Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Telecom má lepší výsledky díky kurzu koruny a úsporám

aktualizováno 
Podle analytiků dosáhl Český Telecom lepších výsledků oproti původnímu očekávání především díky vývoji kurzu koruny a také díky vlastním úsporám. Pro jeho další vývoj však bude podstatně důležitější výsledek privatizace.
Analytici: Lepší výsledek Telecomu díky koruně a úspoře nákladů PRAHA 27. února (ČTK) - Vyšší než očekávaný zisk Českého Telecomu způsobila především nečekaně vysoká úspora nákladů v loňském posledním čtvrtletí a zisky společnosti z korunových operací. Důležitější než výsledky hospodaření však pro další vývoj bude posun v privatizaci, domnívají se analytici dotázaní dnes ČTK.

"Vývoj koruny podle našich odhadů způsobil zhruba 600milionový zisk z devizových operací. I díky tomu čistý zisk klesl výrazně méně proti očekáváním," komentoval dnešní čísla analytik Wood & Co. Jan Slabý.
Telecom oznámil, že zisk společnosti meziročně poklesl o čtyři procenta na 6,1 miliardy korun. Analytici předpokládali pokles zhruba na 4,9 miliardy. Mírný pokles zaznamenal Telecom rovněž u výnosů.

"Nižší příjmy odrážejí přesun uživatelů k mobilním telefonům, což se odrazilo ve výrazném propadu příjmů z pevných hlasových služeb," uvedl Slabý. Tento propad sice částečně vyrovnaly příjmy z datových služeb, nepřidal se však mobilní operátor Eurotel, jehož příjmy vzrostly loni pouze o šest procent.
Analytik Patria Finance Ondřej Daťka za výsledkem vidí především nad očekávání dobré výsledky v posledním čtvrtletí. "Určitou roli mohly hrát i větší úspory v platbách ostatním operátorům. Tento efekt jsme očekávali, ale možná jsme podcenili jeho velikost," uvedl.

Rovněž podle Martina Škaroupky z Conseq Finance k výsledkům přispěla především úspora nákladů. "Společnost sice snížila počet zaměstnanců, ale úspory osobních nákladů se projeví až letos," uvedl. Kromě menších plateb ostatním operátorům tak zřejmě rovněž klesla například spotřeba materiálu či energie a oprav. "Nabízí se otázka, zda nešlo jen o časový odsun," dodal.
Letos a v následujících několika letech lze očekávat mírný růst tržeb. "Stále klesající tržby z hovorného budou kompenzovány růstem tržeb za přenos dat, pronájem telefonních linek a tržbami z výrazně vyšších paušálních měsíčních poplatků za telefonní linky," uvedl Tomáš Vyskočil z Baader Securities. Zisk bude naopak negativně ovlivněn konsolidací zvýšených odpisů Eurotelu související s výstavbou sítě UMTS, dodal.

Výsledky jsou sice příjemným překvapením, důležitější pro vývoj akcií Telecomu však bude průběh a výsledek privatizačního tendru, dodávají ekonomové. O Telecom se nyní uchází celkem sedm zájemců, když pouze Deutsche Telecom a Orange jsou z oblasti telekomunikací. Ostatní uchazeči jsou z řad finančních investorů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Studentský tarif T-Mobilu dotahuje konkurenci. Nejen daty, ale i cenou

Ilustrační snímek

T-Mobile 1. září rozšíří tarifní portfolio o nový studentský tarif. Student Data nabídne uživatelům do 26 let oproti...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Najdete na iDNES.cz