Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecomu se zmenšil počet pevných linek

  16:00aktualizováno  16:00
Český Telecom kromě poklesů některých finančních ukazatelů vykázal také pokles počtu pevných telefonních linek. Snížil se také počet provolaných minut v hlasovém spojení.
(ČIA) – Meziroční pokles počtu hlavních telefonních stanic (HTS) o tři procenta na 3,738 milionu zaznamenal ke konci letošního prvního pololetí Český Telecom. Celkový objem telefonního provozu se však oproti loňskému roku nezměnil a zůstal na úrovni šesti miliard minut. ČIA to sdělil výkonný viceprezident pro korporátní služby Českého Telecomu Juraj Šedivý.

Firma však zaznamenala změnu struktury telefonního provozu. "Klesá počet minut místních, meziměstských a mezinárodních hovorů. Je však kompenzován nárůstem provozu generovaného dial-up připojením k internetu," uvedl Šedivý. Letos v květnu už objem internetového provozu převýšil objem provozu hlasového.

Díky únorové změně tarifů vzrostly pololetní výnosy Českého Telecomu z měsíčních paušálů meziročně o 40 procent na 5,2 miliardy korun, zatímco výnosy z hovorného z pevné telefonní sítě (PSTN) meziročně poklesly o 35 procent na 7,4 miliardy korun.

Výnosy Českého Telecomu z datových služeb vzrostly meziročně o 33 procent na 3,4 miliardy korun, přičemž výnosy ze služeb ISDN meziročně vzrostly o 55 procent na 2,1 miliardy korun. Ke konci června letošního roku firma provozovala celkem 358 tisíc ISDN kanálů, což je o 109 procent více než na konci prvního pololetí loňského roku. Také výnosy z internetových služeb zaznamenaly meziroční nárůst o 55 procent, když dosáhly 200 milionů korun.

Mimo jiné i kvůli rostoucímu počtu hovorů uskutečněných v mobilních sítích a kvůli nižším cenám za propojení zaznamenal Český Telecom pokles výnosů od domácích operátorů o 46 procent na 577 milionů korun. Výnosy od zahraničních operátorů poklesly meziročně o 38 procent na 650 milionů korun. "Důvodem byl pokračující pokles cen za mezinárodní propojení, silná konkurence, nové technologie a silná koruna," vysvětlil Šedivý.

Výnosy Českého Telecomu z pronajatých okruhů vzrostly meziročně o 18 procent na 1,4 miliardy korun, výnosy z prodeje zařízení a materiálu narostly o 11 procent na 228 milionů korun a ostatní výnosy se zvýšily o 14 procent na 569 milionů korun.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!Najdete na iDNES.cz