Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Antimonopolní úřad vyšetřuje praktiky Telecomu...

aktualizováno 
...Siemens (zatím) potáhne výrobu mobilů sám; RadioMobil bude znovu spojovat GTS, pokud mu to regulátor nařídí; KPNQwest dosáhla provozního zisku, ale měla čistou ztrátu; zítřejší svatý Valentýn neohrozí provoz českých mobilních sítí, tvrdí operátoři.
PRAHA - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal prošetřovat, zda Český Telecom nezneužil dominantního postavení na trhu. Ve včerejším večerním zpravodajství o tom informovala televize Prima. Šetření se týká tarifu s nejnižším paušálem Home Mini, v němž není zahrnuta služba volby operátora. Statisíce zákazníků Telecomu tak nebudou mít od července možnost zvolit si pro volání konkurenční firmu.

Zákazníci, kteří kvůli razantnímu zvýšení měsíčních poplatků Telecomu přešli na tarif Home Mini a kterých je zhruba 300 000, navíc podle TV Prima dostali informaci o vyloučení možnosti volby operátora z tohoto tarifu pouze na přímý dotaz. Informaci televizi nepřímo potvrdila Dana Dvořáková z Telecomu.

"I tento krok bude zvažován, zdali je tím prvkem, který mohl vést ke zneužívání dominantního postavení vůči spotřebitelům," řekl Primě předseda antimonopolního úřadu Josef Bednář. Pokud se potvrdí, že Telecom pochybil, začne se případem zabývat i Český telekomunikační úřad, doplnila televize.

Český Telecom v podmínkách svého ceníku vylučuje uživatele programu Home Mini z možnosti využívat od poloviny letošního roku službu volby konkurenčního operátora. Ta umožní majitelům telefonní linky od Telecomu prostřednictvím číselné předvolby volat přes síť konkurence. Telecom postup zdůvodnil tím, že tarif Mini dotuje, a proto je omezen. Dnes však rozhodl umožnit každému zákazníkovi bezplatný přechod z tarifu Home Mini na jiný program.

Podle ČTÚ se povinnost umožnit volbu operátora vztahuje pouze na její technické zavedení v síti Telecomu, neplatí však jako nárok uživatelů všech cenových programů.

FRANKFURT - Německá elektronická a strojírenská společnost Siemens AG nepočítá v nejbližší době s uzavřením strategického partnerství v divizi mobilních telefonů. Uvedl to v rozhovoru pro list Financial Times ředitel divize pro mobilní komunikace Siemens ICM Rudi Lamprecht. Reagoval tak na dohady, podle nichž se ICM snaží posílit svou přítomnost na americkém trhu.

Lamprecht v rozhovoru pro list uvedl, že míra účasti na trhu je důležitá, firma se však nechce zaměřit na pouhé získávání tržního podílu. Ten v současnosti činí osm procent. Mnohem důležitější je pro firmu ziskovost, a proto se v nejbližší době hodlá zaměřit na rozvoj výroby levnějších modelů, řekl ředitel.

Spojené státy se na celkových tržbách mobilní divize podílejí třemi procenty. V budoucím vývoji je ale podle Lamprechta možné, že ICM se dohodne s jinou firmou na "omezeném" partnerství. S plnou fúzí či společným podnikem se však nepočítá.

Během posledního čtvrtletí kalendářního roku 2001, které je pro společnost fiskálním prvním čtvrtletím, ICM prudce snížila provozní zisk na 37 milionů eur z 219 milionů eur ve stejném období roku 2000, napsala agentura Reuters.

PRAHA - Pokud společnost RadioMobil obdrží od Českého telekomunikačního úřadu předběžné opatření nařizující obnovit propojení sítí s operátorem GTS, bude jej respektovat. Jak však dále z včerejšího prohlášení firmy vyplývá, RadioMobil v tomto případě použije všech zákonných opravných prostředků k ochraně svých práv. Podle RadioMobilu nelze z telekomunikačního zákona totiž vyvozovat povinnost poskytovat propojovací služby partnerovi, jenž dlouhodobě nehradí sjednané ceny za tyto služby.

