Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom nezvládl zavedení SMS z telefonních budek

  0:01aktualizováno  0:01
Český Telecom nezvládl v rozporu se svým původním tvrzením zavedení nové služby. Textové zprávy a e-maily sice z telefonních budek posílat jdou, ale budky nejsou označeny a chybí v nich návod k obsluze služby. Návod přiložený u karty navíc obsahuje chyby a problémy provázejí i distribuci karet Trick, které jsou k nové službě potřeba.

Zavádění nové služby Telecomu provázejí potíže. Textové zprávy SMS i e-maily sice z telefonních budek lze od 1. června skutečně posílat, ale není to tak jednoduché, jak by uživatelé očekávali.

V budkách v centru Prahy například chybí návod k obsluze, který zástupci Telecomu při ohlášení služby slibovali. Tím ovšem odpadá jedna z výhod této služby, spočívající ve velkém displeji. Návod přiložený ke kartě je totiž psaný ještě menším písmem, než jak je běžné na mobilních telefonech. Kdo používá brýle při psaní SMS na mobilu, nezbaví se jich ani tentokrát. Alespoň do té doby, než si zvykne na nové ovládání telefonního automatu (VTA).

telbudky

Modré automaty Proxim nemají klávesnici popsanou písmeny. Telecom teprve nyní dodává na tyto přístroje nálepku s písmeny. Vzhledem k tomu, že jsme včera potkali technika Telecomu při lepení těchto doplňků na pražském Václavském náměstí, lze důvodně předpokládat, že například v okrajových částech měst z Proximu fakticky nepůjde textovku poslat ještě několik dnů. Služba je přitom k dispozici od uplynulé soboty a Telecom její spuštění veřejně ohlásil již 22. května s tím, že na vybavení budek návody a popisky klávesnic usilovně pracuje.

telbudky3

Žádná budka zároveň není jakkoli označena jako způsobilá pro odesílání SMS a mailů, což může mnohým uživatelům komplikovat život. VTA Exium, který se svým designem a velikostí displeje přímo nabízí k nové službě, totiž zatím slouží pouze k telefonování. Na displeji přitom je pouze hláška, že automat je v provozu a brzy nabídne další služby.

Na množství VTA Axelit, jež přijímají telefonní karty i mince, se zase objevila nálepka o tom, že dočasně nelze používat mince. Telecom tvrdí, že toto omezení je plánované a u všech aparátů Axelit a skončí 15. června. V rozporu s tím však nejen v centru Prahy řada těchto VTA nálepku nemá a mince přijímá. Mnohdy se přitom jedná o přístroje umístěné vedle sebe.

telbudky

Při včerejším průzkumu jsme se také setkali i s více VTA, které kartu Tricky odmítly přijmout. Na druhou stranu některé telefonní budky mimo Prahu nesou výrazný plakát o možnosti posílat SMS a e-maily a skrývají přitom automat Landis & Gyr, který tuto službu neumožňuje. (Tyto přístroje mají být do 15. 6. nahrazeny těmi, které novou službu umožní.)

telbudky4   telbudky4

Další vážný problém představuje distribuce nových telefonních karet Trick. Například trafiky na Václavském náměstí je prodávají již zhruba deset dnů, ale jejich personál nikdo neupozornil, že karty před datem 1. června nemusí v automatech fungovat. Ovšem na náměstí I. P. Pavlova, které je další významnou pražskou dopravní křižovatkou a od Václavského náměstí je dělí necelý kilometr, o těchto kartách prodavači nemají ani tušení. Na to, že velmi výhodná zaváděcí cena textové zprávy a mailu z budky platí jen do konce června, je to opravdu nepodařená distribuce. Kdy jindy, než za zaváděcí cenu, si mají lidé snadno zvyknout na novou službu?

Návod, který je v balíčku s každou kartou Trick, navíc obsahuje chybu. Někdo zaměnil popis způsobu, jak posunout kurzor ve zprávě či mailu vlevo a vpravo. Kdo jej budej posouvat vlevo podle návodu, stiskne klávesu A. Ta ovšem slouží k pohybu vpravo. Klávesa B podle návodu posouvá kurzor doprava, ve skutečnosti je to právě obráceně. Pokud se vám to stane na začátku zprávy, buď vše vymažete, nebo zprávu zkrátka nepošlete.

Český Telecom si přitom od nové služby slibuje zvýšení zájmu o telefonní automaty a s tím spojený větší zájem o telefonní karty, jejichž prodej poklesl od roku 1997 o celých 40 procent. Přestože je nová služba pohodlná a levná, bude její zavedení kvůli zcela nezvládnutému zahájení provozu záležitostí zřejmě hodně dlouhé doby. U vládou vybraného “národního operátora“ jde o opravdu trestuhodný postup. Ani v tomto případě však pravděpodobně Telecom nevyvodí konkrétní důsledky, protože ztráty v řádu statisíců či několika milionů nechávají tuto polostátní společnost dlouhodobě klidnou. Vždyť prostřednictvím dosud bezproblémově fungujících věčných karet přišla o daleko větší částky.

telbudky

Stanovisko Telecomu se nám do uzávěrky dnešního vydání nepodařilo získat.Nejčtenější

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone XS/XS Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Zázračný tarif od nich nedostanete. Vyzkoušeli jsme srovnávače tarifů

Tarifomat láká na nabídku na míru

Tarifní kalkulačky slouží především ke srovnání mobilních tarifů, lákají ovšem i na neveřejné tarify. V současnosti...

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Najdete na iDNES.cz