Telefonní automaty. Jak moc jsou používané a k čemu všemu vlastně mohou být?

Telefonní automaty. Jak moc jsou používané a k čemu všemu vlastně mohou být? | foto: Profimedia.cz

Telefonní budky už nejsou jen na volání. Můžete v nich jíst nebo hrát hry

  • 29
Každý den téměř jistě minete některou cestou do práce. Ale pozornost jí nevěnujete. Telefonní budky se zdají být tichými pomníky doby drátové. Přesto jsou potřebné a navíc si s nimi můžete občas užít i legraci.

S poměrně malou mírou využívání veřejných telefonních automatů se potýkají snad všechny vyspělé státy světa. Vytíženost telefonních automatů klesala tak, jak rostla popularita mobilní telefonie. A v dnešní době, kdy má mobilní telefon téměř každý, se zdá, že jsou telefonní budky přežitek staré doby.

Kromě svého tradičního využití však může taková telefonní budka posloužit i k jiným účelům. Nebavíme se teď o vzrušující chvilce s vaší partnerkou/partnerem ani o dalších podobných záležitostech. Zajímá nás opravdové alternativní využití budek a automatů.

Tak třeba v Anglii. Tam jsou telefonní budky téměř národním symbolem a velkou atrakcí pro turisty. Kdo tak byl v Londýně a nenechal se vyfotit vedle červené boudy, jako by tam snad ani nebyl. A i kdyby je doopravdy už vůbec nikdo nepoužíval, budou nejspíš tyto symboly Anglie stát v ulicích na věky.

Pro Anglii tak typické červené telefonní budky

To v New Yorku si můžete v jedné ze stanic metra pomocí telefonních automatů dokonce zahrát detektivní hru. V hlubinách Cannal Street Station můžete zvednout sluchátko kteréhokoli automatu, zdarma zavolat na speciální číslo a vaše honba za domnělou vražedkyní může začít. Systém identifikuje, odkud konkrétně voláte, a položí vám první hádanku. K jejímu vyřešení musíte najít určenou orientační mapu podzemní dráhy a na hádanku odpovědět tak, že ji zadáte přes klávesnici telefonu. Následuje další, složitější hádanka, která vás nasměruje k jiné mapě poblíž jiného automatu ve změti tunelů podzemní stanice. Abyste celou záhadu vyřešili, musíte dokonce ve finále stanici opustit a odjet metrem na předem určené místo.

31 Down

Autor hry, Ryan Holsopple z 31 Down Radio Theater, říká, že se původně mělo jednat jen o jakousi uměleckou instalaci inspirovanou starým filmovým žánrem zvaným film noir. Povědomí o hře se však mezi lidmi rychle rozšířilo, a ta se tak stala velmi populární. V podzemí stanice Cannal Street si ji mohou zájemci zahrát do konce října.

Hra ve stanici Cannal Street v New Yorku

S uměleckým využitím telefonních budek se ale obyvatelé New Yorku setkávají častěji. Jeden z dalších Holsopplových výtvorů vás například provede po stopách Pietera Stuyvesanta, posledního ředitele holandské provincie Nieuw Nederland, kterou Stuyvesant postoupil Angličanům.

Po stopách Pietera Stuyvesanta

Známý je také případ francouzské umělkyně Sophie Calle, která si již v roce 1994 pro svou performance vyhlédla dvojici telefonních budek na rohu ulic Greenwich a Harrison. Na budku umístila nápisy jako "Have a nice day" (Hezký den) nebo "Enjoy" (Užijte si) a dovnitř umístila lahev vody, cigarety, čerstvé květiny, sušenky, drobné a další věci. Sama pak seděla u budky a sledovala, zapisovala a nahrávala reakce lidí.

Sophie Calle a její veselá budka

A jaká je tedy situace v Česku? Netradiční využití telefonních automatů není na denním pořádku, ale i na tomto poli lze najít pár vlaštovek. Všichni jistě máme v paměti nedávnou téměř gerilovou reklamní kampaň Vodafonu, který nasazoval na budky konkurence parohy. Z oněch pro uživatele zábavných akcí pak můžeme jmenovat soutěž s rádiem Deejay, kterou v roce 2005 spolupořádal tehdy ještě Český Telecom. V jeden určený moment se tehdy po celé Praze rozezvonily všechny telefonní budky. Kdo se jako první po tomto signálu dovolal do studia, mohl po sdělení hesla uveřejněného ve vysílání rádia vyhrát finanční odměnu.

Jak jsme již předeslali na začátku článku, samotné telefonní budky z našich ulic mizí. Ne vždy je to ale z důvodu jejich malého využití. Mnohdy spíše dochází k optimalizaci sítě, protože tam, kde kdysi býval jeden automat na mince a jeden na karty, dnes stojí přístroj kombinovaný. Operátor Telefónica O2 tak v České republice provozuje přes 25 000 veřejných telefonních automatů. Česká republika tím patří k zemím s nejhustší sítí automatů v Evropě. Podle podmínek výběrového řízení ani není příliš mnoho prostoru pro snižování stavů, protože operátor musí splňovat určitá minima počtu automatů.

Tato minima Telefónica mnohdy i překračuje, především však v turistických oblastech, kde je o využití automatů podstatně větší zájem. S tímto faktem také koresponduje skladba hovorů, kdy více než polovinu z nich tvoří hovory dálkové, na mobilní telefon nebo do zahraničí. V celkem 6200 telefonních automatech lze také platit eurem.

Z poloviny budek si také můžete poslat e-mail či SMS zprávu. Ovšem služba to není kdovíjak populární, v loňském roce odeslali uživatelé pouze 300 000 těchto zpráv.

Telefonní budky si tak očividně budou dál s klidem žít svým životem. O svou existenci se obávat nemusí, prakticky je ohrožují pouze vandalové. Třeba v minulém roce zaznamenali technici Telefóniky přes 4000 utržených sluchátek. Kdo ví, jestli za to nemůže jejich netradiční využití tak, jak jej již po generace předvádějí Mach a Šebestová.