Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Takový normální dotykáč s Androidem. Test Sony Ericsson Xperia X8

aktualizováno 
Uživatelům, pro které jsou varianty Xperie X10 příliš extrémní modely, nabízí Sony Ericsson typ X8. Telefon je veliký tak akorát, má slušnou výbavu a navíc je k dostání za dobrou cenu. Musíte ale vzít za vděk starší verzí Androidu.

Sony Ericsson Xperia X8 | foto: Mobil

Sony Ericsson Xperia X8 je prozatím posledním přírůstkem do rodiny chytrých Sony Ericssonů s operačním systémem Android. Stejně jako předchozí modely si musí i Xperia X8 vystačit se starší verzí Androidu 1.6. To je v dnešní době asi jeho největší nevýhoda, kterou by snad měl brzy napravit update na verzi 2.1.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson Xperia X8 Sony Ericsson Xperia X10 mini Sony Ericsson Xperia X10 mini pro Sony Ericsson Xperia X10

Katalog mobilů: Rodina Xperií s operačním systémem Android. X8, X10 mini, X10 mini pro a velká X10.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Dotykový mobil střední třídy s výborným poměrem cena/výkon.


Jak napovídá číselné označení, Xperia X8 je o něco hůře vybavená než ostatní stájové sestry. V mnoha ohledech ale může být pro řadu uživatelů daleko lepší volbou. Na rozdíl od modelů řady X10 má X8 velikost "tak akorát". Při běžných kapesních rozměrech nabídne již slušnou úhlopříčku displeje, a přitom ústupků ve výbavě oproti X10 mini není mnoho. Uživatelé vlastně budou muset oželet jen kvalitní fotoaparát. Tento nedostatek ale X8 bohatě vynahradí atraktivní cenou. Oproti X10 mini je o 1 500 korun levnější a sehnat se dá již za zhruba 4 500 korun. Ve třídě dostupných dotykových modelů je X8 sázkou na jistotu.

Vzhled a konstrukce – zcela jasná Xperia

Po vzhledové stránce nenechá X8 rozhodně nikoho na pochybách. Telefon na první pohled patří do stáje Xperia Sony Ericssonu. V podstatě se dá říci, že X8 je trochu protaženou X10 mini. To ostatně dokazují rozměry 99 x 54 x 15 mm. X8 tedy trochu přibrala i do šířky, naopak o milimetr zhubla na tloušťku. Pochopitelně ani hmotnost nezůstala na kolibřích hodnotách. Ale 104 gramy, to opravdu není mnoho.

Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8
Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8

Proporce jsou tedy možná o něco vyváženější než u X10. K dobrému pocitu přispívá i bílá barva, která působí v dnešní záplavě černých a šedých dotykových kousků velmi svěžím dojmem. Výrobce zatím nabízí pouze tuto barevnou variantu s možností vyměnit bílý zadní kryt. Dostupnost ale závisí na distributorech a operátorech. V Česku tak zatím seženeme jen čistě bílou variantu a variantu se světle modrým zadním krytem. I ten je ale vlastně z velké části bílý a do modré barvy přechází postupně. Upřímně řečeno, moc se nám tato varianta nezamlouvá, kryty s barevným přechodem působí na bílém telefonu trochu cizím dojmem. Jsme zvědavi, zda výrobce připraví i jiné barevné varianty, kde by kromě zadního krytu změnil barvu i celý zbytek telefonu.

Sony Ericsson Xperia X8

Vraťme se ještě zpět ke vzhledu. Ovládací prvky jsou opět na obvyklých místech. Na pravém boku tlačítka pro regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu, pod displejem trojice ovládacích tlačítek. Na vrchní straně telefonu je vypínací tlačítko a vedle něj na jedné straně konektor na 3,5mm jack s rozšířením pro příslušenství od Sony Ericssonu, na druhé straně pod krytkou najdeme microUSB konektor.

Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8
Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8

Na rozdíl od X10 mini má model X8 výměnnou baterii, takže pod krytem na nás nečeká jen slot na paměťovou kartu a SIM, ale právě i akumulátor. Co se kvality zpracování týče, nemáme zásadní výhrady. Plasty jsou sice relativně obyčejné, ale kvalitní. Telefon je velmi dobře sestaven, ale otázkou zůstává trvanlivost zadního krytu. V budoucnosti může začít povrzávat.

Displej a ovládání – třípalcový displej

Velkým rozdílem X8 oproti X10 mini je displej. Dostal úhlopříčku rovné tři palce a pro Android "původní" rozlišení 320 x 480 pixelů. Zobrazení na displeji je příjemně jemné. I přes větší úhlopříčku a rozlišení zůstalo zachováno uživatelské prostředí UX Platform známé z modelů mini, takže v rozích displeje opět najdete čtyři zkratky. Na dané úhlopříčce to považujeme za lepší řešení, než kdyby Sony Ericsson použil "volnou" plochu jako u velké Xperie. Na druhou stranu je displej dostatečně veliký, aby se na něj vešlo i více widgetů nebo zkratek najednou. Jenže to prostředí X8 neumožňuje, od modelů mini přebírá filosofii jednoho widgetu na jedné obrazovce. Těch může mít uživatel vedle sebe kolik se mu zachce.

Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8
Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8

Ovládání je opravdu do puntíku shodné s X10 mini. V menu se listuje mezi obrazovkami do stran, podobně jako třeba u iPhonu. Položky si lze uspořádat dle libosti a kteroukoli ikonu z menu lze použít jako zkratku do rohu displeje. Vzhledem k většímu displeji se na obrazovku vejde dvanáct ikon, tedy o tři více než u malého modelu. To usnadní listování.

Sony Ericsson Xperia X8

Prostředí telefonu je vcelku rychlé a displej na ovládací pokyny reaguje přesně. Update na verzi 2.1 by ale měl přeci jenom v této oblasti přinést zlepšení. Vzhledem k většímu rozlišení displeje a stejném hardwaru (Qualcomm MSM 7227 600 MHz a 168 MB RAM) by se dalo očekávat, že telefon bude mít oproti X10 mini trochu větší problém s vykreslováním a může se zadrhávat. Nic takového se ale naštěstí nekoná. Je to důkaz, že hardware je opravdu více než dostačující.

Podobně jako ostatní Xperie přístroj nepodporuje multi-touch, takže při zoomování třeba v prohlížeči si musí uživatel vystačit s tlačítky na displeji. Jindy ale stačí podržet prst chvíli na displeji a pak s ním posouvat vpřed a vzad. Tohle funguje třeba ve fotogalerii.

Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8
Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8

Co se nároků na uživatele týče, je na tom X8 prakticky stejně jako všechny ostatní Android telefony. Bez účtu u Google jej nemá smysl používat. Bez datového tarifu také ne. O přítomnosti UX Platform, která je grafickou nadstavbou Sony Ericssonu, jsme již mluvili. Nechybí mu aplikace Timescape, která zajišťuje uživateli přehled o aktuálních událostech.

Sony Ericsson Xperia X8

Zůstalo i trochu podivné odemykání telefonu. Telefon se odemkne po dvojím stisknutím tlačítka menu vlevo pod displejem, funguje to ale i tak, že jako první stačí stisk kterékoli jiné klávesy pod displejem nebo vypínacího tlačítka. Hrozí tak nechtěné odemknutí telefonu v kapse.

Baterie – slušné vylepšení

Sony Ericsson Xperia X8 dostala baterii s kapacitou 1 200 mAh, což je oproti modelům X10 mini výrazný nárůst. Větší displej s větším rozlišením má sice asi o něco větší spotřebu, ale celkově se vyšší kapacita baterie projevila velmi pozitivně. Zatímco malé Xperie mají problém vydržet nabité sotva den, X8 to potíže rozhodně nedělá a při umírněném stylu používání se celkem snadno dostane na dva dny.

Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8
Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8Sony Ericsson Xperia X8

Telefonování a zprávy – relativně malá QWERTY

S platformou UX se od malých modelů k nové X8 táhne i nevýhoda v podobě hůře přístupných kontaktů pro telefonování. Opět platí, že telefonní aplikace neumí vyhledávat v seznamu. Musí se klepnout do vyhledávacího pole nebo seznamem pouze listovat. Tato nepříjemnost se dá ale snadno napravit pomocí aplikací třetích stran (doporučujeme Gesture Search) nebo také tím, že k vyhledávání bude uživatel používat vyhledávací políčko Google v podobě Widgetu. Ten je ale pak nutné nastavit na první stranu.

Sony Ericsson Xperia X8

Pro psaní textu dostala Xperia X8 virtuální QWERTY klávesnici. Na displeji o něco větším než u X10 mini se již na této klávesnici dá psát vcelku slušně, ale lepší je telefon otočit naležato a psát na šířku. V takovém případě je klávesnice opravdu velmi komfortní, vzdálenost i velikost jednotlivých tlačítek je ideální. K pohodlí přispívá vibrační odezva. Možná je ale škoda, že X8 přišla o velmi šikovnou virtuální "numerickou" klávesnici, kterou mají modely mini. Rádi bychom tuto volbu viděli v nastavení telefonu.

Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8
Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8

O pracovní e-maily synchronizované s Exchange serverem se opět stará aplikace RoadSync. Ta doznala v případě X8 několika drobných změn, všechny její komponenty jsou dostupné pod hlavní ikonou aplikace. Teprve z jejího menu se může uživatel přepnout k e-mailům, kalendáři, úkolům nebo kontaktům. Ikony jednotlivých položek tedy již nezabírají místo v menu. Na druhou stranu se aplikace stále nenaučila pracovat s podsložkami v poště.

Organizace a data – opět stejná písnička

V oblasti organizace a dat X8 kopíruje menší modely zcela přesně. Je tu podpora HSDPA, wi-fi, Bluetooth 2.1 a nechybí ani GPS. Omezením Androidu 1.6 je fakt, že přes Bluetooth nejde odesílat soubory, existuje ale náprava v podobě freewarové aplikace Bluetooth File Transfer. Telefon nelze standardně použít ani jako modem pro počítač nebo jako wi-fi hot-spot. I tyto nedostatky lze řešit pomocí softwaru, nápravu snad ale přinese update na novou verzi systému.

Sony Ericsson Xperia X8

Prohlížeč je na větším displeji daleko lépe použitelný, o absenci multi-touch jsme již hovořili. Opět musíme pochválit propracované budíky, nechybí kalendář, poznámky, stopky, minutka, kalkulačka ani zálohovací software Backup and Restore.

Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8
Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8

Co se navigace týče, opět nemohou chybět tradiční Google Mapy, na našem území v nich bohužel stále funguje jen itinerářová navigace, nikoli klasická turn-by-turn. Sony Ericsson nabízí zkušební verzi navigačního softwaru Wisepilot.

Zábava – ostrouhal fotoaparát

Stejně jako u ostatních Xperií se X8 snaží nabídnout velmi kvalitní multimediální mix. Je tu pohodový a snadno ovladatelný hudební přehrávač nebo FM rádio. Nechybí YouTube aplikace, pro identifikaci skladeb je tu TrackID. Kromě klasického Android Marketu může uživatel nakupovat aplikace a obsah i v PlayNow obchodu Sony Ericssonu. Opět chybí rozumný přehrávač videí, ten lze ale doinstalovat. Telefon nabízí facebookovou aplikaci, třeba klienta pro Twitter je opět třeba doinstalovat.

Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8
Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8Displej Sony Ericssonu Xperia X8

Xperia X8 nabízí i velmi zajímavý herní mix. Jsou tu hry California Gold Rush a Rollercoaster Revolution (obě jen jako demoverze), Crazy Penguin Catapult, hravé "malování" Creatouch nebo stavění nekonečné věže TowerBloxx (plné verze her). Herní výbava je tak ještě bohatší než u mini modelů.

Sony Ericsson Xperia X8

Možná se tím snaží Sony Ericsson vykompenzovat ořezaný fotoaparát. Ten totiž tentokrát dostal rozlišení jen tři megapixely, přišel o automatické ostření a chybí i přisvětlovací dioda. Zůstává jednoduché ovládání prakticky bez možností jakéhokoli nastavení.

Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8 Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8 Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8

Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8 Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8 Fotografie přízená Sony Ericssonem Xperia X8

Zatímco fotoaparát u modelů X10 mini jsme velmi chválili, tady se od nás Sony Ericsson pochvaly nedočká. Fotoaparát je u X8 tak spíše do počtu, aby se neřeklo. Pokud hledáte kvalitní fotomobil, X8 se určitě vyhněte.

Shrnutí – skvělá střední cesta

Sony Ericsson Xperia X8 je velmi dobrý dotykový telefon střední třídy bez výraznějších nedostatků. Jeho konkurencí jsou levné Android telefony jako třeba LG GT540 Optimus nebo HTC Wildfire. Může být alternativou i k levnějším dotykáčům jako je Vodafone 845, Huawei U8100. Oproti nim nabízí podstatně lepší výbavu a kvalitnější hardware, příplatek je přitom jen zhruba tisícikoruna.

Nejvýraznější nevýhodou je asi fotoaparát, který neoplývá přílišnou kvalitou, a také postarší verze Androidu. Druhý nedostatek by ale snad měl vyřešit update. Jinak ale za danou cenu nabízí telefon opravdu velmi dobrou výbavu a výborný hardware. Xperia X8 je ideální volbou pro ty uživatele, kteří nechtějí dotykový mobil s obřím displejem, který se téměř nevejde do kapsy. A také pro ty, komu jsou modely mini příliš miniaturní.

Proč koupit?

  • dobrá výbava
  • kompaktní rozměry
  • dobrý poměr výkon/cena
  • kvalitní hardware

Proč nekoupit?

  • Android zatím jen ve verzi 1.6
  • horší fotoaparát

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

4 577 Kč (Vodafone)
Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium je konečně lákavé sony. Nenašli jsme důvod ke kritice

Špičkové modely Sony patřily dlouho k tomu nejlepšímu, ale pak nedovedly držet v detailech kontakt se špičkou. Xperia XZ Premium na první pohled také nevypadá...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Sony Xperia L1
Levný smartphone má značkovou kvalitu. Test Sony Xperia L1

Vyloženě levné chytré telefony už snad značkoví výrobci u nás nenabízejí. Sony se teď rozhodlo vstoupit do nižší střední třídy se smartphonem Xperia L1, který...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.