Telefonní čísla mají své osudy

  • 28
Telefonní čísla nekončí na mobilním hřbitově, ale recyklují se a získávají stále nové majitele. Snaha šetřit množstvím čísel s sebou ovšem nese také svá rizika. Občas někdo získá číslo s divokou minulostí a obtěžují ho telefonáty na bývalé majitele.

Co se děje s telefonním číslem po jeho odpojení? Telefonní čísla nejsou soukromým majetkem a nebudete-li vzorně plnit podmínky operátora, bude vám odpojeno. Tato situace nastane i v případě, že se rozhodnete svůj paušál ukončit (například kvůli přechodu k jinému poskytovateli) nebo dlouhou dobu nedobijete svoji předplacenou kartu. Číslo samotné ovšem neputuje na mobilní hřbitov, ale prochází šestiměsíční reinkarnací, po které se opět vrací do nabídky.

Půl roku není mnoho

Tento postup uplatňují všichni naši operátoři. Snaha šetřit množstvím telefonních čísel, ale s sebou nese také svá rizika. Mobilní telefonní číslo je pro mnoho uživatelů soukromá věc a sdělují je pouze blízkým známým. Je jasné, že pokud někdo nebude na přijmu, protože jeho číslo je odpojené, po šesti měsících se ho již bude snažit kontaktovat málokdo.

Zkuste si ovšem prolistovat telefonní seznam a určitě narazíte na někoho, komu jste nevolali déle než půl roku. Svému právníkovi také nevoláte pravidelně, ovšem o to intenzivněji ho můžete později shánět. Občas se tak někomu stane, že „nafasuje“ číslo s divokou minulostí a obtěžují ho hovory nebo SMS z čísel, které vůbec nezná. Mobilní operátoři si mohou historii mobilních čísel evidovat. Pokud tedy někoho podobné telefonáty obtěžují, může se zkusit zeptat na značkové prodejně na jeho historii.

Ministr u telefonu

Recyklace telefonních čísel není pouze výsadou tuzemských operátorů. Na konci července se například tato problematika řešila v Norsku. Jedna 16letá dívka, Camilla Reiersrud, z města Hokksund měla denně několik příchozích telefonátů, které sháněly předsedu vlády Kjella Magne Bondevika. Číslo operátora NetCom, které dívka dostala, totiž dříve předsedovi vlády patřilo.

Camilla Reiersrud se později vyjádřila, že většina hovorů pocházela od lidí, kteří si včas neaktualizovali své kontakty, a tak je velmi překvapilo, když jim telefon zvedla mladá dívka. Jednou také obdržela zprávu od bývalého norského fotbalisty, která zval předsedu vlády na schůzku s trenérem národního týmu.

Co dělat s paušálním číslem, které zrovna nepotřebujete, aby vám ho nesebrali?

Oskar

V případě, že vás paušál omrzí, nemusíte hned odstupovat od smlouvy, protože u Oskara můžete vaše paušální číslo nechat převést na Oskartu. Tu je potřeba dobít, aby se aktivovala, ale měsíční paušál neplatíte. Číslo si tak můžete občasným dobitím udržovat v pohotovosti, abyste o něj nepřišli.

T-Mobile

T-mobile nabízí možnost převodu na předplacenou kartu také. Tato služba je zpoplatněna částkou 100Kč, která se převede obratem na kredit. V případě, že od smlouvy již odstoupíte, máte během následujících šesti měsíců možnost číslo znovu aktivovat. Tato služba je ovšem zpoplatněna stejně jako v případě čísla na přání se za něj platí 5000Kč. Pro uživatele tarifu student, je zde také možnost odpojit číslo na prázdniny na maximální dobu 12 týdnů.

Eurotel

Náš nejstarší operátor zatím jako jediný nenabízí možnost převodu paušálního čísla na předplacené. Přechod na paušál musí tedy každý uživatel pečlivě zvážit. Jediná možnost, jak „uložit“ paušální číslo, je jeho odpojení na prázdniny. Touto službou je možné za 100Kč zmrazit telefonní číslo na tři měsíce. V případě jeho odpojení má jeho bývalý majitel 6 měsíců možnost reaktivovat ho za poplatek 1000Kč.

Na individuální domluvě s kterýmkoliv operátorem zůstává možnost bezplatné výměny čísla v případě, že někoho budou obtěžovat telefonáty na bývalého majitele. Žádný operátor tuto výměnu ve svých pracovních postupech zahrnutou nemá.