Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Burza tuší tunel v Českých radiokomunikacích...

aktualizováno 
... a začne vyšetřovat podezřelé přesuny majetku ve firmě; finanční pomoc postiženým dětem bude moci putovat i z mobilů; americká firma BellSouth prodá svůj podíl v nizozemském operátorovi KPN; další americký operátor Alltel koupí svého rivala CenturyTel.
PRAHA - Komise pro cenné papíry se začala zabývat plány na snížení základního kapitálu a rozprodej majetku v Českých radiokomunikacích. Komise si není jistá, zda zejména přesuny majetku dovolují domácí zákony, uvedl na včerejším semináři pořádaném agenturou Čekia Petr Čech z Komise pro cenné papíry. Podle jeho slov komise zveřejní stanovisko před datem konání valné hromady Českých radiokomunikací 8. dubna.

"Je třeba právně posoudit přesuny majetku. Sledujeme, jestli je to vůbec možné. Je to precedens, který se ještě nikdy nestal," uvedl nikoli nelogicky Čech. Pozvánka na valnou hromadu Čra zveřejněná v pátek například uvádí, že hromada bude rozhodovat o prodeji podílů v dceřiných společnostech RadioMobil a Contactel a prodeji hlavní obchodní činnosti Čra. Akcionáři za hodnotu 99 Kč z každé 100korunové akcie po snížení jmění získají akcie dceřiné společnosti České radiokomunikace Limited se sídlem na Kajmanských ostrovech. Na tu mají Čra převést svůj podíl 39,2 procenta v mobilním operátoru RadioMobil, který pak hodlají prodat.

Zveřejněné záměry vystrašily investory a akcie Čra během tří dnů ztratily 16,8 procenta na dnešních 349,5 koruny. "Blížící se valná hromada Českých radiokomunikací a spekulace investorů na změny a jejich dopady na tuto emisi jsou stále dominantním faktorem dalšího prudkého poklesu," uvedl Tomáš Sedláček z makléřské firmy Patria Finance.

PRAHA - Na konto veřejné sbírky Pomozte dětem, symbolizované žlutým kuřetem s červenobílým záchranným kruhem, bude možné od 20. března přispět prostřednictvím mobilního telefonu. Stačí odeslat operátorovi SMS zprávu s textem NAD KURE. Za každé zavolání operátor odešle na účet konta ve prospěch ohrožených a znevýhodněných dětí deset korun. Sdělila to Nadace rozvoje občanské společnosti, která spolu s Českou televizí sbírku pořádá.

V síti Eurotel je třeba, aby dárce poslal SMS na číslo 999600 a v síti Paegas na číslo 4616. Volající zaplatí poplatek za zprávu a deset korun. Uživatelé sítě Oskar by měli zvolit číslo 3355 a jejich účet se zvýší o 12 korun za poskytnutou službu a o poukázaných deset korun.

Desetikorunové příspěvky bude možné prostřednictvím mobilu poukazovat do 30. dubna. Na sbírkové konto Pomozte dětem 666999666/0300 lze přispívat celoročně prostřednictvím poštovních poukázek nebo bankovním převodem. Sbírka se koná již čtyři roky a každoročně vrcholí na Velikonoční pondělí, kdy ČT 1 vysílá zábavný pořad, v jehož průběhu telefonují diváci a oznamují, jakou částku na konto pošlou. Dosud organizátoři rozdělili mezi neziskové organizace, které trvale pomáhají dětem a mládeži, 21 milionů korun.

ATLANTA (Georgia, USA) - Americká telekomunikační společnost BellSouth Corp prodá svůj celý podíl v nizozemské firmě KPN Telecom NV. Firma tak včera potvrdila zprávy médií, že BellSouth prodá celých 9,42 procenta, jež v KPN drží. Jde o 234,7 milionu akcií nizozemské KPN. Výsledkem prodeje má být zdaněný příjem zhruba 850 milionů dolarů. Firma jej započte do prvního čtvrtletí tohoto roku.

BellSouth bližší informace o ceně transakce neposkytl. Podle zdrojů blízkých jednání by cena měla přesahovat 1,2 miliardy eur, po přepočtu 1,06 miliardy dolarů. UBS Warburg, jež koupila 234,7 miliónu akcií KPN po 5,25 eur, měla dokončit transakci dnes odpoledne, sdělily odvětvové zdroje agentuře Reuters.

V tuzemsku je KPN spolu se Swisscomem součástí konsorcia TelSource, jež drží 27 procent Českého Telecomu. Ty ale prodává společně se státem, který privatizuje 51,1 procenta akcií firmy. Stát se o společném postupu s konsorciem TelSource dohodl loni na jaře.

LITTLE ROCK (Arkansas, USA) - Americký telefonní operátor Alltel Corp koupí bezdrátové telekomunikační služby svého rivala CenturyTel Inc za 1,65 miliardy dolarů. Alltel tak, přinejmenším dočasně, ukončil snahy koupit celou firmu, uvedl v dnešní zprávě.

Alltel zaplatí za mobilní divizi CenturyTelu v hotovosti. Své bezdrátové aktivity na americkém venkově tak rozšíří o 700 tisíc nových uživatelů. Alltel přitom připraví CenturyTel o aktiva, jež se snažil prodat od loňského léta.

Očekává se, že firmy transakci uskuteční ve třetím čtvrtletí roku. CenturyTelu by měla přinést zisk tři centy na akcii. S příjmem 1,3 miliardy po zdanění hodlá CenturyTel částečně splatit chystanou koupi aktiv za 2,16 miliardy dolarů od společnosti Verizon. Ta by se měla uskutečnit také ve třetím čtvrtletí.

Alltel očekává, že mu koupě části CenturyTelu letošní zisk mírně sníží. Koupí bezdrátových služeb od CenturyTelu ale získá nové klienty v amerických státech Arkansas, Louisiana, Michigan, Mississippi, Texas a Wisconsin. Součástí dohody je i podmínka, že se Alltel nebude rok o zbytek CenturyTelu ucházet.

Alltel se před sedmi měsíci ucházel o společnost Monroe z Louisiany, za kterou nabízel 5,9 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, připomíná agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Najdete na iDNES.cz