Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom nesplnil požadavek ČTÚ

aktualizováno 
Český telekomunikační úřad nařídil Telecomu, aby v prosincovém telekomunikačním věstníku zveřejnil velkoobchodní nabídku ADSL. Nikoho ale příliš nepřekvapilo, že tuto povinnost Telecom nesplnil. Podle alternativních operátorů jde o pokračování zneužívání dominantního postavení na trhu. Telecom má jednodušší vysvětlení – prostě nestihnul uzávěrku.

Podle dostupných informací se Český Telecom intenzivně připravuje na spuštění služby ADSL (vysokorychlostní přístup k internetu přes telefonní linku). Jenže aby mohl ADSL nabízet koncovým zákazníkům, musí splnit několik požadavků Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Konkrétně jde o zveřejnění velkoobchodní nabídky v prosincovém telekomunikačních věstníku a uzavření velkoobchodní nabídky nejméně s jedním alternativním operátorem.

Tuto povinnost Telecomu ČTÚ nepřikázal jen z volné chvíle, ale kvůli kauze IOL Platinum. Na jaře totiž Telecom spustil pod tímto názvem ADSL pro koncové zákazníky. Jenže už nevydal velkoobchodní nabídku, která by poskytování ADSL umožnila i konkurentům. Podle Telecomu ale nešlo o komerční start služby, ale veřejné testování ve vybraných městech. Podle konkurentů a ČTÚ naopak šlo o regulérní službu pro zákazníky a tak regulátor poskytování služby pozastavil až do splnění podmínek.

Jenže v telekomunikačním věstníku, který vyšel v pondělí 16. prosince, žádná velkoobchodní nabídka nebyla. Po pravdě, tato situace se očekávala a již minulý týden lidé z ČTÚ neoficiálně přiznávali, že do uzávěrky žádné podklady od Telecomu nepřišly. Veškeré překvapení tak může být jenom hrané, protože informace o tom, že věstníku nabídka nebude, byly dostatečně známé.

Alternativní operátoři a ISP (Aliatel, Contactel, Czech On Line, eTel, GTS, Nextra a Tiscali) vydali 17. prosince prohlášení, podle kterého jde o pokračování zneužívání dominantního postavení Telecomu na trhu. Podle operátorů se Telecom snaží oddálit spuštění ADSL pro koncové zákazníky a tím je poškozuje. Telecom má jednoduché vysvětlení. „Jsme si vědomi tohoto formálního nedostatku, ale věříme, že nijak neoddálí plánované zavedení služeb založených na ADSL. V současné době dokončujeme redefinici konceptu ADSL služeb a v nejkratší možné době s ním seznáme jak ČTÚ, tak i ostatní operátory. Bohužel jsme však nestihli tento návrh dokončit před uzávěrkou Telekomunikačního věstníku. Projednání se všemi stranami považujeme za prvořadý předpoklad úspěšného uvedení nabídky pro koncové zákazníky,“ řekl nám tiskový mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Telecom chce spustit ADSL v prvním čtvrtletí příštího roku. Již nyní je jisté, že to nebude 1. únor, který se nyní hodně diskutuje, ale údajně toto datum není od toho skutečného příliš vzdálené. Jenže spuštění služby pro zákazníky je vázáno právě na velkoobchodní nabídku. Pokud se operátorům nebude líbit (náš redakční tip je, že nebude…), bude o ní třeba dál jednat a možná dojde opět na rozhodování ČTÚ. Pesimistické (nebo, chcete-li, realistické) hovoří o polovině roku 2003. Optimisté také mluví spíše o březnu než únoru. Každopádně oba termíny znamenají, že na ADSL si ještě chvíli počkáme. A to v tuto chvíli vůbec nic netušíme o cenách, které mohou také překvapením – ať již příjemným, nebo nepříjemným. Dá se ale předpokládat, že pokud to s ADSL myslí Telecom vážně, bude muset jeho cena respektovat současnou situaci na trhu, kdy ve městech (kam je ADSL primárně určeno) existuje relativně levná nabídka internetu přes kabelové televize a bezdrátové připojení.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Který mobil bude mít jako první skládací displej? Bude to přetahovaná

Podle IHS Technology přijdou smartphony se skládacím displejem přibližně za rok.

Do závodu o první telefon se skládacím displejem se pravděpodobně zapojí firma Huawei. Ta chce předehnat Samsung, který...Najdete na iDNES.cz