Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Armáda testuje superbezpečné mobily...

aktualizováno 
... norské výroby, napsaly včerejší Lidové noviny; vnitro a policie mění telefonní čísla; antimonopolní úřad včera objevně sdělil, že české telekomunikační firmy si v boji s konkurencí občas pomáhají ranami pod pás; další ze šéfů WorldComu se přiznal k podílu na účetních podvodech; Český Mobil a Union banka zavedly GSM banking, stejně jako T-Mobile a Živnostenská banka.

PRAHA - Ministerstvo obrany uvažuje o nákupu norských mobilních telefonů, které dokážou bezpečně zašifrovat přenos hlasu a dat. Podle včerejších Lidových novin (LN) chce úřad mobilní telefony NSK 200, zabezpečené proti odposlechům, nejprve jen otestovat. Zatím si jich proto objednalo pouze několik desítek. Pokud by ale výsledky testů byly uspokojivé, mohla by jich státní správa nakoupit až několik stovek.

"Proces testování předpokládá využití systémů NSK 200 při komunikaci mezi hlavními představiteli resortu obrany, případně při komunikaci s hlavními představiteli dalších resortů," sdělil listu Vladimír Lukovský z armádního generálního štábu. Zájem vojáků o protioodposlechové přístroje podle něj bezprostředně nesouvisí s listopadovým  summitem NATO v Praze.

Mluvčí vlády Anna Stárková listu řekla, že mobily nebudou nahrazovat současnou pevnou utajenou telefonní síť. Mobil NSK 200 dokáže podle LN hlas nebo data zašifrovat tak,
že jim rozumí pouze člověk, který má na druhém konci "linky" stejný přístroj. Je sním ale stejně tak možné telefonovat na běžné přístroje, ovšem už bez zašifrování. Norské přístroje mají prověrku NATO na druhý nejvyšší stupeň "tajný". Nyní je objednávají i ozbrojené síly Nizozemska a Německa. 

Na hrozící nebezpečí odposlechu mobilní komunikace přišly české tajné služby jako jedny z prvních na světě již ve druhé polovině 90. let minulého století. Podle informací LN se tak stalo při vyšetřování několika závažných případů úniku utajovaných informací ze státní správy.

PRAHA - Ministerstvo vnitra a republiková policie zavádějí v těchto dnech jednotná telefonní čísla, která začínají trojčíslím "974". Ve středu a dnes a poté od 14. do 18. října ze změní telefonní čísla pro volání na pracoviště a útvary vnitra i policie, a to na celém území republiky. Pro spojení z veřejné pevné i veřejných mobilních telekomunikačních sítí se zavádí jednotné číslo "974", po němž je třeba zvolit nové šestimístné číslo volaného účastníka.

Na internetové stránce o tom informovala mluvčí ministerstva Gabriela Bártíková. Další informace lze získat na čísle 974811111. Způsob telefonování na linku tísňového volání 158 se nemění.

Na tiskový odbor vnitra se lze dovolat na čísle 974832972-4, preventivně informační skupina policejního prezidia má číslo 974834374 a tiskové oddělení pražské policie 974825280-4. 

Nové číslo ústředny pražské a středočeské policie je 974821111, policejní ústředny Jihočeského kraje 974221111 a Západočeského kraje 974321111. Na policejní ústřednu
Severočeského kraje se lze dovolat po vytočení čísla 974421111, policie Východočeského kraje má číslo 974521111, Jihomoravského kraje 974621111 a Severomoravského kraje 974721111.

BRNO - Tuzemské telekomunikační společnosti snižují v některých případech riziko podnikání protisoutěžními praktikami. Podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Josefa Bednáře se chovají obdobně jako většina firem v jiných oborech, ale zjištěné závady jsou vždy jen špičkou ledovce. "V oboru registrujeme pět  předběžných šetření, z nichž jedno vyústilo ve správní řízení," řekl včera Bednář na
brněnském veletrhu Invex.

ÚOHS vede správní řízení ve věci povolení spojení společností Baring Communication Equity (TES) N.V., která je mateřskou firmou TES Media, a Vision Network Tsjechie Holding, matkou Intercable s.r.o., sdělilo tiskové oddělení úřadu.

Podle Bednáře nejsou patrné větší snahy o prosazení kartelových dohod, i když vložené investice do oboru zřejmě nepřinesly očekávanou návratnost. Úřad se pravděpodobně bude zabývat ve správním řízení problematikou kabelových televizí poté, co se objevily úvahy o fúzi druhé a třetí největší kabelové společnosti Intercable a TES Media. Ty mají stejného majoritního vlastníka J.P. Morgan.

"Pokud se spojují druhý a třetí subjekt na trhu, je to velmi závažné ze soutěžního hlediska," zdůraznil šéf antimonopolního úřadu s tím, že ÚOHS bude monitorovat trh nejen regionální, ale i celorepublikový. Uvažované spojení by totiž posílilo jak tržní,
tak finanční sílu obou subjektů, dodal.

