TELeKONOM: Ceny propojení telekomunikačních sítí by mohly klesnout až o téměř 60 procent...

...protože operátoři by si navzájem mohli účtovat až o dvě třetiny méně než dosud, tvrdí alternativní operátoři; prodej mobilů loni poprvé v historii poklesl; finská Nokia získala v Německu kontrakt na 4,5 miliardy korun; Aliatel loni prodělal téměř půl miliardy korun; Deutsche Telekom si rozmyslel svůj záměr představit svou mobilní divizi na burze.
PRAHA - Ceny propojení telekomunikačních sítí by mohly klesnout až o téměř 60 procent, pokud by Český telekomunikační úřad při použití nové metodiky vycházel z údajů dodaných Asociací provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS). Od cen propojení se pak odvíjejí i ceny pro koncové zákazníky. S propočty však nesouhlasí Český Telecom, uvedla asociace.

Podle výpočtu, který asociace předala ČTÚ, by cena za propojení místního hovoru ve špičce klesla ze současných 66 haléřů na 28 haléřů za minutu. Mimo špičku jsou ceny poloviční. Český Telecom se sice na sestavování nové metodiky výpočtu cen podle dlouhodobých průměrných přírůstkových nákladů LRAIC podílel, ale odmítl dodat vstupní data, která považuje za obchodní tajemství. Potřebné údaje má firma sdělit ČTÚ až do poloviny května. Proto se úřad rozhodl stanovit letošní ceny propojení podle staré metody historických nákladů. Ta však počítá s veškerými náklady na budování sítě dominantního Českého Telecomu, a proto z ní vycházejí i vyšší hodnoty.

Stanovení propojovacích cen je nutné pro volání mezi sítěmi jednotlivých telekomunikačních operátorů. Operátor, z jehož sítě hovor začne, pak platí z vybraného hovorného propojovací poplatek firmě, v jejíž síti hovor skončí.

LONDÝN - Prodej mobilních telefonů v celém světě se v minulém roce snížil o 3,2 procenta na 399,6 milionu kusů. Jde přitom o vůbec první pokles prodeje za dobu, co se tyto údaje sledují, přičemž své pozice si dále upevnila finská Nokia, uvedla výzkumná organizace Gartner Dataquest.

Vývoj v roce 2001 tak znamená zásadní obrat proti předchozím rokům, kdy bylo odvětví ve fázi silného růstu. V letech 1996 až 2000 činil průměrný růst prodeje mobilních telefonů 60 procent, v loňském poklesu se však odráží nasycenost trhu v Evropě a také odstranění subvencí, které poskytovali operátoři.

Analytik společnosti Gartner Bryan Prohm ale upozorňuje také na to, že v poklesu prodeje se odráží rozkvět bazarového prodeje mobilních přístrojů, a to hlavně v chudších zemích. Prodeji však podle něj škodí také existence šedého dovozu. K němu dochází za situace, kdy se předzásobení distributoři snaží za každou cenu zbavit zásob vytvořených ještě v roce 2000.

Částečnou vinu na klesajícím prodeji ale nesou i samotní výrobci mobilních telefonů či provozovatelé služeb, kteří nebyli schopni uvést na trh takové novinky, které by spotřebitele přesvědčily k nákupu nového přístroje. Obecně jsou ale znát i problémy světové ekonomiky, která je už delší dobu v útlumu.

Spotřebitelé se přitom některým novým službám vyhýbají, což se týká hlavně služby GPRS. Ta nabízí o něco rychlejší přístup k mobilnímu internetu než klasická síť a všeobecně je považována za přestupní stanici k rozjezdu služeb třetí generace. Spotřebitelé ale zatím nejsou o výhodách GPRS plně přesvědčeni.

Ztracené pozice přitom loni získal finský výrobce Nokia, kterému se začátkem roku příliš nevedlo. Jen v posledním čtvrtletí firma dokázala upevnit pozici na trhu na 36,9 procenta, zatímco ještě ve třetím čtvrtletí její podíl činil 33,4 procenta.

