Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

T-Mobile Sidekick Slide – SMS monstrum, které Evropu neoslovuje

aktualizováno 
Dostali jsme možnost krátce vyzkoušet pro nás poměrně exotický přístroj – T-Mobile Sidekick Slide. Jaký je tento telefon, který si získal obrovskou popularitu v USA, ale v Evropě mu to příliš nejde?

Motorola Sidekick Slide | foto: Mobil

T-Mobile Sidekick – tak se nazývá v USA velmi úspěšná řada zajímavých mobilních telefonů určených především pro ty, kteří preferují textovou komunikaci. Zařízení Sidekick se prodávají u tamního operátora T-Mobile a odtud se tak dostala i do nabídky německé pobočky operátora.

Motorola Sidekick Slide

Zatímco v USA je Sidekick velmi populární, v Evropě si příliš mnoho příznivců nezískal. Čím to je, jsme se pokusili zjistit během krátkého testu.

Trocha historie

Přístrojů Sidekick již vzniklo dohromady sedm verzí, tři z nich se aktuálně prodávají. Všem Sidekickům je společných několik vlastností – pod jejich velkým displejem se ukrývá qwerty klávesnice a všechny používají operační systém (nebo spíše uživatelské prostředí) od společnosti Danger. Společným znakem je také hlavní ovládací prvek – trackball. Námi zkoušený Sidekick Slide však přeci jenom trochu vystupuje z řady.

Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide

Všechny dosud nabízené přístroje Sidekick totiž měly displej vytáčecí, zatímco Slide má, jak název napovídá, vysouvací konstrukci podobnou mnoha Windows Mobile komunikátorům. Sidekick Slide je prozatím také nejmenším přístrojem z rodiny. Většina těchto odlišností je způsobena tím, že výrobcem Slidu je Motorola. Dosavadní modely byly většinou dílem Sharpu ve spolupráci právě se společností Danger.

Vzhled a konstrukce

Ačkoli je Sidekick Slide od Motoroly nejmenším přístrojem řady Sidekick, nejde o žádného drobečka. Váha 150 gramů je sice ještě celkem snesitelná, ovšem vnější rozměry přerůstají i třeba takový HTC TyTN II. Ani to by tak nevadilo, jenže přístroje Sidekick nikdy nebyly symbolem jakékoli state-of-art technologie a tak je jejich výbava poměrně základní. Proto bychom očekávali prostorově trochu méně výrazný přístroj.

Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide

Pochválit ale musíme celkovou konstrukci – ta je velmi pevná. Posouzení designu necháme na vás, dle našeho názoru působí Sidekick Slide trochu moc těžkopádně a to i přesto, že mu sluší černo-modrá barevná kombinace. Jenže výrobce by asi udělal lépe, kdyby černé plochy byly matné, lesklý plast u Sidekicku působí trochu lacině.

Motorola Sidekick Slide

Problémy se spolehlivostí

Mechanická kvalita zpracování je neoddiskutovatelná, ovšem podle vyjádření zástupců německého T-Mobilu má Slide mnoho problémů. Ty jsou ostatně známy i z USA a Austrálie, kde se tento model také prodává. Motorola prý zapracovala na nápravě a aktuálně dodávané kusy by již měly být v pořádku, to ovšem nic nemění na tom, že v Německu pravděpodobně po doprodání momentální série Sidekick Slide skončí. A s ním asi i celá řada Sidekick, protože Slide je jediným přístrojem svého druhu, který se na starém kontinentu prodává. To je ovšem docela škoda.

Motorola Sidekick Slide

Výbava

Z hlediska výbavy o není Sidekick Slide příliš zajímavý. Telefon podporuje data maximálně rychlostí EDGE, jeho velký displej má rozlišení 320 x 240 bodů, fotoaparát nabízí jen 1,3 megapixelu, nechybí Bluetooth. Co se softwaru týče, Sidekick je specialistou na zprávy všeho druhu – SMS, e-maily nebo Instant Messaging jsou jeho doménou.

Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide

Telefon nabídne i hudební přehrávač, hry, nebo organizační funkce, nic z toho ale v podobě kdovíjak zázračné. Stáhnout si můžete i pár nových aplikací a to přes speciální menu přímo v telefonu, jinak to nejde. Sidekick nabízí i internetový prohlížeč, jehož kvality ovšem také nepatří nikam na vrchol dnešní produkce.

Používání

Z výše zmíněného vám asi stále není jasné, jak může být Sidekick především v USA tak úspěšný. Průměrná výbava, velké rozměry, to přeci není žádné lákadlo. Jenže Sidekick je o něčem jiném – o použitelnosti.

Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide Motorola Sidekick Slide

Při našem krátkém seznámení na nás sice uživatelské prostředí působilo všelijak, ale jednoduchost, přímočarost a snadnost ovládání mu upřít nelze. Na displeji si sice občas připadáte jako někde na pouťové střelnici a nevíte, na co se máte soustředit dříve, když tomu ale trochu přijdete na chuť, bude vás Sidekick jistě hodně bavit.

Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide

Radostí je ovládání pomocí trackballu. Menu telefonu je trochu zvláštní – je uspořádáno do půlkruhu v levé části obrazovky – po najetí na položku se vpravo automaticky objeví její obsah – obrovskou výhodou je, že v tu chvíli nemusíte nic potvrzovat, stačí jen trackballem pohnout do strany a máte zvoleno. Tento jednoduchý systém někdy naráží na své hranice a tak má Sidekick ještě speciální tlačítko na vyvolání kontextového menu nebo nastavení. Trochu smůla je, že není k dispozici indikace, co zrovna by mohlo v danou chvíli ono tlačítko dělat, ale asi se na to dá zvyknout.

Motorola Sidekick Slide

Hlavní zbraní Motoroly Sidekick Slide je ovšem její vestavěná klávesnice. V zámoří se na ní sice snáší kritika, že prý není zdaleka tak dobrá, jako u ostatních přístrojů Sidekick, ale jestli je to pravda, tak musí být používání klasického Sidekicku doslova božské.

Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide Displej Motorola Sidekick Slide

Qwerty klávesnice Sidekicku Slide je totiž asi tím nejlepším svého druhu, s čím jsme měli dosud tu čest. Tlačítka jsou od sebe jasně oddělena a jejich odezva na stisk je přesně taková, jakou bychom si přáli – zdvih je malý, stisk zřetelný, odpor tak akorát. Prostě paráda. Obrovskou výhodou je také fakt, že na Sidekicku zbylo místo pro samostatnou řadu numerických tlačítek.

U nás máme smůlu

Sidekick Slide je jistě hodně zajímavým přístrojem a je škoda, že neobohacuje nabídku místní pobočky T-Mobile. Nejde o komunikátor pro náročné, ale o poměrně inteligentně řešený přístroj pro ty, kdo preferují textovou komunikaci před hlasovou.

Vzhledem ke své výbavě není Sidekick Slide ani příliš drahý – k drtivé většině tarifů je v Německu k mání za jedno Euro, maximálně za něj při úvazku zaplatíte eur šedesát, tedy asi 1500 korun. A to rozhodně není špatné.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

Bojíte se smartphonů? Pak je tu jeden speciálně pro vás

Seniorské mobily Doro

Společnost Doro uvedla na český trh tři nové mobilní telefony určené tradičně pro méně zkušené uživatele. Mezi novinky...

Recenze: Honor 7X se tu neměl prodávat, teď je příjemným překvapením

Honor 7X

Honor 7X se podle původních plánů u nás neměl prodávat. Jenže s Honorem 9 Lite, který měl 7X zastoupit, se nakonec...

Najdete na iDNES.cz