Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Burza tuší tunel v Českých radiokomunikacích...

aktualizováno 
... a začne vyšetřovat podezřelé přesuny majetku ve firmě; finanční pomoc postiženým dětem bude moci putovat i z mobilů; americká firma BellSouth prodá svůj podíl v nizozemském operátorovi KPN; další americký operátor Alltel koupí svého rivala CenturyTel.
PRAHA - Komise pro cenné papíry se začala zabývat plány na snížení základního kapitálu a rozprodej majetku v Českých radiokomunikacích. Komise si není jistá, zda zejména přesuny majetku dovolují domácí zákony, uvedl na včerejším semináři pořádaném agenturou Čekia Petr Čech z Komise pro cenné papíry. Podle jeho slov komise zveřejní stanovisko před datem konání valné hromady Českých radiokomunikací 8. dubna.

"Je třeba právně posoudit přesuny majetku. Sledujeme, jestli je to vůbec možné. Je to precedens, který se ještě nikdy nestal," uvedl nikoli nelogicky Čech. Pozvánka na valnou hromadu Čra zveřejněná v pátek například uvádí, že hromada bude rozhodovat o prodeji podílů v dceřiných společnostech RadioMobil a Contactel a prodeji hlavní obchodní činnosti Čra. Akcionáři za hodnotu 99 Kč z každé 100korunové akcie po snížení jmění získají akcie dceřiné společnosti České radiokomunikace Limited se sídlem na Kajmanských ostrovech. Na tu mají Čra převést svůj podíl 39,2 procenta v mobilním operátoru RadioMobil, který pak hodlají prodat.

Zveřejněné záměry vystrašily investory a akcie Čra během tří dnů ztratily 16,8 procenta na dnešních 349,5 koruny. "Blížící se valná hromada Českých radiokomunikací a spekulace investorů na změny a jejich dopady na tuto emisi jsou stále dominantním faktorem dalšího prudkého poklesu," uvedl Tomáš Sedláček z makléřské firmy Patria Finance.

PRAHA - Na konto veřejné sbírky Pomozte dětem, symbolizované žlutým kuřetem s červenobílým záchranným kruhem, bude možné od 20. března přispět prostřednictvím mobilního telefonu. Stačí odeslat operátorovi SMS zprávu s textem NAD KURE. Za každé zavolání operátor odešle na účet konta ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí deset korun. Sdělila to Nadace rozvoje občanské společnosti, která spolu s Českou televizí sbírku pořádá.

V síti Eurotel je třeba, aby dárce poslal SMS na číslo 999600 a v síti Paegas na číslo 4616. Volající zaplatí poplatek za zprávu a deset korun. Uživatelé sítě Oskar by měli zvolit číslo 3355 a jejich účet se zvýší o 12 korun za poskytnutou službu a o poukázaných deset korun.

Desetikorunové příspěvky bude možné prostřednictvím mobilu poukazovat do 30. dubna. Na sbírkové konto Pomozte dětem 666999666/0300 lze přispívat celoročně prostřednictvím poštovních poukázek nebo bankovním převodem. Sbírka se koná již čtyři roky a každoročně vrcholí na Velikonoční pondělí, kdy ČT 1 vysílá zábavný pořad, v jehož průběhu telefonují diváci a oznamují, jakou částku na konto pošlou. Dosud organizátoři rozdělili mezi neziskové organizace, které trvale pomáhají dětem a mládeži, 21 milionů korun.

ATLANTA (Georgia, USA) - Americká telekomunikační společnost BellSouth Corp prodá svůj celý podíl v nizozemské firmě KPN Telecom NV. Firma tak včera potvrdila zprávy médií, že BellSouth prodá celých 9,42 procenta, jež v KPN drží. Jde o 234,7 milionu akcií nizozemské KPN. Výsledkem prodeje má být zdaněný příjem zhruba 850 milionů dolarů. Firma jej započte do prvního čtvrtletí tohoto roku.

BellSouth bližší informace o ceně transakce neposkytl. Podle zdrojů blízkých jednání by cena měla přesahovat 1,2 miliardy eur, po přepočtu 1,06 miliardy dolarů. UBS Warburg, jež koupila 234,7 miliónu akcií KPN po 5,25 eur, měla dokončit transakci dnes odpoledne, sdělily odvětvové zdroje agentuře Reuters.

V tuzemsku je KPN spolu se Swisscomem součástí konsorcia TelSource, jež drží 27 procent Českého Telecomu. Ty ale prodává společně se státem, který privatizuje 51,1 procenta akcií firmy. Stát se o společném postupu s konsorciem TelSource dohodl loni na jaře.

LITTLE ROCK (Arkansas, USA) - Americký telefonní operátor Alltel Corp koupí bezdrátové telekomunikační služby svého rivala CenturyTel Inc za 1,65 miliardy dolarů. Alltel tak, přinejmenším dočasně, ukončil snahy koupit celou firmu, uvedl v dnešní zprávě.

Alltel zaplatí za mobilní divizi CenturyTelu v hotovosti. Své bezdrátové aktivity na americkém venkově tak rozšíří o 700 tisíc nových uživatelů. Alltel přitom připraví CenturyTel o aktiva, jež se snažil prodat od loňského léta.

Očekává se, že firmy transakci uskuteční ve třetím čtvrtletí roku. CenturyTelu by měla přinést zisk tři centy na akcii. S příjmem 1,3 miliardy po zdanění hodlá CenturyTel částečně splatit chystanou koupi aktiv za 2,16 miliardy dolarů od společnosti Verizon. Ta by se měla uskutečnit také ve třetím čtvrtletí.

Alltel očekává, že mu koupě části CenturyTelu letošní zisk mírně sníží. Koupí bezdrátových služeb od CenturyTelu ale získá nové klienty v amerických státech Arkansas, Louisiana, Michigan, Mississippi, Texas a Wisconsin. Součástí dohody je i podmínka, že se Alltel nebude rok o zbytek CenturyTelu ucházet.

Alltel se před sedmi měsíci ucházel o společnost Monroe z Louisiany, za kterou nabízel 5,9 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, připomíná agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Nové Apple Watch budou mít větší displej a podrobnější sledování zdraví

Apple Watch Series 3 je možné koupit i ve verzí s LTE modemem

Letos Apple představí už čtvrtou generaci svých hodinek. Series 4, jak se bude nová verze jmenovat, má přijít na trh...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...Najdete na iDNES.cz