Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TELeKONOM: Alternativní operátoři si oficiálně stěžují na Český Telecom...

aktualizováno 
... Deutsche Bank má údajně zájem o koupi majoritního podílu v Českém Telecomu; vláda oznámí rozhodnutí o prodeji svého podílu v této společnosti (telekomu, ne Deutsche Bank) do poloviny března; řecký operátor Stet Hellas loni zvýšil čistý zisk o třetinu.
PRAHA - Celkem pět alternativních telekomunikačních operátorů včera podalo Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) vyjádření k tarifu Home Mini a ostatním cenovým programům Českého Telecomu. Firmy Contactel, Aliatel, GTS, Czech On Line a eTel to oznámily ve společném prohlášení. Nové ceny Telecomu úřad šetří od února pro podezření ze zneužití monopolního postavení.

Telecom podle konkurence zneužívá svého dominantního postavení, neboť v rozporu se zákony o ochraně hospodářské soutěže a o telekomunikacích neumožňuje části zákazníků zvolit si operátora. Telecom podle nich zároveň v programu Home Mini v rozporu s telekomunikačním zákonem křížově financuje služby.

Operátorům se rovněž nelíbí volný kredit hovorného v rámci všech cenových programů, které Telecom od února nabízí. Ty jsou podle nich v rozporu s principy volné soutěže a odporují zásadám platným v EU. Zavedením volného kreditu Telecom brání zákazníkům porovnávat ceny a zákazníci jsou bezdůvodně nuceni k tomu, aby využívali jeho služeb. Zákazníci navíc ani nemohou zjistit, kdy vyčerpali volný kredit a od kdy je pro ně výhodnější využít levnější nabídky alternativních provozovatelů, uvádějí firmy v prohlášení.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha již dříve uvedl, že Home Mini byl zaveden jako tarif pro málo telefonující klienty, kterým nižší paušál vyrovnává vyšší hovorné. Kredity hovorného podle něj používá ve své cenové nabídce i řada dalších evropských operátorů.

Některé firmy rovněž zvažují právní kroky proti vedení ČTÚ, které nové ceny Telecomu schválilo.

PRAHA - Jednu ze sedmi nabídek na koupi většinového podílu v Českém Telecomu podala podle včerejších Lidových novin i Deutsche Bank. Ta je podle neoficiálních informací ochotna zaplatit za 78 procent akcií Telecomu, které nabízí vláda společně s konsorciem TelSource, až tři miliardy dolarů (110 miliard korun).

Jak list poznamenává, podle ekonomů je reálná prodejní cena nabízeného podílu zhruba 96 miliard korun, ovšem pouze v případě započtení 20procentní prémie za prodej celého balíku akcií, jehož tržní hodnota činí 80 miliard korun. Vláda by mohla za svých 51 procent utržit 63 miliard korun, dodávají LN.

Deutsche Bank se kvůli podmínkám tendru musela jako ostatní finanční investoři spojit s nějakou telekomunikační firmou, připomíná list s tím, že jméno firmy zatím zůstává utajeno. Deutsche Bank už vlastní prostřednictvím konsorcia Bivideon většinový podíl v Českých radiokomunikacích.

Zájemci o majoritu v Telecomu měli do neděle dokončit hloubkovou prověrku firmy. Vláda ani privatizační poradci dosud neprozradili, kdo chce Telecom privatizovat. Podle LN mají o koupi zájem velké světové společnosti. Deník přitom jmenuje France Télécom, Deutsche Telekom, francouzskou Vivendi Universal či švýcarský Swisscom.

PRAHA - Zhruba v polovině března se sejde privatizační komise, aby stanovila termín pro podání závazných nabídek na získání majority v Českém Telecomu. "I nadále však platí, že vláda dostane výsledek vyhodnocení tohoto tendru do konce března,"uvedla mluvčí Fondu národního majetku Jana Víšková.

