Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Alternativní operátoři si oficiálně stěžují na Český Telecom...

aktualizováno 
... Deutsche Bank má údajně zájem o koupi majoritního podílu v Českém Telecomu; vláda oznámí rozhodnutí o prodeji svého podílu v této společnosti (telekomu, ne Deutsche Bank) do poloviny března; řecký operátor Stet Hellas loni zvýšil čistý zisk o třetinu.
PRAHA - Celkem pět alternativních telekomunikačních operátorů včera podalo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) vyjádření k tarifu Home Mini a ostatním cenovým programům Českého Telecomu. Firmy Contactel, Aliatel, GTS, Czech On Line a eTel to oznámily ve společném prohlášení. Nové ceny Telecomu úřad šetří od února pro podezření ze zneužití monopolního postavení.

Telecom podle konkurence zneužívá svého dominantního postavení, neboť v rozporu se zákony o ochraně hospodářské soutěže a o telekomunikacích neumožňuje části zákazníků zvolit si operátora. Telecom podle nich zároveň v programu Home Mini v rozporu s telekomunikačním zákonem křížově financuje služby.

Operátorům se rovněž nelíbí volný kredit hovorného v rámci všech cenových programů, které Telecom od února nabízí. Ty jsou podle nich v rozporu s principy volné soutěže a odporují zásadám platným v EU. Zavedením volného kreditu Telecom brání zákazníkům porovnávat ceny a zákazníci jsou bezdůvodně nuceni k tomu, aby využívali jeho služeb. Zákazníci navíc ani nemohou zjistit, kdy vyčerpali volný kredit a od kdy je pro ně výhodnější využít levnější nabídky alternativních provozovatelů, uvádějí firmy v prohlášení.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha již dříve uvedl, že Home Mini byl zaveden jako tarif pro málo telefonující klienty, kterým nižší paušál vyrovnává vyšší hovorné. Kredity hovorného podle něj používá ve své cenové nabídce i řada dalších evropských operátorů.

Některé firmy rovněž zvažují právní kroky proti vedení ČTÚ, které nové ceny Telecomu schválilo.

PRAHA - Jednu ze sedmi nabídek na koupi většinového podílu v Českém Telecomu podala podle včerejších Lidových novin i Deutsche Bank. Ta je podle neoficiálních informací ochotna zaplatit za 78 procent akcií Telecomu, které nabízí vláda společně s konsorciem TelSource, až tři miliardy dolarů (110 miliard korun).

Jak list poznamenává, podle ekonomů je reálná prodejní cena nabízeného podílu zhruba 96 miliard korun, ovšem pouze v případě započtení 20procentní prémie za prodej celého balíku akcií, jehož tržní hodnota činí 80 miliard korun. Vláda by mohla za svých 51 procent utržit 63 miliard korun, dodávají LN.

Deutsche Bank se kvůli podmínkám tendru musela jako ostatní finanční investoři spojit s nějakou telekomunikační firmou, připomíná list s tím, že jméno firmy zatím zůstává utajeno. Deutsche Bank už vlastní prostřednictvím konsorcia Bivideon většinový podíl v Českých radiokomunikacích.

Zájemci o majoritu v Telecomu měli do neděle dokončit hloubkovou prověrku firmy. Vláda ani privatizační poradci dosud neprozradili, kdo chce Telecom privatizovat. Podle LN mají o koupi zájem velké světové společnosti. Deník přitom jmenuje France Télécom, Deutsche Telekom, francouzskou Vivendi Universal či švýcarský Swisscom.

PRAHA - Zhruba v polovině března se sejde privatizační komise, aby stanovila termín pro podání závazných nabídek na získání majority v Českém Telecomu. "I nadále však platí, že vláda dostane výsledek vyhodnocení tohoto tendru do konce března,"uvedla mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková.

K sedmi účastníkům tendru, kteří na základě rozhodnutí privatizační komise mohli v Telecomu v uplynulém měsíci provést hloubkovou kontrolu, mohou podle Víškové stále přistupovat další zájemci. Noví zájemci však budou moci závazné nabídky podat pouze jako součást některého z konsorcií, které postoupilo do užšího výběru. Výběrová komise původně obdržela osm předběžných nabídek, z nichž jednu vyřadila. Jména zájemců nezveřejnila.

Stát, který v Telecomu prodává 51,1 procenta akcií, se loni na jaře dohodl o společném postupu s konsorciem TelSource (KPN a Swisscom), které vlastní dalších 27 procent akcií. Vláda by buď prodala oba podíly najednou, tedy 78 procent akcií, nebo menší balík tvořený akciemi obou subjektů v poměru dvě ku jedné ve prospěch státu.

Mezi zájemci o akcie Telecomu převládají finanční investoři, kteří se však podle odmínky vlády budou muset spojit s telekomunikačními firmami. Mezi uchazeče údajně patří například telekomunikační firmy Deutsche Telekom, dceřiná firma France Télécomu Orange či Swisscom, který je však zároveň členem prodávajícího TelSource.

Podle informací tisku nabídku podal i řecký polostátní operátor OTE. Finančními investory by měly být mimo jiné Deutsche Bank, či Warburg Pincus s britskými finančními partnery Doughty Hanson a Apax Partners a společnosti CVS Capital Partners a Spectrum Equity.

Podle ekonomů je reálná prodejní cena nabízeného podílu zhruba 96 miliard korun, Ovšem pouze v případě započtení 20procentní prémie za prodej celého balíku akcií, jehož tržní hodnota činí 80 miliard korun. Vláda by mohla za svých 51 procent utržit 63 miliard korun.

ATÉNY - Třetí největší řecký mobilní operátor Stet Hellas v loňském roce zvýšil čistý zisk o 34,3 procenta na 35,8 milionu eur. Oznámila to včera firma a dodala, že zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) vzrostl o 26,7 procenta na 176 milionů eur a jeho podíl na celkových tržbách tak stoupl na 33,6 procenta z 26,7 procenta v roce 2000.

Výsledky tak byly v souladu s odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení čistého zisku o 36 procent a EBITDA o 26,2 procenta na 175,4 milionu eur. Tržby vzrostly na 523,8 milionu eur z předchozích 519,9 milionu. Příjmy z telekomunikačních služeb, jejichž podíl na celkových tržbách činil 96,4 procenta, stouply o 5,6 procenta na 504,8 milionu eur.

Společnost, která je vlastněna skupinou Telecom Italia, měla na konci roku celkem 2,135 milionu zákazníků a zařadila se tak v Řecku na třetí místo za firmy CosmOTE a Vodafone Panafon. Firma CosmOTE minulý týden oznámila za loňský rok zvýšení čistého zisku o 201 procent na 174,1 milionu eur a její EBITDA stoupl o 120 procent na 407,6 milionu eur. Tržby vzrostly o 53 procent na 929,4 milionu eur a počet zákazníků se meziročně zvýšil o 43 procent na 2,9 milionu.

Společnost Vodafone Panafon uvedla, že její zisk EBITDA za posledních devět měsíců loňského roku vzrostl o 10,3 procenta na 310,9 milionu eur. Tržby se zvýšily o 14,2 procenta na 738,4 milionu eur, napsala agentura Reuters.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...

Převzetí služby Shazam Applem by mohlo uškodit konkurenci, míní EK

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) se již od února zabývá chystanou transakcí dvou hráčů v online hudebním průmyslu, ovšem nyní...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz