Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telefonování beze slov

aktualizováno 
Znáte ve svém okruhu někoho kdo trpí poruchou sluchu? Myslíte si, že telefon je mu k ničemu? Na Invexu bylo připomenuto, že telefonování s neslyšícími je možné.

Telefonování pro neslyšící bylo až do nedávné doby něčím, co lidské chápání jen těžko přijímalo, a spíše vznikaly vtipy na situace spojené s tímto termínem. Nicméně lidé jsou vynalézaví a dnes již mohou telefonovat i lidé s handicapem v podobě poruchy sluchu. Na začátku roku jsme se zmínili o telefonu, který pomocí elektromechanických změn zvukové vlny přes kostní kondukci nahradí běžný sluchový proces. Zdá se vám to jako složitá formulace? Je to zřejmě proto, že je to složitý proces. Daleko jednodušší cesta telefonování pro neslyšící je takzvaný psací telefon. I tady se dá namítnout, že se nejedná o klasické telefonování, ale nepředbíhejme.

Něco z historie
Každý dnes již ví, že telefon vynalezl v roce 1876 Alexander Graham Bell. Málokomu se ale doneslo, že původní záměr směřoval jinam než k tomuto převratnému vynálezu. Podle historiků se Bell snažil pomoci své neslyšící družce a vytvořit přístroj, který by ji zviditelnil řeč. Jak to chtěl udělat se můžeme jen domnívat, nicméně se nepodařilo a paradoxně namísto toho vyvinul přístroj, který téměř devadesát let diskriminoval neslyšící. Teprve v roce 1964 se objevil první psací telefon, který sestrojil neslyšící americký fyzik Robert Weitbrecht.

Psací telefon
Ve vyspělých zemích se s psacími telefony setkáte již na úřadech, na policejních stanicích, nebo ve zdravotních střediscích. U nás jako první dorozumívací prostředek na takovém principu vznikl softwarový program, u kterého byli uživatelé odkázáni na fixní spojení. Novějším prostředkem je přenosný psací telefon Polytel 200X/CZ s klávesnicí a menu v češtině a v době nepřítomnosti obsluhy disponuje rovněž záznamníkem. Telefon je dlouhý zhruba 20 centimetrů a široký 7 centimetrů, takže se sluchově postižený uživatel nemusí bát nutnosti batohu na zádech speciálně pro telefon, nicméně mobil to také není. K dostání je zhruba za 20 000 Kč, ale stát poskytuje dotaci až 75 %.

Operátorské centrum pro neslyšící
Již od roku 1997 Český Telecom provozuje operátorskou službu, která má napomoci sluchově postiženým. Komunikovat tak můžou obousměrně neslyšící se slyšícími prostřednictvím telefonického centra pro neslyšící, které sídlí ve Zlíně. Spojit se s ním můžete jak z běžného telefonního přístroje, tak právě psacím telefonem, a to zelenou linkou zcela zdarma. Jak tedy samotná komunikace probíhá? Neslyšící účastník se za pomoci psacího telefonu spojí s operátorkou a zadá jí telefonní číslo slyšícího účastníka, kterému se chce dovolat. "Hovor" je spojen a operátorka napsanou zprávu přetlumočí do telefonu druhému účastníkovi. Pokud telefonuje slyšící neslyšícímu, postup je stejný, jen v opačném pořadí. Hlas je operátorkou přepsán na displej telefonu neslyšícího. A konečně pokud se domlouvají dva neslyšící účastníci, jednoduše si píší. Pro neslyšící je zřízena zelená linka s číslem 0800143143 (z psacího telefonu), pro slyšící 0800142142 a možnost dofaxovat se máte na 0800147147.

O tom, že k využití této služby se staví zejména zainteresovaná skupina velmi kladně, svědčí až 300 hovorů měsíčně, k čemuž přispívá i sazba 2 Kč/min po celé ČR. V zemi je navíc zhruba sedm internátních škol pro sluchově postižené, které využívají pro spojení svých svěřenců s rodiči právě psací telefon. Další skupinou, která nejčastěji využívá služeb operátorského centra, jsou neslyšící podnikatelé. Zelená linka pracuje dvacet čtyři hodin denně sedm dní v týdnu.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Další herečka zapomněla zatajit svůj iPhone, když chválila jinou značku

Herečka propagující smartphony od Googlu posílá chválu na ně z iPhonu

Stává se to zas a znovu. Celebrity, které propagují různé značky telefonů, zapomínají, že lze dohledat, z jakých...

Najdete na iDNES.cz