Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Americká tragédie možná ohrozí prodej Eurotelu...

aktualizováno 
... eTel hodlá letos díky hlasovým službám získat o 40 procent zákazníků navíc; České radiokomunikace patrně za prvních šest měsíců tohoto roku zdvojnásobily své výnosy, ale také provozní ztrátu; celá česká burza včera padala a s ní i telekomunikace.

PRAHA - Český Telecom vyhodnocuje finanční rizika, která může přinést situace v USA po teroristických útocích při nákupu 49procentního podílu v mobilním operátoru Eurotel. Na tiskové konferenci to uvedl generální ředitel
Telecomu Přemysl Klíma. Firma, která již vlastní 51 procent Eurotelu, by měla zbytek koupit od amerických firem Verizon Communications a AT&T Wireless.

"Nemění se naše výchozí strategie, pouze jsme povinni vyhodnocovat rizika," uvedl Klíma s poukazem na poslední pohyby cen akcií a ceny peněz. Podle jeho slov nebyl obchod dosud uzavřen, protože stále nejsou dojednány detailní podmínky transakce.

Telecom se na začátku srpna předběžně dohodl, že od konsorcia, které tvoří Verizon a AT&T, odkoupí podíl za 1,475 miliardy dolarů. Transakci by měl financovat emisí dluhopisů v euru. Prezentace v rámci Evropy plánovaná na září se zřejmě kvůli pokračujícím jednáním o koupi posune.

PRAHA - Telekomunikační společnost eTel letos očekává kvůli zaměření na hlasové služby zvýšení počtu zákazníků ze zhruba 700 na začátku roku na více než 1000 klientů. Z poskytování hlasových služeb firma plánuje tržby 500 milionů korun. ETel letos podepsal propojovací dohodu s Českým Telecomem a začal nabízet veřejné hlasové telefonní služby. Firma se chce dále zaměřit na zvyšování dostupnosti služeb s vyšší přidanou hodnotou a datové služby.
    Podle generálního ředitele eTel Group Seana Mellyho nejsou na trhu v ČR stále dořešeny otázky stanovení propojovacích poplatků z pevných do mobilních sítí, stanovení poplatků za propojení barevných linek, zavedení metody pro výpočet cen za propojení LRIC nebo zprovoznění nepřímého přístupu do sítě alternativních operátorů.

PRAHA - České radiokomunikace zaznamenaly v pololetí podle  mezinárodních účetních standardů růst čistého zisku o 49,7 procenta na 510 milionů korun. Celkové konsolidované výnosy vzrostly o 18,7 procenta na 1,375 miliardy korun.

Nárůst čistého zisku byl dán jednak obdržením výnosových úroků z peněz, které společnost získala přijetím kompenzace za opci ve společnosti  RadioMobil. Vliv mělo i zvýšení čistého zisku z RadioMobilu o 37 procent na 700 milionů korun. Výnosy za samotné České radiokomunikace stouply o 12 procent na 1,22 miliardy korun. Celkové konsolidované provozní náklady
vzrostly o 29,9 procenta na 1,648 miliardy korun. Provozní náklady jen u Českých radiokomunikací se zvýšily o 15,9 procenta na 1,206 miliardy korun.

Finanční ředitel ČRa Jaroslav Straka předpokládá, že společnost své výnosy za celý rok 2001 oproti pololetnímu výsledku zdvojnásobí. Plánovaný  hospodářský výsledek nekonkretizoval, nicméně pololetní provozní ztráta 271 milionů Kč by se mohla zdvojnásobit. Společnost nebude ve druhém pololetí
opakovat zisk z finančních výnosů, protože již nebude mít volné zdroje, jež by mohla ukládat, dodal.

Vláda počátkem září rozhodla, že podíl státu v ČRa získá konsorcium Bivideon, složené z Tele Danmark a Deutsche Bank. Straka včera řekl, že scénářů, jak Bivideon naloží se svým podílem v ČRa, je celá řada. "Je to finanční investor, takže lze předpokládat, že si společnost po určitou dobu ponechá," podotkl, aniž by svému názoru poskytl jakoukoli zjevnou logickou oporu ve faktech.

PRAHA - Akcie na burze po slabém úvodu během dne doháněly ztráty a přiblížily se k závěrečným pondělním hodnotám. V 11:00 například klesaly České radiokomunikace (-1,76 procenta), Unipetrol (-1,15 procenta), Český Telecom (-1,09 procenta), Komerční banka (-0,69 procenta), ČEZ (-0,41 procenta) a Philip Morris ČR (-0,27 procenta). Rostla pouze Česká spořitelna (+0,56 procenta). 

Index PX 50 byl v 11:00 slabší o 0,37 procenta na 318,9 bodu a užší PX-D o 0,53 procenta na 766,3 bodu. Vyplývá to z průběžných výsledků pražské burzy.
"Evropa otevřela lehce negativně. Obchodování je nervózní s minimální likviditou. Na trhu se objevili domácí investoři, zahraničí však vyčkávalo na směr a zásadnější zprávu. Byl zde prostor k růstu, ale obchodování nepomohlo, že Taliban vyhlásil svatou islámskou válku," popsal situaci na trhu Richard Skácel z Raiffeisen CI.
   

 

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Je noční můra ZTE u konce? USA dočasně odvolávají platnost embarga

ZTE dosáhlo dohody s americkou administrativou

Americká vládnoucí garnitura odblokovala v dubnu uvalené embargo na čínskou společnost ZTE. Tento krok však zatím...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Vyzkoušeli jsme luxusní chytré mechanické hodinky. Mají 3D nabíječku

Hodinky Frederique Constant Hybrid Manufacture

Švýcarská hodinářská značka Frederique Constant vyrábí kromě klasických hodinek i „hybridní“ modely s chytrými...

Najdete na iDNES.cz