Úřad příslušný trh kabelových televizí neustále sleduje a inicioval také novelu zákona o telekomunikacích. Požaduje v ní mimo jiné regulaci cen za služby v zájmu ochrany spotřebitele do té doby, než se kabelové televize stanou multifunkčními. Tehdy do nich budou moci vstupovat i telefonní operátoři. Český telekomunikační úřad nyní dohled nad kabelovými televizemi neprovádí, proto v některých případech byly stanoveny zbytečně
vysoké ceny a podmínky služeb byly diskriminační, uzavřel Bednář.

Podle informací v médiích společnost Intercable CZ zdražila měsíční poplatky v létě, TES Media od 1. října a největší UPC se k němu chystá po Novém roce. Nejdražší kabelovou televizí se stala TES Media, která zdražila základní třicetiprogramovou nabídku na 399 korun měsíčně. To je o 21 korun víc než nabízí UPC na pětatřicetiprogramový Klasik a o 70 korun víc, než za základní nabídku platí klienti Intercable CZ. Kabelové televize využívá v tuzemsku asi 800 tisíc domácností a služby jim nabízí 90 firem, z toho tři největší ovládají asi 80 procent trhu. 

NEW YORK - Bývalá ředitelka pro zprávy o řízení americké telekomunikační společnosti WorldCom Betty Vinsonová včera přiznala vinu na účetním podvodu, jenž přispěl k
bankrotu firmy. Vinsonová se tak stala třetím členem vedení společnosti, který souhlasil se spoluprací s federálními vyšetřovateli.

Magistrátní soudce Andrew Peck uvedl, že Vinsonové nařídili falšovat účetní záznamy firmy její nadřízení, a dodal, že vinu by měl ve večerních hodinách přiznat i další člen vedení Troy Norman, napsala agentura Reuters. 

Minulý týden přiznal svou vinu na účetním podvodu bývalý účetní ředitel Buford Yates a v září bývalý kontrolor firmy David Myers. Oba vypověděli, že k falšování účetnictví je instruovalo vedení firmy.

Firma WorldCom na konci června překvapivě oznámila, že bude muset přepracovat účetnictví za pět čtvrtletí, protože některé výdaje zaúčtovala jako kapitálové investice a místo vykázaného zisku měla ztrátu. Několik týdnů poté firma zažádala o ochranu
před věřiteli a vyhlásila tak největší bankrot v historii USA.

O nový rozruch se WorldCom postaral začátkem srpna, kdy uvedl, že odepíše 50,6 miliardy dolarů, většinou nehmotná aktiva a další nehmotné investice. To je částka, která se blíží hodnotě hrubého domácího produktu České republiky a Maďarska.

OSTRAVA - Union banka začala včera poskytovat bankovní služby (GSM banking) prostřednictvím mobilní sítě Oskar Českého Mobilu. Ostravská banka se tak po GE Capital Bank a eBance stává třetím peněžním ústavem v zemi, který poskytuje bankovní služby se všemi mobilními operátory. Novinářům to řekl Vlastimil Nohejl z tiskového oddělení Union banky.

Aktivace SIM karty, která GSM banking umožňuje, stojí 300 korun. Při aktivaci jednotlivých bankovních služeb stačí klientovi první osobní návštěva v bance a další služby si může aktivovat již z telefonu.

Zákazník může přes telefon zjišťovat zůstatek účtu, jeho historii, podávat platební příkazy, zakládat termínované vklady a provádět další úkony. Komunikace mezi zákazníkem a bankou je šifrovaná, veškeré transakce včetně čtení příchozích zpráv jsou
chráněny osobním kódem. Český Mobil jedná nyní i s dalšími bankovními domy, které budou GSM bankovnictví přes síť Oskar nabízet.

PRAHA - Klienti Živnostenské banky mohou od včerejška využívat služeb GSM bankovnictví v síti T-Mobile. Řekl to mluvčí banky Karel Ježek. Živnostenská banka byla
jednou z posledních velkých domácích bank, která GSM bankovnictví nenabízela. Podobnou službu nemají v nabídce ani Komerční banka a HVB Bank.

Klienti tak prostřednictvím mobilního telefonu mohou získávat informace o stavu účtu, platbách, kursech či úrokových sazbách. Přes mobil lze rovněž zadávat jednorázové i trvalé platební příkazy nebo zakládat termínované vklady. 

Poplatky za operace jsou podle banky až o 80 procent levnější než podobné služby na přepážce. Pro fyzické osoby je zřízení služby pod názvem Minibanka zdarma, její provoz stojí 30 korun měsíčně. Za poslání jedné SMS zprávy zaplatí klient 1,90 Kč.

 

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz