Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LTE vtrhlo do Česka. Je rychlejší než ADSL, ale zatím jen pro vyvolené

  11:50aktualizováno  14:03
Mobilní operátor Telefónica O2 spustil nedaleko Prahy první komerční provoz sítě čtvrté generace LTE. Vyvolenou se stala obec Jesenice, využít služby ale bude možné i v nákupním centru Chodov přímo v metropoli. Komerční provoz nové technologie nabídne tři tarify, z nichž ten nejvyšší bude omezen datovým limitem 40 GB.

Operátor Telefónica O2 odvezl novináře na demonstraci LTE technologie unikátním vodíkovým autobusem. | foto: iDNES.cz

Síť LTE Telefóniky O2 pokrývá obec Jesenice v okrese Praha - západ s deseti tisíci obyvateli a dále zhruba polovinu obchodního centra Chodov, kde si zájemci o síť nové generace mohou LTE vyzkoušet v prodejně O2 Experience Centre.

Pro spuštění nové sítě firma využila takzvanou síťovou neutralitu a provozuje ji na frekvenci 1 800 MHz. Jesenici si dle svých slov vybrala proto, že nabízí vhodnou infrastrukturu i dostupnost všech ostatních datových technologií. Operátorovi se tak nabídne unikátní srovnání, jak LTE u zákazníků uspěje.

O2 zpočátku nabídne zájemcům o LTE dvě zařízení včetně speciálních SIM karet. K dispozici budou tři tarify odlišené rychlostí a datovým limitem. Nejnižší tarif za 333 korun měsíčně nabízí rychlost stahování až 4 Mb/s a datový limit (FUP) 2 GB, nejvyšší tarif pak reálnou rychlost stahování až 60 Mb/s a FUP 40 GB.

Datové tarify LTE od Telefóniky O2

Datové tarify LTE od Telefóniky O2


Na prezentaci firma demonstrovala reálné rychlosti stahování zhruba 66 Mb/s a uploadu 20 Mb/s. Latence připojení se pohybuje mezi 10 a 30 ms.

Poté, co zákazníci vyčerpají datový limit, se jim sníží rychlost připojení na 32 kb/s. Vzhledem k rychlosti stahování a možnostem využití takového připojení může být právě datové omezení značně limitující.

Novou technologii si mohou zájemci vyzkoušet ve speciálním stánku operátora, který bude putovat po prodejnách Albert v Jesenici a Vestci u Prahy. Současně bude k dispozici i v již zmíněném obchodním centru Chodov.

Telefónica O2 je první mobilní operátor, který komerčně nabízí technologii LTE v Česku. Spuštění LTE sítě už ale oznámil i konkurenční T-Mobile, který svou síť představí zhruba v polovině července.

Ve světě v současnosti investuje podle asociace poskytovatelů mobilních služeb GSA do sítí LTE 327 operátorů v 99 zemích, z toho 60 operátorů pracuje na pilotních projektech. Podle odhadů asociace bude na konci roku 2012 fungovat v 59 zemích 144 komerčních LTE sítí.

Autor:


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Turci ničí svoje iPhony. Kvůli sankcím od Trumpa

Turci ničí svoje iPhony kladivem

V reakci na zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka, které nařídil americký prezident Trump, se začala na...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Další z rubriky

S předplacenkou můžete neomezeně volat až týden na účet operátora

S Go kartou za akční cenu lze získat až týden neomezeného volání na účet...

I v době neomezených tarifů se najdou uživatelé, kteří dávají přednost předplaceným službám. Na trhu je z čeho vybírat,...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Najdete na iDNES.cz