Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom: přečíslování proběhne bez problémů

aktualizováno 
Přečíslování telefonních čísel, které proběhne v noci z 21. na 22. září, by se nemělo setkat s žádnými problémy. Telecom mobilizuje své síly a posiluje informační linky, osudové noci bude v práci o téměř 150 % více zaměstnanců ČTc. Přečíslování bude stát stovky milionů korun.

Přečíslování se blíží mílovými kroky. Již jen týden můžete v klidu telefonovat na zažitá čísla. Od příštího víkendu (noc z 21. na 22. 9.) bude všechno jinak. Ze všech telefonních čísel zmizí počáteční nula, všechna budou nadále pouze devítimístná a i pro místní volání budete muset volit číslo s předvolbou. Dokonce si pro vytáčené připojení k internetu musíte změnit číslo v nastavení připojení. Je Český Telecom (ČT)  na takovou rozsáhlou akci připraven? Jednohlasně tvrdí, že ano.

Telecom výrazně posiluje všechny informační kanály. Například kapacita informační linky 14111bude rozšířena o 50 procent. V jediném okamžiku by se tak mělo dovolat o 120 zákazníků více než dosud, tedy celkem až 360 lidí najednou. Tato linka je kvůli přečíslování výrazně zatížena již nyní, podle Petra Slováčka z Telecomu na ní denně zavolá zhruba 10 tisíc lidí. Také bezplatná linka 0800 111 111 (z tohoto čísla také mimochodem zmizí první nula) bude v sobotu 21. 9. posílena o jednu třetinu operátorů a v neděli až o dvě třetiny. „Počty operátorů jsme schopni aktuálně upravovat podle potřeby,“ řekl Vladan Crha, tiskový mluvčí ČTc. Telecom zároveň posílí i linky poruchové služby. V terénu bude při přečíslování 450  techniků oproti běžným 150 pracovníkům a další desítky budou mít pohotovost. Všechny informační linky Telecom posílí také několik dnů po přečíslování.

Podle Slováčka budou telefonní linky Telecomu mimo provoz asi tři hodiny, a to od půlnoci do třetí hodiny ranní ze soboty 21. na neděli 22. září. V té době firma změní telefonní čísla všech 3760000 telefonních stanic. Informační kampaň Telecom zahájil již v září loňského roku prostřednictvím příloh k vyúčtování, Zlatých stránek, informačních letáků a linek. Přesto ještě někteří uživatelé telefonní sítě nejsou s přečíslováním seznámeni. „Prosíme všechny naše zákazníky, aby přečíslování svých kontaktů nenechali na poslední chvíli a o všem se informovali již nyní,“ apeluje na zákazníky ČTc mluvčí Crha. K dispozici jsou jim k tomu také internetové stránky Telecomu a různé přečíslovací aplikace, o kterých jste se mohli dočíst například v tomto článku.

Termín přečíslování byl stanoven na září po dohodě Telecomu s ČTÚ. „Datum bylo určeno tak, aby zasahovalo období po úplné digitalizaci linek a před zpuštěním služby přenositelnosti čísel. V noci ze soboty na neděli probíhá také nejmenší frekvence hovorů,“ uvedl Slováček.

Nemusíte se však obávat, že se v době přečíslování nedovoláte na čísla záchranných systémů. Záchranka, policie i hasiči jsou již nyní vybaveni mobilními telefony od Eurotelu, takže mobilní síť, u které je přečíslování daleko jednodušší, plně nahradí spojení záchranářům.

Telecom při přečíslování zredukuje  počet telefonních obvodů ze 159 na 14, čímž se zlevní přibližně  třetina  meziměstských hovorů, která se přesune do místního  tarifu. Poklesu výnosů z  hovorného se ale Telecom neobává, ten by měl částečně vyrovnat  zvýšený provoz, který má zlevnění přinést. Doufejme, že přečíslování, které Telecom vyjde řádově na stovky milionů, proběhne rychle a ve stanoveném termínu. V neděli snad již budeme pohodlně volat na nová čísla. Detailní popis všech změn telefonních čísel najdete v tomto článku.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Boj o nejsilnější mobilní procesor se přiostřuje. Na špici míří Huawei

Kirin 980 je prvním 7nm čipsetem od Huaweie

S letošními špičkovými smartphony se naplno rozjel i závod o nejrychlejší procesor. Zavedeným hráčům totiž přibyl...

Honor chrlí nové modely. Evropskou premiéru v Praze bude mít fotomobil 8X

Honor 8X

Čínský výrobce Honor vytrvale zásobuje střední střídu novými modely, a zatímco se letní novinky ještě ani nestihly v...

Výrobci cílí na náruživé hráče. Lákají je na výkon za dumpingovou cenu

Nubia Red Magic

Ve snaze odlišit se a zalíbit různým skupinám zákazníků objevili výrobci smartphonů jednu, kterou poměrně dlouho...

Najdete na iDNES.cz