Český telekomunikační úřad v pátek na podnět GTS předběžným opatřením nařídil RadioMobilu okamžitě obnovit propojení sítí obou společností. Propojení, které RadioMobil přerušil 4. února, musí RadioMobil podle ČTÚ obnovit do 24 hodin od doručení rozhodnutí. RadioMobil však zdůvodnil přerušení propojení sítí tím, že GTS již v minulém roce přestala za propojovací služby platit a ani po opakovaných písemných výzvách nebyla ochotna dostát smluvním povinnostem.

GTS zdůvodnění RadioMobilu označuje za nepravdivé a hodlá proto firmu žalovat. Podle GTS spor mezi oběma firmami vznikl poté, kdy RadioMobil odmítl GTS kompenzovat rozdíl v ceně za propojení. Podle zástupce společnosti Davida Duroně má GTS podle smlouvy s RadioMobilem nárok na vrácení rozdílu z ceny propojení se zpětnou platností od 1. ledna loňského roku.

ČTÚ cenu výměrem snížil z původních 7,50 koruny za minutu na maximálně 3,66 koruny za minutu. GTS pak neuhrazený rozdíl podle Duroně vyrovnala v pohledávkách, které u ní má společnost RadioMobil. Na nové ceně propojení se operátoři dosud nedohodli.

RadioMobil však upozorňuje, že rozhodnutí ČTÚ o nových propojovacích cenách nabývá účinnosti dnem zveřejnění a nemá zpětnou účinnost. Podle RadioMobilu proto neexistuje žádný důvod, který by firmu GTS opravňoval k zastavení plateb, k němuž přistoupila od října loňského roku.

PRAHA - Americko-nizozemská společnost KPNQwest, jež má aktivity i v ČR, loni vykázala čistou ztrátu 266 milionů eur (233 milionů dolarů), na provozní úrovni však měla hrubý zisk. Předloni její čistá ztráta činila 139 milionů eur.

Firma, která je společným podnikem nizozemské Dutch KPN Telecom a americké Qwest Communications, to uvedla ve své včerejší zprávě. Provozní zisk KPNQwest před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) po předloňské ztrátě činil za minulý rok 13,7 milionu eur. Analytici očekávali 8,5 milionu eur. Letos KPNQwest hodlá tento zisk zvýšit na 175 milionů eur. Tržby KPNQwest se loni zvýšily o 76 procent na 810 milionů eur.

KPNQwest poskytuje datové služby. V České republice hodlá vybudovat v následujících deseti letech 12 až 18 datacenter. Její síť EuroRing o délce 20 000 kilometrů spojuje 50 evropských měst. Východní segment, k němuž patří od loňského června i Česko, měří 1450 kilometrů a spojuje Mnichov, Prahu, Bratislavu, Vídeň a Linec.

KPNQwest je panevropská společnost datových komunikací a hostingových služeb. Nabízí služby v 15 evropských zemích s napojením na globální síť o délce 180 000 kilometrů.

PRAHA - Tuzemští mobilní operátoři nepředpokládají, že by jim zamilovaní během zítřejšího svátku svatého Valentýna zahltili sítě, a proto ani nechystají žádná zvláštní opatření. Podle vyjádření firem nelze po zkušenostech z minulých let čekat výrazný příliv krátkých textových zpráv (SMS) či hovorů jako například na Vánoce či Silvestra.

Eurotel a RadioMobil připravily pro své klienty sadu log se "zamilovanou" tématikou, které lze odesílat formou SMS. "Čekáme růst provozu proti běžným dnům maximálně o desítky procent," uvedl mluvčí Eurotelu Jan Kučmáš.

Tradičně nejsilnější provoz mají provozovatelé mobilních sítí na Štědrý den, poslední den v roce a také 30. června, na který připadá rozdávání vysvědčení a konec školy. Loni na Štědrý den prošlo jejich sítěmi 30 milionů SMS.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz