Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Banky se perou o úvěr na Eurotel...

aktualizováno 
... Microsoft nechce nechat AOL Time Warner přepustit post jedničky na americkém kabelovém trhu; italská vláda vítá osud Telecomu Italia; všechny telekomunikace ztrácejí, tvrdí The Financial Times.

PRAHA - O účast na financování nákupu 49 procent Eurotelu, které chce získat Český Telecom, již projevilo zájem několik bank. Telecom však způsob financování celé transakce ještě definuje, řekl včera generální ředitel firmy Přemysl Klíma.

Telecom uzavřel s konsorciem firem Verizon Communications a AT&T Wireless předběžnou nezávaznou dohodu o odkoupení devětačtyřicetiprocentního podílu v největším českém mobilním operátorovi Eurotel Praha. Výše kontraktu je stanovena na 1,475 miliardy USD, splatných v hotovosti po podepsání smlouvy. Podle Klímy šlo o dlouhodobý záměr. "V současné době nazrály po dmínky pro realizaci dohody. Chápeme ji jako vyústění dosavadní vynikající spolupráce s našimi zahraničními partnery," uvedl Klíma.

Ani jedna ze stran nemá podle Klímy zájem jednání protahovat. Jak dodal, není důvod, proč by obchod měl prodlužovat privatizaci Telecomu. Telecom vlastní nyní 51 procent Eurotelu. Důvodem koupě zbylého podílu je podle odborníků zvýšení hodnoty firmy před c hystanou privatizací. Stát, který vlastní 51 procent Telecomu, by pak mohl vydělat více, než při současné špatné situaci na světových telekomunikačních trzích čekal.

LONDÝN - Společnost Microsoft hodlá zabránit firmě AOL Time Warner koupit podíl v kabelové divizi AT&T. Oznámil to britský list The Financial Times a dodal, že Microsoft je připraven nabídku AOL přeplatit. Pokud by se to nepovedlo, společnost AmericaOnline Time Warner by získala dominantní postavení na americkém kabelovém trhu ve Spojených státech.

Podle Microsoftu by propojení kabelových aktivit AT&T a AOL vytvořilo společnost s 29 miliony zákazníků, což znamená přibližně 40 procent amerického trhu. To by mohlo AOL umožnit kontrolu na jedním z nejperspektivnějších způsobů připojení amerických domácností k internetu. Vedení amerického telekomunikačního koncernu AT&T tento měsíc jednomyslně odmítlo nabídku provozovatele kabelových sítí Comcast na převzetí divize AT&T Broadband. Nabídka koupě za zhruba 40 miliard dolarů v akciích při převzetí 13,5 miliardy USD dluhu podle něj neodrážela plnou hodnotu největšího amerického provozovatele sítí kabelové televize, napsala agentura Reuters.

TURÍN - Italská vláda včera přivítala skutečnost, že společnost Pirelli a rodina Benettonů získala o víkendu kontrolu nad největším italským operátorem Telecom Italia. Z prohlášení představitelů vlády vyplývalo, že Řím se obával převzetí Telecomu Italia ze strany zahraničních firem.

Ministr spojů Maurizio Gaspari řekl v rozhovoru s italskou rozhlasovou stanicí, že "riziko převzetí Telecomu Italia cizí firmou" by odpovídalo povaze současných telekomunikačních trhů. "Ale zároveň by to vydalo další kus Itálie do rukou cizinců," řekl Gaspari. Jeho komentář může vyvolat vyšetřování ze strany Evropské komise, která se může živě zajímat o postoj italské vlády vůči - podle evropských regulí patrně nelegitimním - majetkovým změnám mezi místními telekomunikačními společnostmi.

LONDÝN - Telekomunikační business zanamenal po celém světě vysoké ztráty a jeho šéfové museli během posledních tří měsíců připravit o práci více než čtvrt milionu lidí. Průzkum britského listu The Financial Times ukázal, že od začátku roku přišlo o práci v telekomunikacích 293 tisíc lidí plus dalších dalších 54 tisíc u dodavatelských firem.

Nejvyšší ztráty zaznamenaly v posledních dnech společnosti ze Spojených států a Evropy - za příklady mohou sloužit Alcatel a JDS Uniphase - v čemž analytici spatřují náznak, že poptávka po telekomunikačních zařízeních ještě několik let neporoste.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Extrémně zpomalená videa i emoji. Galaxy S9 osloví i kreativní uživatele

Matura Jan: Online #6857

Veletrh MWC v Barceloně začíná v pondělí, ale někteří výrobci představují své novinky už o víkendu. Velmi zajímavou...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.Najdete na iDNES.cz