu majetku firmy jako zástavu, naléhají na prodej některých aktiv, to se však zatím nedaří. Vedle prodeje majetku jsou dalšími alternativami investice současných nebo nových investorů nebo restrukturalizace splátek dluhu, uvedla KPNQwest.

Firma je jedním z alternativních telefonních operátorů, kteří se dostali do problémů, když poptávka po telekomunikačních službách nesplnila přehnaná očekávání. Noví operátoři položili v minulých letech tolik kabelů, že ceny transatlantického přenosu dat se kvůli přebytku kapacit snižují každého půl roku na polovinu a jsou již nižší než ceny v rámci Evropy nebo USA. Na tento vývoj již doplatily společnosti Global Crossing, Level 3, WinStar a Global Telesystems.

LONDÝN - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service změnila výhled ratingu telekomunikační společnosti Deutsche Telekom na negativní. Doposud přitom výhled úvěrové spolehlivosti hodnotila jako stabilní, informovala včera agentura Reuters.

Ratingová agentura změnu zdůvodnila vysokým zadlužením firmy a doporučila, aby společnost začala dluhovou zátěž rychleji snižovat. Deutsche Telekom se totiž možná bude potýkat s poklesem příjmů z provozování pevných telefonních linek, což by mohlo mít pro firmu negativní dopady.

Moody's ale potvrdila rating Deutsche Telekom na stupni Baa1 a k žádné změně nesáhla ani u nizozemské odnože Deutsche Telekom Finance NV, ani u americké součásti VoiceStream Wireless. Příjmy z provozování pevných linek jsou pro Deutsche Telekom stále klíčové a Moody's se obává jejich rychlého snižování.

"To klade ještě větší důraz na potřebu změn v bilanci a restrukturalizaci, aby mohl Deutsche Telekom pokračovat v silné tvorbě hotovosti z provozování pevných linek v době, kdy je firma na cestě výrazných změn," píší ve své zprávě agenturní analytici.

Deutsche Telekom dnes prodává dluhopisy denominované v eurech a v dolarech, přičemž podle odhadů by měl prodejem získat kolem pěti miliard eur. Výtěžek z prodeje chce firma použít převážně na refinancování splatných závazků. Deutsche Telekom má dluhy kolem 67,3 miliardy eur, chtěl by je však ještě letos snížit asi na 50 miliard.

PAŘÍŽ - Francouzský výrobce telekomunikačního zařízení Alcatel propustí v divizi v USA 450 osob. Rozhodnutí je součástí opatření ke snížení nákladů, které společnost představila závěrem minulého roku. Cílem je vyrovnat se s problematickým vývojem na trhu, prohlásil mluvčí společnosti. Potvrdil tak včerejší zprávu listu Wall Street Journal Europe.

"Snížení počtu pracovních míst je v souladu s propouštěním oznámeným loni v listopadu," řekl agentuře Reuters mluvčí. Alcatel tehdy oznámil, že hodlá během dvou let v rámci snižování nákladů propustit 30 000 zaměstnanců. K tomuto kroku ho vedl pokles objednávek od telekomunikačních společností, který způsobil, že společnost se propadla do ztráty.

V prvním čtvrtletí tohoto roku se provozní ztráta Alcatelu snížila z 368 milionů na 343 milionů eur a čistá ztráta se zmírnila na 836 milionů z 1,498 miliardy eur ve stejném období loni. Tržby klesly o 32,7 procenta na 4,296 miliardy eur. Firma se hodlá vrátit k provoznímu zisku ve druhém pololetí letošního roku.

ATÉNY - Čistý zisk druhého největšího řeckého mobilního operátora Vodafone Panafon klesl ve finančním roce končícím v březnu meziročně o 3,4 procenta. Oznámila to včera firma a dodala, že pokles byl způsoben náklady na restrukturalizaci a vyšší daní.

Zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) stoupl o 10,2 procenta na 427,5 milionu eur a tržby se zvýšily o 17,2 procenta na 990 milionů eur. Společnost, která je divizí britského mobilního gigantu Vodafone Group, soupeří na řeckém trhu s firmami CosmOTE a Stet Hellas a její tržní podíl činí 36 procent, napsala agentura Reuters.

Společnost Vodafone Group, která je největším mobilním operátorem v Evropě, koncem minulého měsíce oznámila, že v prvním čtvrtletí letošního roku rozšířila klientskou základnu o 1,3 milionu osob. Na konci března tak firma měla celkem 101,1 milionu zákazníků.

PRAHA - Českému Telecomu se nelíbí poslední rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu o nových cenách propojení pro telefonický přístup na internet. Zatímco alternativní operátoři pokládají verdikt ČTÚ za krok k rozvoji internetu v České republice, Telecom ho považuje za pravý opak s tím, že jde proti zájmu uživatelů. Firma nyní analyzuje dopady rozhodnutí, řekl mluvčí firmy Vladan Crha.

ČTÚ v úterý rozhodl, že operátor, přes kterého se zákazníci připojují k internetu, bude firmám, v jejichž sítích je umístěn přístupový bod, platit maximálně 47 haléřů za minutu v době silného provozu a při slabém provozu 17 haléřů. Dosud měl Telecom operátorům platit 34 haléřů ve špičce, 16 haléřů od 17:00 do 19:00 hodin a osm haléřů v noci.

V současné době nabízí Telecom podle Crhy několik zvýhodněných balíčků pro připojení k internetu, kde cena pro koncové zákazníky začíná již zhruba na 15 haléřích za minutu, tedy pod cenou, kterou by měla firma platit. "Přístup ČTÚ je odlišný od trendů, které jsou běžné v zemích EU," uvedl Crha.

Operátoři proti loňskému rozhodnutí protestovali zejména proto, že jako základ pro výpočet byly použity fiktivní ceny, kterých by bylo možné dosáhnout pouze v případě nekonečné délky připojení k internetu. I nadále však podle nich trvá nespravedlnost spočívající v tom, že předmětem výše uvedeného rozdělení výnosů je pouze relativně malá část internetového provozu, který generují alternativní provozovatelé.

BUDAPEŠŤ - Podíl mobilních telefonů na počtu obyvatel v Maďarsku stoupl v dubnu na 54,3 procenta z březnových 52,6 procenta a ze 34,9 procenta loni v dubnu. Oznámil to včera maďarský telekomunikační úřad HIF.

Počet aktivních uživatelů dosáhl na konci dubna 5,529 milionu. Před rokem bylo v Maďarsku 3,561 milionu aktivních mobilů. Pozici vůdce trhu si udržuje v Maďarsku operátor Westel, který je dceřinou firmou dominantní telekomunikační společnosti Matáv. Westel ovládá 50,8 procenta trhu, proti loňským dubnovým 53,5 procenta však ztratil.

Podíl maďarské dvojky Pannon GSM, vlastněné norským Telenorem, rovněž klesl o 1,2 procentního bodu na 38,5 procenta. Maďarská pobočka britské Vodafone zvýšila svůj podíl na 10,6 procenta z loňských 6,8 procenta.

Operátoři předpokládají, že penetrace mobilních telefonů v Maďarsku se do dvou let zvýší na 70 až 75 procent, tedy na nynější úroveň České republiky. V Česku se letos počítá se zvýšením nad 80 procent.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz