Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Američané asi nechytí internetové útočníky...

aktualizováno 
... kteří v noci na úterý pozastavili běh sítě sítí; databáze telefonních čísel pro přečíslování bude brzy na světě; telefonní operátoři nechtějí Českému Telecomu uhradit ztrátu z poskytování univerzální služby; AT&T je kvůli poplatkům za mobilní licence ve ztrátě.

WASHINGTON - Počítačoví odborníci dávají jen malou naději tomu, že se americkým úřadům podaří vypátrat původce zatím nejrozsáhlejšího útoku na 13 základních internetových serverů, které patří k jakýmsi pilířům celého systému. Síť naštěstí nezkolabovala.

Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer ve středu řekl, že si nemyslí, že by šlo o virtuální terorismus. Podle něho dosavadní
zkušenosti naznačují, že jde o výsledek práce z dílny počítačových hackerů. V pondělí šlo o útok typu DDoS  (distributed denial of service), kdy na cílové servery bylo vysláno nadměrné množství požadavků. Počítače je při dané kapacitě nezvládly a odmítaly přístup. Protože bývají tyto útoky vedeny z více počítačů najednou, identifikovat pachatele je nesnadné.

Podle odborníků patří útok DDoS v rámci zaplaveného ICMP (internet control message protocol) k nejzákladnějším a dá se proti němu nejjednodušeji bránit, a to účinnými bezpečnostními filtry. Je ale otázkou času, kdy přijde  sofistikovanější útok, na který současné filtry nebudou muset stačit.

Systém internetových serverů je starý řadu let a jeho slabiny jsou mezi počítačovými znalci všeobecně známy. Neustále se vyvíjejí nové softwary k zacelování "bezpečnostních děr" a hackeři pokračují v pátrání po možnostech, jak je narušit. To také znamená nikdy nekončící válku na virtuální frontě.

PRAHA - Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) zřídí národní databázi telefonních
čísel, která bude sloužit pro službu přenositelnost čísla. Ta má být ze zákona dostupná od příštího roku. Asociaci zřízením databáze pověřil ČTÚ, sdělila včera APVTS.

"Databáze umožní účastníkům telekomunikačního provozu ponechat si jejich stávající telefonní číslo při změně operátora, při přestěhování nebo změně služby," vysvětlil předseda asociace Svatoslav Novák. Asociace proto založila společnost CNPAC, která bude odpovídat za zajištění technického a organizačního řešení a následnou implementaci databáze. Referenční databázi bude tvořit hardwarová a softwarová platforma, která se bude používat pro centrální řízení a záznam informací umožňujících nalezení čísla a umístění volaného účastníka.

Podle telekomunikačního zákona, který byl schválen v polovině roku 2000, by měli být provozovatelé pevné telekomunikační sítě schopni nabídnout základní službu přenositelnosti čísla od začátku roku 2003. Zavedení služby je podle některých odborníků jednou z podmínek úplné liberalizace tuzemského telekomunikačního trhu.

PRAHA - Mobilní operátoři i provozovatelé pevných sítí nechtějí Českému Telecomu zaplatit za provozování
tzv. univerzální služby sumu, kterou jim v září určil Český telekomunikační úřad. Podle regulátora mají firmy za zajištění všeobecné dostupnosti základních telekomunikačních služeb v roce 2001 Telecomu zaplatit 136 milionů korun. Telecom loni vykázal z univerzální služby ztrátu 265 milionů, ale téměř 129 milionů má do fondu přispět sám.

Společnosti Eurotel, RadioMobil i Český Mobil, které mají do tzv. fondu universální služby na zvláštní účet přispět  nejvíce, se proti rozhodnutí ČTÚ odvolaly a nezaplatily. Odvolání podal i Aliatel a uvažuje o něm i největší alternativní provozovatel pevné sítě GTS. 

Ztrátu z univerzální služby by měli Telecomu hradit ostatní operátoři podle svého podílu na trhu. Podle mluvčího Eurotelu Jana Kučmáše ale firma přesně neví, jak a z čeho je suma vypočítána. Český Mobil podle mluvčího Igora Přerovského s obecnými principy univerzální služby souhlasí, ale její rozsah, způsob výpočtu, stanovení výše příspěvku a okruhu přispěvatelů musejí být podle něj transparentní a přezkoumatelné. Vedení RadioMobilu se domnívá, že výpočet podílu jednotlivých operátorů na ztrátě neodpovídá výnosům firem.

Eurotel má zaplatit 62 milionů korun a RadioMobil 58,4 milionu. Český Mobil má uhradit 9,2 milionu a GTS 3,4 milionu
korun. Z dalších operátorů má Aliatel platit 788 tisíc a UPC 67 tisíc korun. Celkem se má na úhradě univerzální služby za rok 2001 vedle samotného Telecomu podílet 16 firem.

Mobilní operátoři rovněž poukazují na to, že dostupnost telefonní služby pro každého na celém území mohou bez ohledu na její rentabilitu stejně jako Telecom zajistit i mobilní sítě, které mají mnohde vyšší pokrytí než Telecom. ČTÚ přitom Telecom jako poskytovatele těchto služeb vybral bez vypsání výběrového řízení. Služba navíc skýtá Telecomu výhody v podobě lepší pozice při budování značky, přítomnosti na celém území republiky či naděje na budoucí přeměnu zákazníků, kteří nepřinášejí profit, na klienty ziskové. Kromě současného modelu je podle některých
operátorů možná také úhrada prostřednictvím veřejných fondů ze státního rozpočtu. 

Univerzální služba obnáší vedle provozu telefonních linek například provozování telefonních budek, bezplatných linek pro tísňová volání, infolinek a dalších služeb.

CHICAGO - Mobilní operátor AT&T Wireless hospodařil ve třetím čtvrtletí letošního roku se ztrátou kvůli vysokým nákladům na mobilní licence a investicím. Zisk bez zahrnutí těchto položek i tržby však stouply. Čistá ztráta činila
2,04 miliardy dolarů, čili 76 centů na akcii, ve srovnání se ziskem 77 milionů USD, tedy tři centy na akcii, ve třetím
čtvrtletí 2001. Vyplývá to z prohlášení, které firma zveřejnila v noci na včerejšek. 

Společnost musela ve třetím čtvrtletí zaplatit 1,3 miliardy dolarů za mobilní licence. Další jednu miliardu dolarů
investovala do některých společností jako Rogers Wireless a Dobson Communications. Bez zahrnutí těchto poplatků skončil třetí největší mobilní operátor v USA se ziskem 131 milionů dolarů, neboli čtyři centy na akcii.

Příjmy z poskytování služeb stouply o 16 procent na 3,77 miliardy dolarů díky růstu počtu zákazníků a většímu přenosu dat. AT&T těžila také z efektivního růstu cen, protože zkrátila období mimo špičku, tedy období, kdy mohou zákazníci telefonovat laciněji. Během čtvrtletí společnost získala 201 000 nových zákazníků a na konci září celkový počet klientů firmy činil 20,15 milionu. Příjmy z prodeje přístrojů a vybavení, včetně mobilních telefonů činily 198 milionů USD, což bylo o 15,9 procenta více než ve třetím čtvrtletí 2001, napsala agentura Reuters.

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Filmová hvězda propaguje Huawei, ale chválu na něj psala z iPhonu

Gal Gadotová (Los Angeles, 25. května 2017)

Známá filmová hvězda Gal Gadotová je mimo jiné i tváří značky Huawei. V jednom z posledních příspěvků na sociální síti...Najdete na iDNES.cz