Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom se chystá na mobilní operátory

aktualizováno 
Telecom chce od ledna nasadit stejné ceny pro místní a meziměstské hovory. Měla by se tím výrazně zlepšit jeho pozice v boji s konkurencí. Podle našich informací by se cena hovoru měla blížit sazbě 1,40 Kč za minutu.
Český Telecom zvažuje, že bude příští rok účtovat jednotné ceny za hovory po celé zemi. Zruší tak dosavadní rozdílné účtování pro místní a meziměstské hovory. Nápad Telecomu ovšem musí posvětit Český telekomunikační úřad, který jeho ceny schvaluje.

Nové ceny by podle dobře informovaného zdroje měly být výrazně nižší než tarify mobilních operátorů a měly by konkurovat i ostatním operátorům pevných sítí. Další jejich výhodou má být možnost přenositelnosti čísla. To znamená, že pokud se člověk přestěhuje, mohl by si odnést své číslo i do nového bydliště.

Podle dostupných informací by se cena hovorů ve špičce u nejrozšířenějších tarifů blížila spíše dosavadní sazbě 1,40 za minutu místního hovoru než 3,60 koruny pro meziměstské volání. Jednotný tarif by mohl být dobrou zprávou pro firmy a ty domácnosti, které provolají alespoň třetinu hovorů meziměstsky. Pro domácnosti s výhradně místním voláním naopak jednotná cena může přinést zdražení telefonního účtu.

Podle údajů počtu provolaných minut tvoří meziměstské hovory asi desetinu celkového provozu, vztaženo k vyšší ceně ovšem jsou výraznější částí příjmů Telecomu. Jednotná cena hovorů od Telecomu má být nejen ostrou konkurencí pro ostatní alternativní operátory, kteří od poloviny roku nabízejí právě meziměstské hovory za cenu blízkou místním hovorům, ale také mobilním společnostem.

Nejnižší ceny volání v mobilních sítích se pohybují okolo dvou korun za minutu pro volání v rámci sítě u tarifních zákazníků a při telefonátu do jiné sítě jsou zhruba o 50 haléřů až dvě koruny vyšší. U předplacených karet, které využívá až osmdesát procent zákazníků, se minutová sazba v rámci sítě pohybuje ve špičce okolo pěti korun.

Mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha uvedl, že jednotné celorepublikové hovorné je jednou z variant, kterou Telecom seriózně zvažuje. Jednání s ČTÚ i případnou výši tarifů odmítl komentovat s tím, že diskuse s regulátorem jsou teprve na počátku.

Autor:


Nejčtenější

Stáhli si nahrávač hovorů, teď jim útočníci mohou vysát bankovní účty

Ilustrační snímek

Aplikace pro nahrávání hovorů QRecorder může být po aktualizaci zavirovaná. Útočník se tak může dostat k bankovním...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...



Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Za hodně peněz hodně muziky. Recenze vrcholného iPhonu XS Max

iPhone XS Max

Apple slavil v loňském roce výročí deseti let od uvedení svého prvního smartphonu. Proto připravil zcela nový přístroj,...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz