Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Banky se perou o úvěr na Eurotel...

aktualizováno 
... Microsoft nechce nechat AOL Time Warner přepustit post jedničky na americkém kabelovém trhu; italská vláda vítá osud Telecomu Italia; všechny telekomunikace ztrácejí, tvrdí The Financial Times.

PRAHA - O účast na financování nákupu 49 procent Eurotelu, které chce získat Český Telecom, již projevilo zájem několik bank. Telecom však způsob financování celé transakce ještě definuje, řekl včera generální ředitel firmy Přemysl Klíma.

Telecom uzavřel s konsorciem firem Verizon Communications a AT&T Wireless předběžnou nezávaznou dohodu o odkoupení devětačtyřicetiprocentního podílu v největším českém mobilním operátorovi Eurotel Praha. Výše kontraktu je stanovena na 1,475 miliardy USD, splatných v hotovosti po podepsání smlouvy. Podle Klímy šlo o dlouhodobý záměr. "V současné době nazrály po dmínky pro realizaci dohody. Chápeme ji jako vyústění dosavadní vynikající spolupráce s našimi zahraničními partnery," uvedl Klíma.

Ani jedna ze stran nemá podle Klímy zájem jednání protahovat. Jak dodal, není důvod, proč by obchod měl prodlužovat privatizaci Telecomu. Telecom vlastní nyní 51 procent Eurotelu. Důvodem koupě zbylého podílu je podle odborníků zvýšení hodnoty firmy před c hystanou privatizací. Stát, který vlastní 51 procent Telecomu, by pak mohl vydělat více, než při současné špatné situaci na světových telekomunikačních trzích čekal.

LONDÝN - Společnost Microsoft hodlá zabránit firmě AOL Time Warner koupit podíl v kabelové divizi AT&T. Oznámil to britský list The Financial Times a dodal, že Microsoft je připraven nabídku AOL přeplatit. Pokud by se to nepovedlo, společnost AmericaOnline Time Warner by získala dominantní postavení na americkém kabelovém trhu ve Spojených státech.

Podle Microsoftu by propojení kabelových aktivit AT&T a AOL vytvořilo společnost s 29 miliony zákazníků, což znamená přibližně 40 procent amerického trhu. To by mohlo AOL umožnit kontrolu na jedním z nejperspektivnějších způsobů připojení amerických domácností k internetu. Vedení amerického telekomunikačního koncernu AT&T tento měsíc jednomyslně odmítlo nabídku provozovatele kabelových sítí Comcast na převzetí divize AT&T Broadband. Nabídka koupě za zhruba 40 miliard dolarů v akciích při převzetí 13,5 miliardy USD dluhu podle něj neodrážela plnou hodnotu největšího amerického provozovatele sítí kabelové televize, napsala agentura Reuters.

TURÍN - Italská vláda včera přivítala skutečnost, že společnost Pirelli a rodina Benettonů získala o víkendu kontrolu nad největším italským operátorem Telecom Italia. Z prohlášení představitelů vlády vyplývalo, že Řím se obával převzetí Telecomu Italia ze strany zahraničních firem.

Ministr spojů Maurizio Gaspari řekl v rozhovoru s italskou rozhlasovou stanicí, že "riziko převzetí Telecomu Italia cizí firmou" by odpovídalo povaze současných telekomunikačních trhů. "Ale zároveň by to vydalo další kus Itálie do rukou cizinců," řekl Gaspari. Jeho komentář může vyvolat vyšetřování ze strany Evropské komise, která se může živě zajímat o postoj italské vlády vůči - podle evropských regulí patrně nelegitimním - majetkovým změnám mezi místními telekomunikačními společnostmi.

LONDÝN - Telekomunikační business zanamenal po celém světě vysoké ztráty a jeho šéfové museli během posledních tří měsíců připravit o práci více než čtvrt milionu lidí. Průzkum britského listu The Financial Times ukázal, že od začátku roku přišlo o práci v telekomunikacích 293 tisíc lidí plus dalších dalších 54 tisíc u dodavatelských firem.

Nejvyšší ztráty zaznamenaly v posledních dnech společnosti ze Spojených států a Evropy - za příklady mohou sloužit Alcatel a JDS Uniphase - v čemž analytici spatřují náznak, že poptávka po telekomunikačních zařízeních ještě několik let neporoste.

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Luxusní mechanické hodinky jsou opravdu chytré. Mají speciální nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Najdete na iDNES.cz