Telefonní sítě zvládají povodně bez vážných problémů

Občasné výpadky spojení, problémy s dodávkami energie a zaplavené ústředny - tak vypadají poslední dny povodní. Spolupráce se záchranáři však přináší úspěchy. Přes únavu všech týmů se daří udržovat telefonní sítě v chodu.

Postupující povodňová vlna připravuje bezesné noci nejen stovkám tisíc obyvatel země, ale také znamená horké chvilky pro techniky telefonních sítí. Na komunikačních prostředcích totiž závisí koordinace záchranných složek, informační služby a mnohdy i psychika lidí ze zatopených oblastí. Všichni operátoři proto vynakládají maximální úsilí ke zvládnutí situace; snaží se jim v tom pomáhat také stát.

Prší na BTS

Základním kamenem úrazu je nedostatek elektrické energie. Přestože rozvodné závody postupně obnovují dodávky proudu, jen v Praze stále zůstává 430 nefunkčních trafostanic. Ústředny Českého Telecomu jsou povětšinou napájeny z rozvodné sítě, v kritických oblastech pak z baterií a agregátů. Hlavním důvodem jejich vypínání zůstává zaplavení elektrických částí. Zatím však není vyčísleno, kolik telefonních stanic momentálně nefunguje. Uváděných 60 000 totiž ve valné většině nezahrnuje zaplavená přípojná vedení, představují zejména počet účastníků odpojených ústředen. Skutečné číslo bude jen v Praze daleko vyšší.

Mnoho starostí mají mobilní operátoři, kteří stahují své týmy z celé republiky. Vypnuté BTSky se snaží zprovoznit diesel agregáty, kapacitu sítě v exponovaných oblastech pak pomáhá vykrývat několik mobilních BTSek. K vidění jsou například v Praze na Letné, kde v závěsu stojí jednotka Eurotelu a Oskara (900/1800 MHz).

Velký problém je však s doplňováním paliva do diesel agregátů, kde místy musí pomáhat i samotní záchranáři. Technici totiž nejsou cvičeni pro práci v extrémních situacích, kdy se ke generátoru dostávají výsadkem z vrtulníku, v obojživelných vozidlech či na lodích. V této souvislosti si zaslouží chválu vláda, která operátorům nabídla pomoc právě s dopravou nafty.

Provoz mobilních sítí

Největší zatížení sítě zaznamenali operátoři v poslední hodinách v oblasti středních a severních Čech, kam nyní přesouvají všechny své volné mobilní jednotky. Z oblastí, kde záplavy ustupují, postupně také stahují dieselové agregáty a přesouvají je na sever. Oskar dokonce dopravil do Terezína voděodolný kontejner s mikrovlnnými spoji, aby mohl zajistit provoz dalším základnovým stanicím na daném území. V severních Čechách má však navrch Eurotel, který ještě před příchodem záplavové vlny zdvojnásobil kapacitu sítě. V tuto chvíli tak spíše dolaďuje detaily a zaváží palivo.

V současnosti se počet aktivních generátorů pohybuje u všech tří operátorů kolem padesáti. Eurotel má v Praze instalováno 32 agregátů, T-Mobil 28 a Oskar 25. V ostatních lokalitách pracuje přibližně 20 generátorů u Eurotelu a 16 T-Mobilu (dalších deset v záloze). U Eurotelu se dá nejvyšší počet nasazených agregátů vysvětlit především v souvislosti s Integrovaným záchranným systémem (IZS).

Poměrně zajímavé jsou informace týkající se IZS. Eurotel na poslední chvíli rozdal dalších 150 mobilních telefonů, nejčastěji značky Siemens, obcím, které o ně včas nepožádaly. Jmenovitě šlo o Plzeň, České Budějovice, další dodávky šly do Spolany a Agrofertu. Prioritu na volání jich má ale jen omezený počet. Oskar, ovšem už z vlastní iniciativy, včera doručil slíbené telefony a SIM karty Nadaci Člověk v tísni a Adra, které budou sloužit koordinátorům v postižených oblastech. Další přístroje pak předal krizovému štábu nejvíce postižené Prahy 8. T-Mobile rozdal krizovým štábům 1000 mobilů, převážně šlo o Panasonic GD35.

Vytížení

Přestože rozum volí používat pevnou linku, funguje-li, a neubírat tak kapacitu sítě například záchranným složkám, stejně převažuje mobilní telefon. V síti Eurotelu se provoz v zatopených oblastech průměrně zvýšil o 30 % oproti dennímu průměru. Ovšem v postižených lokalitách jsou hodnoty vytížení mnohem vyšší. V Ústí nad Labem a Pelhřimově zaregistrovali zvýšení provozu dokonce až o 150 %. Celá síť však běží stále přibližně na čtvrtinu kapacity. Záplavy pocítila také síť Oskara. Za posledních 24 hodin je oproti běžnému stavu v jižních Čechách o 30 % větší provoz, v Praze o 70 % a na severu republiky dokonce o 80 %.

Síť Českého Telecomu zaznamenala o 40 % vyšší provoz v trojúhelníku České Budějovice, Plzeň a Praha. V těchto oblastech proto také byla posílena kapacita tranzitních tras. Nárůst volání se projevil zejména mezi půl osmou a půl devátou večer, což se dá vysvětlit jako reakce na hlavní zpravodajské relace v televizi. Na nárůstu se podíleli také uživatelé připojující se k internetu přes vytáčené připojení.

Pomoc

Speciálně tarifikovaná linka 0900 609040 vydělala za necelé dva dny svého provozu více než jeden milión korun, dosud na ni zavolalo přes 6600 lidí. Pokud se rozhodnete pomoci obětem povodní, můžete na toto číslo volat rovněž ze svého mobilního telefonu. Za minutu spojení zaplatíte 60 Kč.

Přispět postiženým lidem se rozhodli i další operátoři. Radiomobil ve středu nabídl možnost ubytování až pro 60 evakuovaných osob ve svém informačním centru v Hradci Králové. Eurotel dokonce zrušil finanční podporu golfovému turnaji a místo toho daruje půl milionu korun Českému červenému kříži. Se svými partnery z tohoto klání navíc poskytne tři kamióny balené pitné vody.