Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Také chodci riskují, když používají mobil

aktualizováno 
Nejen za volantem je mobil nebezpečný. Také chodci by se měli mít na pozoru, když zabraní do hovoru nebo psaní textovky přecházejí ulici. Na nepozornost způsobenou mobilem doplatitly jen za minulý rok na celém světě desítky lidí. Ve Skotsku policie před tímto nebezpečím chodce varuje pomocí osvětových plakátů.

Již dlouho a náruživě se hovoří o tom, jak nebezpečný může být mobilní telefon v rukou řidiče. Nedávná studie dokonce prokázala, že telefonování za jízdy snižuje koncentraci člověka za volantem více, než když je pod vlivem alkoholu. Ovšem mobil znamená riziko i v rukou chodců. Silnice nejsou takovým jednáním pěších účastníků provozu ohroženy o mnoho méně, než je tomu v případě hovoru v autě. Nebezpečí je sice spíš omezeno jen na toho, kdo mobil právě používá, ale ani auta nejsou úplně v bezpečí. Když totiž během psaní SMS nebo telefonování přecházíte ulici, vaše koncentrace je mnohem nižší.

Ind s mobilemNevýhodou takového rozhovoru uprostřed ulice je i to, že ten, s kým si povídáte, nezná vaši situaci. Když totiž přecházíte silnici za družného hovoru s člověkem, který jde vedle vás, oba diskuzi pozdržíte a společně se chvíli věnujete provozu aut. Člověk na druhém konci telefonní linky však neví, že právě přebíháte růšnou křižovatku, a tak na vás klidně mluví dál. Pokud se nedokážete od hovoru na chvíli odtrhnout, nebezpečně v tu chvíli riskujete. Je to podobné, jako když si dítě hraje s míčem a při jeho sledování si nevšimne blížícího se vozu.

Neméně nebezpečné je psaní textových zpráv za pochodu. Srážka s jiným chodcem nebo lampou je tím nejmenším zlem, které vás v takovém případě může potkat. Při zdolávání silnice jste ohroženi vozidly a zároveň vy i jste nebezpeční pro řidiče, kteří by se vám chtěli vyhnout, a potkala je proto nehoda.

Uvědomělé Skotsko

Toho, jak jsou nebezpeční chodci s mobily, si již všimly úřady ve Skotsku. Podle smutných statistik doplatilo jen v Británii za minulý rok 17 chodců na svou nepozornost během telefonování nebo psaní SMS. Roger Vincent z Královské společnosti pro prevenci nehod říká: “Když přecházíte ulici, vyžaduje to po vás často plnou koncentraci, a pokud zrovna telefonujete, velká část vašeho vědomí je zrovna jinde než na silnici.” Plakáty upozorňující na nebezpečí, které přináší pužívání mobilního telefonu v autě nebo i na ulici, by měly být umístěny na více než stovce autobusových zastávek a v několika bufetech. Je na nich zobrazen náhrobní kámen, na kterém leží mobilní telefon.

Ve Skotsku se také právě teď rozbíhá kampaň, která má uvést do praxe nový zákon, jenž zakazuje používání mobilních telefonů za volantem. Policie bude v následujícíh týdnech zastavovat řidiče telefonující za jízdy bez hands-free sady. Nejprve se policisté omezí jen na upozornění a předají řidiči leták o změně zákona, ve kterém je také patřičně popsána statistika nehod způsobených mobilem v rukou řidiče. Za čtrnáct dní však již budou provinilci platit pokutu, jako by porušili povolenou rychlost. V České republice platí zákaz telefonování za jízdy bez hands-free sady již od začátku roku 2002. Přesto se zatím proti řidičům, kteří přímo před policejní hlídkou telefonují, žádné ostré represe nezavedly.

Rozhodně nemůžeme očekávat, že by se zavedl zákon zakazující telefonování na ulici. Je lepší raději myslet na nebezpečí, které přináší používání mobilního telefonu na ulici při přecházení vozovky. Než vejdete s mobilem u ucha mezi auta, uvědomte si, že nechat si zopakovat poslední větu rozhovoru na druhé straně silnice je lepší, než se nechat přejet.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Toto jsou mobilní rarity minulosti. Vypadaly jako list či dámská pudřenka

Nokia 7600

Pod pojmem mobilní telefon si většina současných uživatelů představí onu uniformní placku. Dříve tomu ovšem bylo jinak...

Xiaomi má levné chytré hodinky s obrovskou výdrží

Xiaomi Amazfit Bip

V době, kdy jsou chytré hodinky na ústupu a dominantní postavení má Apple se svými Watch, je těžké se prosadit. Výrobce...Najdete na iDNES.cz