Tablet JP5mini pro americké vězně

Tablet JP5mini pro americké vězně | foto: prnewswire.com

Vězni v USA se nenudí. Dostanou speciální „ošizené“ tablety

  • 2
Společnost JPay, která zajišťuje vězňům služby jako převody peněz, e-mailové komunikace s blízkými či vězeňské návštěvy, představila tablet navržený speciálně pro používání ve vězeňském prostředí.

Ani takové prostředí, jako jsou nápravná zařízení, neminul technologický pokrok. Zatímco ještě nedávno měli vězni vzácnou možnost si byť jen zatelefonovat, dnes už můžou provádět hlasové i videohovory, posílat e-maily a všelijak jinak si krátit čas pomocí vlastního tabletu.

Samozřejmě, že nejde o ledajaký tablet, který běžně koupíte v obchodě. S cenovkou 70 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 1750 korun, by se jednalo o bezkonkurenčně jeden z těch nejlevnějších, otázkou ale je, jestli byste si jej skutečně chtěli koupit. Už jen fakt, že má obrazovku o úhlopříčce pouhých 4,3 palců, by valnou část zájemců o tablet odradil. I ty nejlevnější dnes nabídnou alespoň 7 palců.

Ačkoliv tedy distributor mluví o tabletu, máme zde zařízení s rozměry spíše dnes už menšího smartphone. Funguje na speciálně upravené verzi Androidu, která je uzpůsobená k posílání e-mailů, poslechu hudby a připojení k internetu pomocí wi-fi. A dokonce zvládne i pořídit fotografie. Distributor do budoucna plánuje vlastní obchod s aplikacemi, který by vězňům umožnil přístup k výukovým aplikacím či hrám.

Tablet pohání dvoujádrový procesor a jeho baterie by měla vydržet přehrávat video až 12 hodin nebo hudbu až 35 hodin. Vnitřní paměť nabídne podle tiskové zprávy 32 MB prostoru, což v nás vyvolává dojem, že výrobci trochu zaspali dobu. Pokud ovšem tedy video a hudba nefunguje na bázi streamování pomocí internetového připojení, nebo se paměť nedá rozšířit o SD karty.

Tělo tabletu je vyrobeno z průhledného plastu, aby se předešlo ukrývání kontrabandu uvnitř zařízení. Zároveň jsou také zařízení přiřazena podle sériových čísel k jednotlivým vězňům a chráněna hesly, což má zabránit krádežím či neoprávněnému používání cizího tabletu. A pokud by náhodou nějaký technicky zdatný vězeň chtěl tablet „hacknout“ a neoprávněně upravit systém, bude mít značné potíže – výrobci tablet zabezpečili i proti takovýmto zásahům. Tělo tabletu je rovněž odolné proti pádům a vyšším teplotám.

Je celkem samozřejmé, že si vězni nemohou jen tak posílat e-maily či volat, jak se jim zachce. Připojení k internetu je důkladně kontrolováno a každá odeslaná zpráva musí být dozorčím předem schválena.

Tablet JP5mini navazuje na úspěch předešlého modelu JP4. Ten si pořídilo celkem přes 60 tisíc vězňů napříč 34 americkými státy, ve kterých JPay nabízí svoje služby. „Tento tablet, v kombinaci s naším současným dosahem, má schopnost rehabilitovat vězně v masivním měřítku. Věříme, že do našich věznic přichází opravdové změny a jsme rádi, když můžeme stát v jejich čele,“ říká v tiskové zprávě ředitel JPay Ryan Shapiro.