K sedmi účastníkům tendru, kteří na základě rozhodnutí privatizační komise mohli v Telecomu v uplynulém měsíci provést hloubkovou kontrolu, mohou podle Víškové stále přistupovat další zájemci. Noví zájemci však budou moci závazné nabídky podat pouze jako součást některého z konsorcií, které postoupilo do užšího výběru. Výběrová komise původně obdržela osm předběžných nabídek, z nichž jednu vyřadila. Jména zájemců nezveřejnila.

Stát, který v Telecomu prodává 51,1 procenta akcií, se loni na jaře dohodl o společném postupu s konsorciem TelSource (KPN a Swisscom), které vlastní dalších 27 procent akcií. Vláda by buď prodala oba podíly najednou, tedy 78 procent akcií, nebo menší balík tvořený akciemi obou subjektů v poměru dvě ku jedné ve prospěch státu.

Mezi zájemci o akcie Telecomu převládají finanční investoři, kteří se však podle odmínky vlády budou muset spojit s telekomunikačními firmami. Mezi uchazeče údajně patří například telekomunikační firmy Deutsche Telekom, dceřiná firma France Télécomu Orange či Swisscom, který je však zároveň členem prodávajícího TelSource.

Podle informací tisku nabídku podal i řecký polostátní operátor OTE. Finančními investory by měly být mimo jiné Deutsche Bank, či Warburg Pincus s britskými finančními partnery Doughty Hanson a Apax Partners a společnosti CVS Capital Partners a Spectrum Equity.

Podle ekonomů je reálná prodejní cena nabízeného podílu zhruba 96 miliard korun, Ovšem pouze v případě započtení 20procentní prémie za prodej celého balíku akcií, jehož tržní hodnota činí 80 miliard korun. Vláda by mohla za svých 51 procent utržit 63 miliard korun.

ATÉNY - Třetí největší řecký mobilní operátor Stet Hellas v loňském roce zvýšil čistý zisk o 34,3 procenta na 35,8 milionu eur. Oznámila to včera firma a dodala, že zisk před zdaněním, splátkami úroků, odpisy a amortizací (EBITDA) vzrostl o 26,7 procenta na 176 milionů eur a jeho podíl na celkových tržbách tak stoupl na 33,6 procenta z 26,7 procenta v roce 2000.

Výsledky tak byly v souladu s odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení čistého zisku o 36 procent a EBITDA o 26,2 procenta na 175,4 milionu eur. Tržby vzrostly na 523,8 milionu eur z předchozích 519,9 milionu. Příjmy z telekomunikačních služeb, jejichž podíl na celkových tržbách činil 96,4 procenta, stouply o 5,6 procenta na 504,8 milionu eur.

Společnost, která je vlastněna skupinou Telecom Italia, měla na konci roku celkem 2,135 milionu zákazníků a zařadila se tak v Řecku na třetí místo za firmy CosmOTE a Vodafone Panafon. Firma CosmOTE minulý týden oznámila za loňský rok zvýšení čistého zisku o 201 procent na 174,1 milionu eur a její EBITDA stoupl o 120 procent na 407,6 milionu eur. Tržby vzrostly o 53 procent na 929,4 milionu eur a počet zákazníků se meziročně zvýšil o 43 procent na 2,9 milionu.

Společnost Vodafone Panafon uvedla, že její zisk EBITDA za posledních devět měsíců loňského roku vzrostl o 10,3 procenta na 310,9 milionu eur. Tržby se zvýšily o 14,2 procenta na 738,4 milionu eur, napsala agentura Reuters.

Autor:


Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone XS/XS Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model XS Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Úředníci budou mít v Rusku svou mobilní síť včetně rychlých dat

Moskevský Kreml

Do roku 2024 by mělo Rusko mít speciální mobilní síť určenou výhradně pro potřeby státních úřadů. V pondělí se na tom...

Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého...

Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý...

Úspornější displeje zajistí delší výdrž iPhonů, jsou však ještě ve vývoji

iPhone X se loni stal prvním telefonem Applu s moderním OLED displejem. Letos...

iPhony nikdy nebyly šampiony ve výdrži baterie, v této disciplíně patří mezi průměrné smartphony. Lepší výsledky by...

Najdete na iDNES.cz