Motorola Droid 2: překoná úspěch svého předchůdce?

Motorola Droid 2: překoná úspěch svého předchůdce? | foto: motorola.com

Taktování smartphonů: Droid 2 na 3,0 GHz, Galaxy S na 1,6 GHz

  • 23
Motorola Droid 2 disponuje procesorem Texas Instruments, který běží maximálně na frekvenci 1 GHz. Podobně jako u jiných čipů však není výrobcem stanovená hodnota taktem maximálním. Po nedávno pokořené hranici 2 GHz byl Droid 2 přetaktován na rovné 3 GHz. Ne všichni tomu ale věří.

Taktování maximální frekvence procesoru nemají v oblibě jen majitelé herních PC, stejné praktiky začali před několika lety provozovat také majitelé chytrých telefonů s Windows Mobile. Vzpomeňme například utilitu OMAPClock, která sloužila ke změně frekvence nepříliš oblíbeného, avšak dříve hojně používaného, procesoru TI OMAP 200 MHz.

Dnes se snahy takových experimentátorů přesouvají spíše do vod systému Google Android. Koncem roku se hodně mluvilo o možnostech snadného taktování původní Motoroly Droid, zhruba o půl roku později bylo možné taktovat i její evropské dvojče Milestone a to až na 1,3 GHz, tedy více než dvojnásobek továrně nastavené maximální frekvence.

Motorola Droid 2 také spoléhá na procesor Texas Instruments, ovšem nové generace. Obsahuje 1 GHz mikroprocesor, který se ale v minulých dnech podařilo přetaktovat na 2,0 GHz. Zvýšení taktu proběhlo pomocí utility SetCPU.

Motorola Droid XMotorola Droid 2

Jen o několik hodin později se ale objevila zpráva, že byl tento smartphone úspěšně přetaktován na trojnásobek továrně nastavené maximální hodnoty, tedy na rovné 3,0 GHz. Mezitím však stejná skupinka nadšenců dvojici Droid 2 a Droid X zvýšila frekvenci procesoru na 2,5 GHz. Oba telefony přitom běžely na jimi speciálně upravené ROM s názvem Fission.

Motorola Droid 2 přetaktována na 2.5 GHz

Podle člena uskupení Team Defuse s přezdívkou Matt4542, který údajně taktování provedl, je telefon po zákroku (na 3,0 GHz) poměrně stabilní, má ale tendence se občas zasekávat (lagovat). Zpráva ale zatím není ověřena, mnozí totiž namítají, že takto drasticky přetaktovaný procesor by již vyžadoval speciální chlazení.

Určitou míru nestability ukazují získané výsledky benchmarku Quadrant, které se pohybovaly v rozmezí 300 až 2000 bodů.

Taktují se i Androidy od HTC a Samsungu

Choutkám experimentátorů neunikl ani největší konkurent Droidu 2, HTC Desire Z, který se v USA prodává pod taktovkou T-Mobile s prostým označením G2. Telefon využívá procesoru Qualcomm MSM7230 s taktem 800 MHz (dříve se ale spekulovalo, že zařízení dostane silnější variantu MSM7630). Tento čip se povedlo stabilně přetaktovat na 1,3 a pak i 1,4 GHz.

Stranou nezůstal ani Samsung Galaxy S, jeden z nejvýkonnějších telefonů vůbec. Na ten se zaměřili členové Team Whiskey ze známého fóra XDA Developers. K mání měli verzi Samsung Vibrant od T-Mobile, který se od originálního modelu liší zejména čtveřicí tlačítek pod displejem. Oblé tvary na rozdíl od AT&T verze Captivate zůstaly zachovány.

V zařízení použitý procesor Samsung Hummingbird byl pomocí taktovací utility "popohnán" na 1,6 GHz, což se samozřejmě následně promítlo na získaném skóre v testu Quadrant.

Samsung Galaxy S přetaktován na 1.6 GHz Výsledek testu Quadrant Galaxy S 1.6 GHz


Jak můžete vidět z přiloženého obrázku, takto poupravený Samsung Vibrant dosáhl až k hranici 3 200 bodů a všechny své rivaly (Droid X, Droid 2, Nexus One) nechal daleko za sebou. Galaxy S s továrně nastavenými parametry v testu získalo 800 bodů, nárůst výkonu je tedy asi čtyřnásobný.

V testu Linpack, který sleduje výkon procesoru a výsledkem je počet v jednotkách FLOPS, což je počet operací v plovoucí desetinné čárce za jednotku času, přetaktovaný Huumingbird získal 12,31 MFLOPS (tedy 12,31 milionů operací). Přitom telefon s netaktovaným čipem dosáhl na 8,042 MFLOPS.

Má to ještě smysl?

Taktování procesorů u chytrých telefonů s Windows před lety mělo opravdu smysl, protože právě zmíněný TI OMAP 850 na některé hry nebo přehrávání i upravených filmů jednoduše nestačil. Taktovaly se i telefony s procesory Intel (později Marvel), kterým naopak výkon nescházel a jejich maximální takt se pro nižší odběr mohl i snížit.

Dnes je ovšem situace jiná a dvojice Droidů tak Galaxy S jsou na tom po stránce výkonu opravdu dobře. Aktuálně nás tak spíše než pomalé smartphony trápí jejich výdrž na baterie. Málokterý z nich totiž při trochu větším zatížení přežije bez nabíječky a elektrické zásuvky déle než jeden den.