V průměru za celý uplynulý rok měla Nokia podíl na světovém trhu 35 procent, zatímco v roce 2000 to bylo 30,6 procenta. Na druhém místě se udržela americká Motorola, která zastavila propad ve čtvrtém čtvrtletí a za celý rok měla podíl na trhu 14,8 proti 14,6 procenta v roce 2000. Ke změně došlo na třetím místě, které obsadila společnost Siemens, zatímco na čtvrtém místě se ocitl jihokorejský Samsung. Nejdramatičtější pokles tudíž postihl švédskou firmu Ericsson, která se ocitla až na pátém místě. Její podíl na trhu klesl na pouhých 5,5 z předloňských deseti procent.

HELSINKY - Finský výrobce telekomunikačního zařízení Nokia, která je největší světový producent mobilních telefonů, získala kontrakt v hodnotě 150 milionů eur na dodávky sítí třetí generace pro německého operátora E-Plus. Uvedla to agentura Reuters.

Společnost E-Plus je kontrolována nizozemskou společností KPN. "Nokia bude výhradním dodavatelem sítí třetí generace 3G pro E-Plus a hlavním dodavatelem sítě pro rádiový přístup," uvedla Nokia s tím, že dodávky začnou okamžitě. Transakce s německou E-Plus rozšíří téměř desetiletou spolupráci s touto firmou. Nokia již společnosti poskytla standard GSM (Global System for Mobile Communication), uvedla agentura Reuters.

PRAHA - Telekomunikační firma Aliatel v loňském roce prohloubila ztrátu z předchozích 355 milionů korun na 495 milionů Kč. Tržby naopak vzrostly o 93 procent na 1,22 miliardy korun. Provozní ztráta EBITDA poklesla ze 113 milionů na 43 milionů Kč, sdělila včera firma v tiskové zprávě. Firma loni hospodařila bez cizích zdrojů.

Zatímco v roce 2000 tvořily tržby za datové služby 99 procent a tržby z hlasových a internetových služeb jedno procento, v roce 2001 vzrostl podíl tržeb z hlasových služeb na pětinu, datové služby tvořily 78 procent a internetové služby dvě procenta.

Loni navýšili akcionáři základní kapitál společnosti o téměř 1,5 miliardy Kč na 2,8 miliardy. V letech 2002 až 2008 pokryje firma potřebnou celkovou částku cizích zdrojů 3,3 miliardy Kč z větší části emisí dluhopisů, zbytek pak úvěrem 1,32 miliardy Kč. Smlouvu o úvěru společnost uzavřela s Commerzbank AG. Hlavním manažerem emise šestiletých obchodovatelných dluhopisů s pohyblivou úrokovou sazbou je CONSEQ Finance a administrátorem ČSOB.

Na konci roku 2001 měl Aliatel 366 zaměstnanců proti 262 pracovníkům v roce 2000. Největším vlastníkem je se 40 procenty německá RWE. Zbytek vlastní šest tuzemských elektrorozvodných firem.

HANNOVER - Německá telekomunikační společnost Deutsche Telekom zatím neuvede na veřejné trhy akcie své mobilní divize T-Mobile, protože současné podmínky a nálada na trzích nejsou pro takový krok příznivé. Prohlásil to výkonný ředitel Ron Sommer; česky jeho výrok znamená, že dnes o akcie firmy nikdo nestojí.

"Ze současného pohledu bude nezbytné, aby se prostředí na akciových trzích výrazně zlepšilo, pokud se má vůbec primární emise T-Mobile konat. Akcie T-Mobile na trh určitě neuvedeme pod jejich skutečnou hodnotou," řekl Sommer před zahájením veletrhu informačních technologií CeBIT.

Deutsche Telekom je podle Sommera odhodlán pokračovat ve snižování dluhové zátěže i v letošním roce. Koncem prosince měla firma dluhy 62,1 miliardy eur, do konce tohoto roku má ale v úmyslu celkové zadlužení snížit pod 50 miliard. "Například ve srovnání s předchozím rokem výrazně urychlíme prodej nemovitého majetku," naznačil Sommer.

Deutsche Telekom v únoru utrpěl vážnou ránu, když německý antimonopolní úřad zablokoval jeho plán prodat americké firmě Liberty Media aktivity v oblasti poskytování kabelových služeb. "To rozhodnutí musíme samozřejmě akceptovat a už jsme také začali pracovat na alternativním řešení," řekl Sommer.