Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom nezvládl zavedení SMS z telefonních budek

  0:01aktualizováno  0:01
Český Telecom nezvládl v rozporu se svým původním tvrzením zavedení nové služby. Textové zprávy a e-maily sice z telefonních budek posílat jdou, ale budky nejsou označeny a chybí v nich návod k obsluze služby. Návod přiložený u karty navíc obsahuje chyby a problémy provázejí i distribuci karet Trick, které jsou k nové službě potřeba.

Zavádění nové služby Telecomu provázejí potíže. Textové zprávy SMS i e-maily sice z telefonních budek lze od 1. června skutečně posílat, ale není to tak jednoduché, jak by uživatelé očekávali.

V budkách v centru Prahy například chybí návod k obsluze, který zástupci Telecomu při ohlášení služby slibovali. Tím ovšem odpadá jedna z výhod této služby, spočívající ve velkém displeji. Návod přiložený ke kartě je totiž psaný ještě menším písmem, než jak je běžné na mobilních telefonech. Kdo používá brýle při psaní SMS na mobilu, nezbaví se jich ani tentokrát. Alespoň do té doby, než si zvykne na nové ovládání telefonního automatu (VTA).

telbudky

Modré automaty Proxim nemají klávesnici popsanou písmeny. Telecom teprve nyní dodává na tyto přístroje nálepku s písmeny. Vzhledem k tomu, že jsme včera potkali technika Telecomu při lepení těchto doplňků na pražském Václavském náměstí, lze důvodně předpokládat, že například v okrajových částech měst z Proximu fakticky nepůjde textovku poslat ještě několik dnů. Služba je přitom k dispozici od uplynulé soboty a Telecom její spuštění veřejně ohlásil již 22. května s tím, že na vybavení budek návody a popisky klávesnic usilovně pracuje.

telbudky3

Žádná budka zároveň není jakkoli označena jako způsobilá pro odesílání SMS a mailů, což může mnohým uživatelům komplikovat život. VTA Exium, který se svým designem a velikostí displeje přímo nabízí k nové službě, totiž zatím slouží pouze k telefonování. Na displeji přitom je pouze hláška, že automat je v provozu a brzy nabídne další služby.

Na množství VTA Axelit, jež přijímají telefonní karty i mince, se zase objevila nálepka o tom, že dočasně nelze používat mince. Telecom tvrdí, že toto omezení je plánované a u všech aparátů Axelit a skončí 15. června. V rozporu s tím však nejen v centru Prahy řada těchto VTA nálepku nemá a mince přijímá. Mnohdy se přitom jedná o přístroje umístěné vedle sebe.

telbudky

Při včerejším průzkumu jsme se také setkali i s více VTA, které kartu Tricky odmítly přijmout. Na druhou stranu některé telefonní budky mimo Prahu nesou výrazný plakát o možnosti posílat SMS a e-maily a skrývají přitom automat Landis & Gyr, který tuto službu neumožňuje. (Tyto přístroje mají být do 15. 6. nahrazeny těmi, které novou službu umožní.)

telbudky4   telbudky4

Další vážný problém představuje distribuce nových telefonních karet Trick. Například trafiky na Václavském náměstí je prodávají již zhruba deset dnů, ale jejich personál nikdo neupozornil, že karty před datem 1. června nemusí v automatech fungovat. Ovšem na náměstí I. P. Pavlova, které je další významnou pražskou dopravní křižovatkou a od Václavského náměstí je dělí necelý kilometr, o těchto kartách prodavači nemají ani tušení. Na to, že velmi výhodná zaváděcí cena textové zprávy a mailu z budky platí jen do konce června, je to opravdu nepodařená distribuce. Kdy jindy, než za zaváděcí cenu, si mají lidé snadno zvyknout na novou službu?

Návod, který je v balíčku s každou kartou Trick, navíc obsahuje chybu. Někdo zaměnil popis způsobu, jak posunout kurzor ve zprávě či mailu vlevo a vpravo. Kdo jej budej posouvat vlevo podle návodu, stiskne klávesu A. Ta ovšem slouží k pohybu vpravo. Klávesa B podle návodu posouvá kurzor doprava, ve skutečnosti je to právě obráceně. Pokud se vám to stane na začátku zprávy, buď vše vymažete, nebo zprávu zkrátka nepošlete.

Český Telecom si přitom od nové služby slibuje zvýšení zájmu o telefonní automaty a s tím spojený větší zájem o telefonní karty, jejichž prodej poklesl od roku 1997 o celých 40 procent. Přestože je nová služba pohodlná a levná, bude její zavedení kvůli zcela nezvládnutému zahájení provozu záležitostí zřejmě hodně dlouhé doby. U vládou vybraného “národního operátora“ jde o opravdu trestuhodný postup. Ani v tomto případě však pravděpodobně Telecom nevyvodí konkrétní důsledky, protože ztráty v řádu statisíců či několika milionů nechávají tuto polostátní společnost dlouhodobě klidnou. Vždyť prostřednictvím dosud bezproblémově fungujících věčných karet přišla o daleko větší částky.

telbudky

Stanovisko Telecomu se nám do uzávěrky dnešního vydání nepodařilo získat.
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Od regulace trhu si ČTÚ slibuje snížení cen. Zhatit ji může stanovisko EK

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad chce po loňském testu tří kritérií přistoupit k regulaci tuzemského mobilního trhu, v jeho...

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Je to černé na bílém. Mobilní služby v Česku jsou jedny z nejdražších v EU

Analýza výše nákladů za mobilní a datové služby ve státech EU uskutečněná...

Evropská komise stvrdila to, o čem se dlouho spekulovalo na základě srovnávání aktuálních nabídek mobilních operátorů...

Škoda Fabia Combi Elegance 1,6 TDI
Škoda Fabia Combi Elegance 1,6 TDI

r.v. 2014, naj. 111 114 km, diesel
163 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz