Nokia vládne smartphonům v Číně

Nokia vládne smartphonům v Číně | foto: Koláž Mobil iDNES.cz

Tajemství úspěchu chytrých Nokií se ukrývá na Dálném východě

  • 19
Trh s chytrými telefony v Číně drží podle analytické společnosti Canalys s ohromnou převahou finský výrobce. Naopak se mu nedaří na celosvětově největším trhu se smartphony v USA.

Čína je druhý největší trh se smartphony na světě. A právě na něm má Nokia drtivý podíl na trhu. Dá se tedy říci, že za úspěchem symbianových Nokií je právě nenasycený obří čínský trh. Pro pořádek je potřeba dodat, že z celého balíku smartphonů v portfoliu Nokie je absolutní většina právě přístrojů se Symbianem, modely s operačním systémem Maemo tvoří zanedbatelnou část.

V Číně se za druhé čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 6,9 milionu chytrých telefonů. Po Spojených státech je to tak druhý nejdůležitější trh. A Nokia na tomto obřím smartphonovém trhu dominuje s podílem 76,9 procenta.

Ostatní výrobci na čínském trhu pouze paběrkují. Druhá Motorola, která má v Číně tradičně silné jméno, okupuje trh se smartphony s mizivým podílem 4,7 procenta. Třetí Samsung není za Motorolou daleko a patří mu 4,1 procenta trhu se smartphony.

Čína tak udržuje dominantní postavení Nokie na celosvětovém trhu s chytrými telefony. Když totiž odečteme 5,3 milionu prodaných chytrých Nokií na čínském trhu od celkového počtu 23,8 milionu prodaných smartphonů finského výrobce po celém světě, vyjde nám 18,5 milionu prodaných chytrých Nokií.

Dominance Nokie by po odečtení výsledků z Číny již nebyla tak výrazná. Finský výrobce by si ale i tak udržel náskok před druhým největším výrobcem smartphonů společností RIM, která prodala ve druhém čtvrtletí 11,2 milionu smartphonů BlackBerry. RIM na čínském trhu prodá, stejně jako další velcí výrobci, minimum přístrojů.

Analytici dávají v Číně velké šance Androidu. Prozatím je podíl operačního systému od Google malý, ale vyhlídky má nadějné. Operátor China Mobile nabízí na čínském trhu přístroje s vlastní platformou OMS postavenou na Androidu. Šance se snaží chytit i HTC. To oznámilo, že končí se svým strategickým partnerem Dopod a bude v Číně nabízet telefony pod svojí vlastní celosvětovou značkou.

Pravý opak úspěchu Nokie v Číně představuje americký trh. V USA se Nokii nedaří a její smartphony nejsou výjimkou. Ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo 14,7 milionu chytrých telefonů a je to tak největší trh se smartphony na světě.

V USA má Nokia tak zanedbatelný podíl na trhu, že analytické společnosti finského výrobce ani nezmiňují v pořadí nejúspěšnějších výrobců. Ve Spojených státech kraluje smartphonům kanadská společnost RIM, která vyrábí smartphony BlackBerry. Společnosti RIM se daří i na trzích Latinské Ameriky, kde je rovněž jedničkou na trhu.

V USA patří společnosti RIM v druhém čtvrtletí letošního roku podíl na trhu 32,1 procenta. Druhý je Apple, který ve Spojených státech drží se svými iPhony 21,7 procenta trhu. Třetí příčku obsadilo HTC s podílem 14,4 procenta. I v USA se daří Androidu a má tam ve druhém čtvrtletí letošního roku celkem 34 procent trhu, což je ze všech platforem nejvíc. Android zažívá obrovský vzestup, meziročně si ve Spojených státech polepšil o neuvěřitelných 851 procent.